Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Predaj auta a exekúcia I

Od istého kamaráta sme kúpili auto ešte v auguste tohto roku.Peniaze sme mu odovzdali na základe kúpnej zmluvy. Problém nastal, keď sme chceli auto prepísať na naše meno.

 

Dobrý deň. Chcela by som Vás poprosiť o radu. Od istého kamaráta sme kúpili auto ešte v auguste tohto roku.Peniaze sme mu odovzdali na základe kúpnej  zmluvy. Problém nastal, keď sme chceli auto prepísať na naše meno.  Vysvitlo, že na auto je zložená exekúcia, pretože ten kamarát auto kúpil na  splátky a keď nám predal auto neplatil splátky podľa splátkového kalendára. Hrozí nám, že prídeme o auto i o peniaze? Ešte je tu taká možnosť, že by nám vrátil peniaze a my jemu auto. Obraciam  sa na Vás, nakoľko si sami nevieme dať rady. Prosím, pomôžte, čo máme robiť? Na koho sa obrátiť? Vopred ďakujem

Vážená pani P.

Šanca, že prídete o peniaze aj auto je bohužiaľ veľmi vysoká. Auto mu  vrátiť nemôžete, pretože i tak nie je Vaše. Pokiaľ tam bol uvalený príkaz  na začatie exekúcie ( blokačný inštitút ) tak povinný aj tak nemôže s autom  platne disponovať.

Auto je hnuteľná vec a hnuteľné veci sa v zmysle zákona č. 40/1964 S.b.  nadobúdajú odovzdaním a prevzatím veci ( tkzv. tradíciou ) . Pokiaľ sa  odvzdanie a prevzatie veci neuskutočnilo tak nedošlo k prevodu  vlastníckeho práva.

V tomto prípade hovoríme, že vec je zaťažená právom tretej osoby inými  slovami má právne vady.

V zmysle § 597 zákona č. 40/1964 S.b. môže od kúpnej zmluvy kupujúci  odstúpiť ak vada robí vec neupotrebiteľnou. Vzhľadom na to, že pri dodávke  veci na ktorej užívanie sú nevyhnutné určité doklady ( v tomto prípade  prepis vozidla , nový technický preukaz a pod. ) sa tovar považuje za  dodaný, až keď sú tieto dokumenty odovzdané spĺňa táto situácia podmienky  uvedené vyššie.

Tu je treba zohľadniť i fakt, či je Váš známy je majetný, alebo nie . Tu by  som doporučoval skontaktovať sa so súdnym exekútorom.

V takomto prípade máte právo na vrátenie peňazí a náhradu škody, ktorá vám  týmto vznikla. Samozrejme , že by se mohli podať trestné oznámenie za  trestný čin podvodu v zmysle § 221 Trestného zákona – zákon č. 300/2005 Z.z. . Toto má tú výhodu, že nemusíte platiť súdny poplatok, ale zas tú  nevýhodu, že v trestnom konaní nemôžete vyvíjať takú aktivitu ako v  civilnom konaní , respektíve ju môžete uplatniť iba prostredkovane tj.  prostredníctvom vyšetrovateľa, resp. prokurátora. V takomto prípade budete mať postavenie poškodeného v zmysle § 46-52 trestného poriadku – zákon č. 301/2005 Z.z.

Je to na Vás, ale pokiaľ je na túto osobu vedená exekúcia, tak si myslím,  že jedine hrozba trestnej sankcie ho môže prinútiť , aby sa neodvolával na  nemajetnosť a pod.

Pokiaľ sa rozhodnete súdiť, tak by som doporučoval kontaktovať právnika,  pretože to je určitý formálny proces , ktorý má svoje pravidlá.

Gabriel



Pravna pomoc | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014