Lech Walesa sa nepochybne stal najvýraznejšou osobnosťou boja s komunizmom a bol za tento „svoj celoživotný boj“ ocenený aj Nobelovou cenou za mier.
Elektrikár, ktorý sa vzoprel totalitnému režimu v Poľsku a v prvej priamej voľbe ho Poliaci za tieto zásluhy zvolili za svojho prezidenta.
Walensa je pre Poliakov legendou. Jeho prvé nezávislé odborové hnutie Solidarita ukázalo, že komunisti nie sú stranou pracujúcich a aj preto komunizmus v Poľsku stratil legitimitu (už v roku 1981) v čase výnimočného stavu, keď komunisti poslali na ľudí tanky.
Komunistický režim mal aj v ostatných krajinách nízku podporu, a keď sa v Poľsku ukázalo, že „nehrozí vojenský zásah Moskvy, tak sa okamžite rozpadol.“
Či to bol premyslený krok Moskvy, aby bolo Poľsko pokusným králikom, kde sa komunisti podelia o moc, alebo bol totalitný systém naozaj chorý?? (Azda to raz potvrdí aj história).
Prichádzala ,,perestrojka“
Ale aj v Československu sa postupne viac a viac ľudí nemienilo už iba prizerať na to, čo všetko si totalitný režim dovoľuje. Nepochybne im v tom otvárali oči aj udalosti v Poľsku s Lechom Walesom a jeho Solidaritou, no nie malou mierou sa pod ,,prebudenie“ podpísal Vatikán s pápežom Jánom Pavlom II. (Akoby si mnohí komunisti nechceli uvedomiť, že čím ďalej sa budú snažiť nabúrať hlavne kresťanstvo, o to viac si jeho stúpencov poštvú proti sebe). Kresťania to jasne dokázali v Bratislave 25. marca 1988 ,,sviečkovou manifestáciou“, ktorou chceli prejaviť nespokojnosť s totalitným režimom. Policajné obušky a vodné delá ich nakoniec vyburcovali k väčšiemu odporu voči socializmu, a tým zároveň pripravili pôdu na prevrat v novembri 1989.
Osobne si však myslím, že najviac prichádzajúcej zmene napomohla politika najvyššieho sovietskeho predstaviteľa Michaila Sergejeviča Gorbačova, jeho celému svetu známa ,,perestrojka“ - , ktorý prvý pochopil, že v tom zahnívajúcom boľševickom a totalitnom systéme je načase začať robiť radikálne zmeny. (No silno pochybujem o tom, žeby bola v jeho predstave taká demokracia, aká je v postkomunistických krajinách teraz).
Komentáre
premeny
Taktiez v Gdansku vtedy kto iny organizoval tie strajky, ale to neboli obycajni robotnici, tak Walensu dali dopredu, aby to vyzeralo, ze to robotnik vsetkych vedie. Tie velke osobnosti zostali v pozadi a dnes ziju v chudobe (ako to obycajne v zivote byva).
Co do Gorbacova to suhlasim. To on dal podnet do perestrojky, bez neho by sa vsetko tiez skoncilo ako v 1956 alebo 1968!
Bohužiaľ, dôkazy chýbajú!