Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

4. Iný kraj

Life v Ju-Es-Ej - časť štvrtá.
Na prvý pohľad je v Ju-es-ej všetko iné. Priam by som použil slovo väčšie. A všetko je tu od seba poriadne ďaleko, takže nutnosť vlastniť auto nie je len otrepaná fráza mamičiek na to, aby mohli chodiť do nákupných centier. Čo však zaujme vo väčšej miere, je rebríček hodnôt, aký tu ľudia majú. Ten nemá s tým slovenským takmer nič spoločné.

Tak si napríklad zoberme jednu našu známu, Američanku. Dobre situovaný manžel pracujúci v IT spoločnosti jej dáva dostatok financií na to, aby pracovať nemusela. Ona aj napriek tomu podstupuje dráhu podnikateľky a vyrába prémiové jedlo pre vtáky. Viete, také to jedlo, čo si dáte do kovovej klietky, ktorú vyvesíte v záhrade, aby aj vaše vtáčiky mali zo života prémiový pocit. Že neviete? Nuž nedivím sa vám. Prirodzene nezabudne pripomenúť, že do tohto jedla pridáva 100% skutočné arašidové maslo. A vtáčiky, veveričky či akékoľvek iné zvieratká sa za tým idú doslova potrhať a žerú to jedna radosť. Na nezaplatenie stojí jej pohľad potom, čo som jej vysvetlil, že na Slovensku by predala tak možno tri balenia za mesiac a skrachovala by rýchlejšie, ako sa v Bratislave stihne vyhlásiť tretí povodňový stupeň.

Pre zmenu tá istá Američanka má namiesto detí dvoch psov. Dôvody, prečo sa svoju lásku rozhodli venovať zvieratám, a nie skutočným ľuďom, sa dozvedáme len sporadicky. Odpoveď zvyčajne osciluje okolo tradičného: „Školné je príliš drahé.“ či netradičného: „Sme workoholici, preto na deti nebol čas.“ Osobne nemám nič proti tomu, ak máte doma nejaké to domáce zvieratko. Avšak tu je starostlivosť oň vyexponovaná do maximálnych medzí. To, že majú v aute permanentne sklopené zadné sedadlá na to, aby v ňom mohli voziť svoje „deti“, ešte viem pochopiť. A s námietkami znesiem aj to, že im kupujú stravu jedine v KFC, poskytujú im minerálnu vodu z fliaš a dávajú im aktivie na dobré črevné trávenie. Ale platiť psovi tri operácie (obe pretrhnuté achilovky, rakovina pľúc), to je už mimo sfér môjho chápania. Kam sa podeli zlaté časy, keď dedko zobral pušku, smrteľne chorého psa a šlo sa na pole? A aby som nezabudol, takéto operácie sa bežne pohybujú v hladine okolo päť tisíc dolárov za kus. Teda za predpokladu, že svojmu miláčikovi nekúpite komerčné zdravotné poistenie (true story), ktoré je tu omnoho rozšírenejšie, ako by ste si mysleli.

S ľudskou márnivosťou a pohodlnosťou sa tu stretávam na každom kroku. Síce som na Slovensku už viac ako rok nebol, no keď som odchádzal, táto aktivita u nás príliš rozšírená nebola. Ide o nahrievanie si auta, aby sme predsa nemuseli v zime čakať a mrznúť. V krátkosti ide o zapnutie si auta diaľkovým ovládačom. Auto sa samo naštartuje, nastaví si vyhrievanie na vopred stanovenú teplotu, a dokonca aj rozsvieti svetlá. S touto aktivitou sú spojené viaceré vtipné zážitky, najmä v ranných hodinách. Ono nie je nič príjemnejšie, ako ísť skoro ráno (a potme) do práce na autobus, a tu sa zrazu z ničoho nič auto vedľa vás naštartuje a začne hučať. Paranoidnému človeku ako som ja, zvyčajne už viac netreba. A ak stretnete takýchto áut hneď niekoľko, začnete mať o našu planétu starosti. Ono nechať si auto nahrievať aj nejakú tú slabú polhodinku, tu nie je nič nezvyčajné.

Aby som však skončil na pozitívnej vlne, uvediem ešte dva príklady započuté zo skutočného života. Prvý sa stal kolegovi, keď v krajine neobmedzených možností dostal pred pár dňami pokutu za to, že bol o pol piatej v lese s celou rodinou na prechádzke. Ono totiž byť v lese po zotmení (pritom bolo ešte celkom dosť vidno), vás výjde na nejakých $35. Druhý je autorsky spätý s rozhovorom dvoch paní vo vlaku. Nechcel som ich počúvať, ale keďže rozprávali po anglicky, tak som jednoducho nemohol odvrátiť uši. Mali sa rozprávať po poľsky, ak nechceli, aby som im rozumel.

Celé to začalo polohysterickým telefonátom o tom, či už daná osoba dnes jedla, pretože môže mať nízky cukor v krvi. Dovtípil som sa, že asi ide o niekoho trpiaceho cukrovkou. Panie sa potom zhovárali o tom, ako daná osoba zle znáša celé to branie krvi a pichanie inzulínu a podobné (pomerne) tradičné úkony. „Trpí tou chorobou už hádam päť rokov a my s ňou musíme každé dva týždne utekať k doktorovi!“ vystatovala sa pani. Tak mi jej bolo ľúto. O to bolo moje prekvapenie väčšie, keď som zistil, že sa vlastne nejedná o žiadnu osobu, ale o mačku jej dcéry.

Vážne, iný kraj, iný mrav. A nad týmto krajom mi teda ostáva rozum stáť.

Life v ju-es-ej | stály odkaz

Komentáre

  1. taketo
    veci vrtaju v hlave i mne,zrovna vcera som myslela,ze na to nieco blognem...
    publikované: 29.11.2013 16:15:02 | autor: bonnie (e-mail, web, autorizovaný)
  2. človek
    najskôr potrebuje chleba...potom strechu nad hlavou...potom handry na zakrytie "hanby"...potom...až to príde k juesej úchylke..či chorobe...
    proste-človek nikdy nemá dosť..nevie jednoducho žiť len pre radosť...:-)
    musí sa stále od suseda líšiť..a nové blbiny riešiť..
    sme čudné plemä...
    ale-ešte šťastie-že aj nekonečné múdro a dobro kdesi v niektorých nás drieme...
    :-)
    publikované: 29.11.2013 18:13:09 | autor: radosť (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014