Finančná kríza
22.02.2009 18:06:15
Tí, ktorí sa nezačali zodpovednejšie pripravovať na možnú krízu v rokoch 2007 a 2008, teda v čase pred samotným vyvrcholením a následným prasknutím celkovej úverovej (nielen hypotekárnej) bubliny, budú mať o to ťažšie prispôsobiť sa novej dobe ekonomickej nestability, ktorá môže trvať aj niekoľko rokov. V zhoršujúcej sa ekonomickej situácii bude mať existenčné problémy veľké množstvo ľudí, tí s dlhmi aj tí bez nich. Situácia ale bude podstatne horšia pre tých viac zadlžených. Bližšie si ale situáciu, jej budúci vývoj a odporúčanie, aké opatrenia je dobré v tejto neľahkej nadchádzajúcej dobe urobiť.
Pred samotnou prognózou a popísaním situácie ako sa budú vyvíjať udalosti na Slovensku v roku 2009, pripomeňme si niektoré významné fakty, ktoré vo svete doteraz nastali:
- prepad hrubého domáceho produktu (HDP, prípadne GDP) v USA za posledný štvrťrok 2008 bol 3,8%. Optimistické scenáre pre prvý štvrťrok 2009 hovoria o možnom prepade ďalších minimálne 5%. Prepočítané na celý rok to predstavuje prepad HDP o 20%.
- odhady strát (toxických úverov) v USA sa odhaduje na 3,6 bilióna (3600 miliárd) USD, čo je viac ako celková kapitalizácia týchto bánk. Zatiaľ boli priznané straty len zhruba štvrtina, teda okolo 900 miliárd USD a následne na ich záchranu bolo bankám oficiálne poskytnutých 350 miliárd USD, neoficiálne už takmer 1200 miliárd USD. Aj optimistickí ekonomickí analytici priznávajú, že ak by došlo k odkrytiu všetkých strát v uvádzanej odhadovanej výške, znamenalo by to okamžitý kolaps celého bankového systému v USA.
- v Číne, ktorá je považovaná za fabriku sveta bolo doteraz zatvorených vyše 17 000 tovární a okolo 40 miliónov ľudí už stratilo prácu (5% ich pracovnej sily). Treba si uvedomiť, že ešte pred mesiacom-dvomi mnohí politici nepripúšťali vznik hlbšej ekonomickej krízy, niektorí, ako napríklad guvernér novozélandskej centrálnej banky v decembri dokonca vyhlásil, že „recesia je už technicky za nami". Podobné vyhlásenia nielen politikov, ale aj mnohých analytikov a štátnych úradníkov na vysokých postoch svedčia o tom, že väčšina z nich absolútne nechápe nielen príčiny tejto krízy, ale ani nemá poňatia o tom, kam sa situácia bude uberať. Svoje vyhlásenia a odhady vývoja ekonomických veličín takto upravujú z mesiaca na mesiac, teraz už dokonca aj z týždňa na týždeň.
- prepad predaja nových domov v USA za rok 2008 o 37,8%. Cena domov sa znížila len za posledný mesiac december o ohromujúcich 9,3%.
- pokles nových objednávok v takmer všetkých priemyselných odvetviach v Ázii, Európe aj USA o 30 až 60%. Napríklad v Japonsku, ktoré je spolu s Nemeckom a Čínou jedným z najväčších svetových exportérov je to okolo 40%.
- prepad HDP najvýznamnejších ázijských ekonomík ako Japonska, Singapuru a Južnej Kórei za posledný štvrťrok 2008 prepočítaný na celý rok v rozmedzí od 15 do 25%
Vyššie uvedené údaje sú len stručným výpočtom najdôležitejších faktov na utvorenie si približnej predstavy v akom stave sa nachádza svetová ekonomika v súčasnosti.
Komentáre
Já radím nakupovat, nakupovat a nakupovat.
A proč né Ty, a proč né teď, nééé? :-))))
no a ešte aj užívať si
šetriť treba
povod financnej krizy