Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

mám STRACH chodiť do národného.


18. September, 2016.

Včera večer si tak čajíčkujem a hovorím si, že čo s načatým choroba. Reku dorazím sa v EsEndÉ-čku. Na výber mali Sissi alebo Strach. Zaujal ma Strach. Téma - super. Herecké obsadenie - no, na Oscara to nie je, ale majú dosky, což je "fair enough!". Dĺžka - taká akurát, nezobudím ťa. Teda vlastne 1 hodina 50 minút bez prestávky. Scéna a réžia - David Jařab. Neviem kto to je, ale narodil sa tam, kde zomrel Ján Hus. Pekné. Položil som si otázku: Čo by spravil Andrej Bičan?

A tak som sa ocitol v Štúdiu SND, v štvrtej rade hneď pri uličke (miesto na nohy). Začalo to skvostne. Na javisku tma a do nej dialóg. Tento herecký koncert narušil až samozvaný Emil Há. Aby s nožiskom ako od Sandokána nevedel roztrhnúť fóliu... Našťastie boli na blízku mocné paže Kevina Sorba, teda pardón, Jána Koleníka, ktoré situáciu zachránili. Ema to spasilo, mňa zarmútilo. Konečne som sa z chuti bavil.

Aby som nekazil možný budúci estetický zážitok (poznámka autora: recenzia bola napísaná ešte pred derniérou), skočím na koniec. Diváci u mňa opäť raz zabodovali. Ledva zhasli svetlá a už standing ovation. PREČO???
Ak si jeden z tých, čo majú stále mindráky z utečencov, tak na toto predstavenie určite nechoď. Ostaň v hospode, vyroň slzičku za každé prečítané písmeno, ktoré práve umrelo v Stredozemnom mori tvojej nenávisti a udri sa do hrude ako Ján Koleník, teda pardón, ako Tarzan. Summo Somárum: mohlo to byť vskutku dobré. Ale nie je.

A tu som sa zasekol aj ja. Autor textu Peter Lomnický totiž vôbec nepatrí do "tretej ligy". Najprv prekladateľ, neskôr dramatik, preložil do slovenského jazyka napríklad aj starogrécku hru od Aristofana Oblaky. Jeho hry sa objavili na doskách rôznych Bratislavských divadiel, či už Kapitál (Divadlo Aréna) alebo Únos Európy (Debris Company). Prečo to teda v štúdiu toho "naj- divadla" nevyšlo? Možných odpovedí mi na um prichádza viacero.

Zlé herecké uchopenie postavy polovice účinkujúcich, je určite jedna z nich (Emil H., Ján K., Alexander B., Dominika K.). Čím samozrejme nechcem daným osobám krivdiť. Nepochybujem o ich zručnosti v remesle, poslední dvaja menovaní sú jednoznačne to najlepšie zo súčasných hercov, akých SND vo svojom ansámbli ponúka. Ale nesadlo to. A trápenie bolo cítiť. Suché, uvrešťané, bezvedomé hranie sa na niečo po kolená vo vode, lebo scéna to tak chcela, bohužiaľ nemalo ani len samoúčelný efekt. Po predstavení mi prišlo ľúto najmä Joža Ráža, ktorý to celé držal nad vodou. Teda pardon, Riša Stankeho. Maximálne sústredenie mi od neho pišlo maximálne férové, voči nám, divákom. Vyzdvihnúť by som chcel aj výkon Jany Oľhovej, ktorá u mňa vyhráva cenu za najdivnejšiu rolu sezóny. Jednou vetou: takto to dopadne, keď si aj samotní herci uvedomujú, v čom hrajú.

Ďalším dôvodom je určite aj úplne bazálny réžijný zámer. Myslím si. Avšak strach vstupovať do budovy SND som mal ďaleko skôr, ako som zhliadol toto predstavenie. Ale to je už iný koncert a raz, keď vo mne dáka Antigona vyvolá Katarziu, napíšem viac aj o tom, prečo by národné, nemalo byť nikdy Národné.

Na záver pár citátov, ktoré ma nadchli:
,,Dnes už ani Boh nevie, či je jediný" - right in your face, kresťania.
,,Mladí a vegáni. Nikdy som nevedel, že čo vlastne jedia" - right in your face, vegáni.
,,V noci sa mi snívalo o absolútnej tme" - Nie Emil. To si si len otvoril šuflík v mozgu s názvom: "moje herecké skillz".


Inscenačný tím:
Réžia: David Jařab
Dramaturgia: Daniel Majling
Scéna: David Jařab
Kostýmy: Sylva Zimula Hanáková
Hudba: Jakub Kudláč
Obsadenie: Richard Stanke, Dominika Kavaschová, Alexander Bárta, Ján Koleník, Jana Oľhová, František Kovár, Emil Horváth
Autor fotografií: Róbert Tappert, 2016.
Premiéra: 04.06.2016, Štúdio SND
Derniéra: 18.06.2017, Štúdio SND

A na úplný záver: Čo vznikne skrížením Jany Oľhovej a Róberta Rotha?
Svoje tipy posielajte na P.O.Box Jopovi do Deky.


Hodnotenie redakcie: 4/10

DIVADLO | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014