v poslednej dobe o tejto téme často uvažujem...
na čo som prišiel?hm zrejme je to stav duševnej, duchovnej, citovej rovnováhy a s tým spojenej a spokojnosti so sebou samým...tak dáko to vidím moja maličkosť...
otazkou zostáva to, ako to dosiahnuť pretože život je veľmi veľmi kľukatý... i keď väčšinu vecí si linajkujeme sami - v osud neverím...je to ťažká téma, viem, ale predsa by som sa potešil komentom a možno aj väčšej diskusii.
krásny deň prajem a odkaz pre mimu : ozvi sa, neviem Ťa na blogu nájsť
Ivan
Komentáre
ivan
Čo znamená byť šťastným? To je ťažká otázka...
Tak veľa šťastia aj Tebe! :-)
skúsenosti mnohých hovoria,
:)
predtým som tiež rozoberala podobne temy...
jednoducho :
1: treba sa mať rád
2: žiť svoj vlastný život
3: byť ochotný odpúšťať
4:-II- zabudnúť
atď....
Stastie
"Iba nešťastný človek pozná šťastie."
suhlasim s kvietkom
.
no som opísala , čo nie som ale tak dáko som vnímala ľudí, ktorích môj mozog vyhodnocuje ako šťatných
sygon
keď už je naporúdzi účinné analyticko-syntetické uvažovanie (dá sa mu menej presne, ale úplne lahodne hovoriť aj preciťovanie), potom nie je ťažké nájsť si možnosti prejavu, o ktorých si písala, ako aj vyrovnať sa so spomienkami a žiť bez zbytočného očakávania budúcnosti :-)
Ivan..bud sam sebou..šťastie pride..
len raz si uvedomiš,že v podstate si šťastný muž..
a ak už budeš festom deprimovaný, prejdi sa niekde v areali nemocnice..alebo nejakého ústavu..
tešiť sa treba aj z maličkostí..a tak nech ťa teší,že dokážeš myslieť, citiť, vidieť, počuť..chodiť..
a písať..:)))..
počula som tvoj optimizmus..nezahadzuj ho..:))
rachelin
Synteza je samozrejme dolezita, ale ja povazujem sa dobry stred nie analyticko/synteticku rovnavahu ale pragmaticko/analyticku.
Pragmatickost zarucuje ze sa orientujes na vyriesenie problemu , analytickost na prehlbenie pohladov. Pragmatici maju syntezu zvacsa vporiadku. Takze preto moja interpretacia takto.
syntéza je prirodzeným protikladom analýzy, sygon,
vďaka mysli možno byť sám sebou, ako sa zmienila ellita. kto nie je sám sebou, vie buď len analyzovať alebo len syntetizovať, čo je mu na dve veci. ale kto je prirodzený, zvláda všetko. možno mi aj uveríš, že sú ľudia, ktorí nepotrebujú počúvať prednášky na túto tému, lebo žitie je pre nich úplne samozrejmé :-)
rachelin
Pri analýze človek sleduje veľmi ostro cestu , pragmatik sa orientuje ako sa nejak dostať do cieľu. Analytik stráca nadhľad, pragmatikovi sa zamlźujú detajly. Tvoj postoj analyticko-syntetický je logický ale mne nepostihuje to, čo ja myslím a to je hĺbavá plytkosť.
Darmo, že máš priebežne syntézu analýz, keď nevidíš díky zahĺbeniu možno schodnejšie riešenie, a tie obyčajne vďaka orientácii na problém vidia pragmatici , i keď plytkejšie. Kapeš, preto ja som za analyticko pragmatický stred .
síce kapem, sygon,
očúraj ma, šak odkedy som na blogu, brojím práve proti hĺbavej plytkosti, ktorú zvyknem nazývať špekulovaním, mudrovaním, robením vedy, rozjímaním o nesmrteľnosti chrústa a čertvie, ako ešte. je to spôsob uvažovania, ktorým sa nikdy nič (poriadne) nevyrieši a ktoré skôr prehlbuje dezorientáciu jedinca, čo vedie zvyčajne ku chronickému skepticizmu, zatrpknutosti, pesimizmu, depresiám, paranoji, nevraživosti a pod. v úplne najľahšom prípade robí z človeka smiešneho trtka, a ja neprajem nikomu ani to.
keď prirovnávam myseľ k vode, možno si ju vtedy skusmo predstavuješ presne ako vodu, lenže ona je v niečom veľmi podstatnom odlišná. voda tu reprezentovala iba schopnosť preniknúť do veci, ale nedokáže dosť dobre priblížiť komplexné vnímanie mysle. rozmýšľala si niekedy o teserakte alebo podobnom 4D útvare? sú to celkom užitočné cvičenia. chce to len odtrhnúť sa od vžitého vnímania priestoru. uvoľni sa a príde to samo. potom budeš vedieť úplne presne, ako to myslím. ak zotrvávame vo svojich predstavách v 3D, potom je samozrejme ťažké predstaviť si čítanie knihy, ak ponoríme nos rovno medzi písmenká, a podobne ťažko je opravovať hodinky zo vzdialenosti dvoch metrov. takto workuje hmota v 3D. myseľ vďaka zakrivenosti funguje tak, že čím väčšia je hĺbka, do ktorej sa koncentruje, tým lepší má aj nadhľad, hoci to vyzerá neuveriteľne (podobne zvláštne môže pôsobiť aj fakt, že čím väčšia hĺbka, tým väčšia otvorenosť). ľudí mýlia slová; táto hĺbka fakticky je i nie je hĺbkou. ako nazvať to, čo je nad všetkým a okolo všetkého a súčasne vnútri všetkého? ako nazvať to, čo je nadradené trojrozmernému priestoru a v čom sa zjednocuje každý jeho bod? ako nazvať to, čo je endopriestorom i ektopriestorm? hyper aj hypo? zatiaľ teda vravím hĺbka :-)
ak sa teda myseľ zahĺbi do plytkosti, jej nadhľad bude tiež taký - naprd. ešteže máme okrem plytkosti k dispozícii aj totú hĺbku. tu však nastáva typický psychický problém pozemšťanov: žubrienky, ktoré si voľkajú v mláke a považujú ju za more (toť zahĺbenosť do plytkosti), pri správe o skutočnom mori spravidla zaujmú odmietavý postoj v rámci obrany svojich "hodnôt" a letmý dotyk s ním im už spôsobuje vážnu fyzickú nevoľnosť. nuž a presne tento strach je bránou, ktorá delí ľudí od šťastia. kto pochopí svoj strach, nájde od nej kľúč.
rachelin
ale prečo nie, sygon?
netreba hneď byť všetkým naraz. načo aj? už aj všesmerové vnímanie je výhra oproti jednokoľajnosti. napokon, jednou z typických vlastností mysle je vôľa alias schopnosť presúvať pozornosť a tá už sa postará o to, aby bola myseľ raz tým a inokedy oným. mimochodom, svoje potreby napĺňame práve tak, že sa nimi stávame. či skôr sa o to pokúšame. pravdaže, keď je myseľ ponorená do plytkosti, dosiahne na potreby iba z jedného konca, čo v praxi znamená, že ich od seba odtláča a tým ich napĺňanie odďaľuje (je hrubšia než ony, tak čo by aj chcela, ne?). hlbšia myseľ je jemnozrnnejšia a vie s potrebami splynúť. noha je v noháve a je len otázkou času, kedy k naplneniu dôjde. väčšia hĺbka > kratší čas. ten, čo sa vie sakra dobre koncentrovať, robí zázraky na počkanie, tí poslabší sa za nimi chabrú aj celé tri dni. lúzeri aj celý život, a nič.
.
nebodaj zase zafungovalo konkrétne slovíčko? ;-)
Ivan,
Charles Haanel: The Master Key System
Abraham Hicks: Ask And It Is Given
Napoleon Hill: Think And Grow Rich
Wes Hopper: The Power of Gratitude
Victor Boc: Cómo resolver para siempre todos sus problemas de dinero (nie je ani zďaleka len o peniazoch)
Deepak Chopra: The Book Of Secrets
Deepak Chopra: The Seven Laws of Success
Myslím, že čosi z toho sa dá stiahnuť na pomerne informatívnej stránke http://www.psitek.net/, kde nájdeš aj veľa iného materiálu. Niečo z uvedeného bolo snáď preložené do češtiny alebo slovenčiny. Pokiaľ viem, najnovšie je na trhu Vadim Zeland a jeho séria:
Prostranstvo variantov
Šelest utrennich zvezd
Vpered v prošloje
Upravlenije reaľnosťju
Jabloki padajut v nebo
Veršiteľ reaľnosti
Poznám iba úryvky niektorých týchto kníh, ale zdá sa, že autori vedia, čo hovoria.
Želám Ti, aby si šťastie našiel, s knihami alebo bez nich. Vôbec najjednoduchší návod tu odznel - buď sám sebou. Ľahko sa povie, ťažšie sa urobí, ak človek zabudol, aké také čudo chutí :-)