Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Nič nebude ako predtým: „Výstrihom neočarím, o to viac musím rozprávať.“

Večer sa zdôverujem so zážitkami na jednej internetovej stránke, všetci ma povzbudzujú, odvolajte sa. Predsa nie je možné, aby vozíčkarka, odkázaná na pomoc inej osoby nemala nárok na úplný invalidný dôchodok.

Čakáme teda na rozhodnutie, kde sa píše, že pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je 70% v porovnaní so zdravou fyzickou osobou. Prakticky to znamená, že ju delí jediné % od tzv. úplného invalidného dôchodku, čo podľa súčasných platných zákonov je neporovnateľne výhodnejšie. Zameriame sa teda na Poučenie o opravnom prostriedku – „proti tomuto rozhodnutiu môžete podať návrh na jeho preskúmanie súdom, a to dvojmo písomne, alebo ústne do zápisnice v lehote do 30 dní od doručenia rozhodnutia, návrh treba podať príslušnému krajskému súdu alebo Sociálnej poisťovni, ústredie v Bratislave.“

Vybrali sme si teda druhú možnosť, onedlho sme dostali oznámenie, že náš návrh poslali späť, do nášho mesta, máme čakať na predvolanie posudkového lekára. Hneď po prvej posudkovej, som začala študovať zákon č. 513/2006 a podčiarkovala si dôležité paragrafy. Tak som sa okrem iného dozvedela, že miera poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je uvedená v tabuľke č. 4. 
 
Miera poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť v percentách sa určuje podľa druhu zdravotného postihnutia, ktoré je rozhodujúcou príčinou dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu a so zreteľom na závažnosť ostatných zdravotných postihnutí. Jednotlivé percentuálne miery sa nesčítavajú, ale, čo je pre nás dôležité, mieru poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť možno zvýšiť najviac o 10%, ak závažnosť ostatných zdravotných postihnutí ovplyvňuje pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť. 10% a nám stačilo jedno, jediné.

V tabuľke č. 4 som našla Kapitolu VI – choroby nervového systému, oddiel A – postihnutie mozgu, položka 3. detská mozgová obrna c) ťažké parézy dvoch končatín – miera poklesu schopnosti zárobkovej činnosti v % 60 – 70 a oddiel E – dorzopatia, deformujúca dorzopatia a spondylopatia, položka 5. ostatné postihnutia chrbtice ( vrodené alebo získané deformácie) s poruchou funkcie a) ľahkého stupňa - miera poklesu schopnosti zárobkovej činnosti v % 10. Ľahká matematika, 70+10 = 80%.

Takto pripravená som čakala na druhú posudkovú komisiu.
 
9. apríla nastal ten deň. Vošli sme dnu a tam, tá istá pani doktorka. Ona mala preskúmať správnosť svojho vlastného rozhodnutia? No nevadí, veď si pohovoríme, vysvetlím jej zákon a nič nebráni v tom, aby napísala novú lekársku správu. Zbytočne som jej ukazovala moje tabuľky, vraj to nie je v jej kompetencii, návrh sa posiela na ústredie do Bratislavy, oni majú svojho posudkového lekára, ktorý rozhodne.

„Ale ja som si zistila, že je to vo vašej kompetencii, preto vám to z Bratislavy poslali, že vy môžete zmeniť svoje stanovisko.“

Pokrčí plecami: „My to zvykneme nechať na ich posudkového lekára.“

„A z akého dôvodu sme vlastne prišli sem? Načo dcéra znova vymeškala pol dňa z vyučovania?“

Zasa pokrčí plecami: „Taký je postup.“

Tretia posudková - 22.apríla.
Lekár z Bratislavy, sympatický muž, k dcére sa chová priateľsky, kladie jej zrozumiteľné a adekvátne otázky, pýta sa jej na školu, aké predmety má najradšej, ktoré jej robia najväčšie problémy, čo dokáže sama, v čom je odkázaná na pomoc iných. Požiada ju, aby vstala sama z vozíka, vidí, že to nedokáže. Ponúkne jej miesto pri počítači, aby napísala časť textu. Hoci kancelária pôsobí na prvý pohľad priestranne, s vozíkom sa tam neotočí, musím  ju z neho vybrať a posadiť na stoličku. Píše pomaly, hľadá písmenká, robí chyby, poruchy zraku a zlá jemná motorika jej neumožňujú  kvalitne písať.
 
Padne otázka, prečo si vybrala práve obchodnú akadémiu, kde kladú dôraz na administratívu a korešpondenciu. Preto, lebo ju nikde inde nezobrali. Niektoré stredné školy mali priamo v podmienkach prijatia zahrnuté, že berú iba žiakov s výborným zrakom, žiakov telesne zdatných a podobne.

Iní riaditelia, ktorých som osobne navštívila v rámci dní otvorených dverí, mi na rovinu povedali, že nemajú podmienky pre žiakov s telesným postihnutím. Jediná škola, ktorá aspoň čiastočne spĺňa podmienky bezbariérovej školy, je v našom meste obchodná akadémia.

Spomenula som si, aký bol problém presvedčiť aj tohto pána riaditeľa, aby sa nebál prijať vozíčkarku. Neustále zdôrazňoval obavy, či to nebude pre ňu náročné, aby sa tam netrápila, vraj minulý rok jedného prijali a po polroku ho museli odtiaľ zobrať. (V skutočnosti sa viac obával nekonečnej byrokracie, ktorá je spojená s týmito žiakmi. Pomoc nášho štátu spočíva vo vymýšľaní množstva formulárov, ktoré vypĺňajú jednotliví vyučujúci, triedny učiteľ, psychológ, špeciálny pedagóg, atď. Tak v záplave papierov, vyučujúcim nezostáva čas, aby sa týmto žiakom venovali viac, ako ostatným.)

Chválila som ju, aká je šikovná v jazykoch, určite to zvládne, keď bude treba niekam ísť, budem na telefóne, prídem pomôcť.

Pamätám si, ako staršia dcéra ocenila moje presvedčovacie schopnosti, keď som po poslednom telefonáte zvýskla od radosti: „ Sľúbil mi to! Zoberie ju!“
Chichoce sa: „Ostatné maminy musia presviedčať pri víne, s veľkým výstrihom a ty si to zvládla aj po telefóne, šikovná!“

„To vieš, ja výstrihom neočarím, o to viac musím rozprávať,“ smiali sme sa.

Tento rozhovor mi len tak blikol v hlave, pánovi doktorovi som to samozrejme nehovorila. Trošku sme sa pochytili pri konfrontácii mojich praktických skúseností a jeho predstáv od stola, ako by to v praxi malo vyzerať. Vraj keď je schopná vyštudovať obchodnú akadémiu, nevidí dôvod, prečo by sa nemohla zamestnať. Vysvetľujem, že vyučujúci majú k nej individuálny prístup, má viac času na vypracovanie písomných prác, hodnotia ju podľa iných kritérií ako ostatných žiakov. Toto jej v praxi nikto nebude tolerovať, zdraví majú problém zohnať prácu, nieto ťažko zdravotne postihnutí. V škole má bezbariérové WC, na koľkých pracoviskách sú vytvorené podmienky pre telesne postihnutých?

Podľa našich zákonov sa pri výpočte starobného dôchodku invalida s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o najviac 70% (čiastočná invalidita) do obdobia dôchodkového poistenia nezapočíta obdobie poberania invalidného dôchodku a za takéto obdobie sa invalidovi nezapočíta žiaden osobný mzdový bod z titulu poberania invalidného dôchodku.

Vysvetľujem, prečo trvám na tom, aby bola zaradená do druhej skupiny, keď je evidentné, že spĺňa všetky kritériá. Navyše, ak je zaradená medzi občanov s postihnutím nad 70%, nič jej nebráni, aby sa zamestnala, zákon to umožňuje. Inak to bol príjemný a vecný rozhovor. Zobral do úvahy všetky obmedzenia, o ktorých sa dozvedel z odborných vyšetrení, rovnako tie, ktoré zistil vlastným pozorovaním.

Nemal dokonca problém nadiktovať asistentke plynule, zrozumiteľne a na úrovni lekársku správu, na základe ktorej sa vypracovalo nové rozhodnutie o miere poklesu schopnosti zárobkovej činnosti 75%.

Keby naša posudková lekárka mala aspoň minimálne znalosti v oblasti posudkového lekárstva, nemuseli sme prísť až sem.

Keby... 

Na druhej strane, môžeme ďakovať Bohu, že nepôsobí napríklad v oblasti chirurgie alebo pôrodníctva, tu ide len o peniaze, nie o život. Našťastie.

21. mája sme dostali nové rozhodnutie a do Bratislavy poslali návrh na stiahnutie opravného prostriedku.
 
19. augusta Krajský súd Trenčín rozhodol o zastavení konania.
Happy end.
    
 
 
 
© autorka článku Eva

 
koniec

Keď je život zrazu celkom iný | stály odkaz

Komentáre

  1. Eva
    pre mňa je Tvoj príbeh neobyčajne povzbudzujúci... hoci taký smutný, predsa z neho cítiť obrovskú silu a lásku.
    Držím vám palce, aby bol ďalší život stále o radosti a úspešnom prekonávaní prekážok.

    Hlavne toto tretie pokračovanie ukazuje na nepripravenosť našej spoločnosti na spolužitie s ľuďmi ťažko životne postihnutými... či už v rámci priamych medziľudských vzťahoch, alebo administratívnej mašinérii, ktorá miesto toho, aby život takýmto ľuďom aspoň trocha uľahčovala, ho robí oveľa komplikovanejší...
    Neviem si napríklad predstaviť, že by Tvoja dcéra pri sebe nemala takú pohotovú a obetavú mamu... pomohol by jej štát? jeho sociálne zložky? som pesimista...

    Ešte raz, držím vám všetkým palce... a ďakujem za možnosť zdieľať spolu s vami váš osud...
    publikované: 03.04.2009 20:41:27 | autor: zelenarusalka (e-mail, web, autorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014