Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Výroba meča

Ako na to...
Tento nápad nie je môj. Pôvodný materiál pochádza z „The DIY Guide to LRP“ (toto nie je preklep - pozn. Annun) na stránke http://home.clara.net/arianrhod/Aldebaran. Odporúčam sa tam pozrieť, sú tam aj iné veci na LARP.
Popis je urobený na základe mojich vlastných skúseností pri výrobe tohto typu meča.

Pekný meč sa dá vyrobiť s jednoduchým náradím z „molitanovej“ peny, bežne známej ako karimatka. Pôvodný návod použitie Karrimat vyslovene neodporúča! Neviem prečo, asi kvôli životnosti??? Odporúčaný materiál PLASTAZONE a CALOGENE je ale u nás asi nedostupný.
Najdôležitejšou (a najhoršie obstarateľnou) časťou je laminátová trubka alebo laminátový prút o priemere okolo 1cm.
Zatiaľ som našiel len jeden zdroj: družstvá, používajú elektrické oplotky pre dobytok (prút má Ø9mm a dĺžku 120cm)
Je asi možné použiť aj duralovú tyčku, ale je to menej bezpečné, na druhej strane tak možno vyrobiť aj zakrivený meč, napríklad šabľu alebo katanu.
Výhody koncepcie: nízka váha, dostupný materiál, nenáročná technológia, vysoká bezpečnosť.
Nevýhody koncepcie: mäkký povrch, po nafarbení je drsný, pri šerme sa mierne „lepí“ na súperovu čepeľ, menej stabilný a odolný ako drevený.

Začneme tým, že si ujasníme, aký meč budeme vyrábať. Technológia je použiteľná od veľkosti dýky až po obojručný meč. Podľa toho určíme, aké dlhé bude jadro, čepeľ a rukoväť. Jadro bude o 4 - 5 cm kratšie ako hotový meč.
Pôvodný návrh predpokladal meč jeden a pol ručný, dlhý 42 palcov (105cm).

Čo budeme potrebovať:
- jadro („former“) – laminátový prút priemeru 9 – 12 mm, dlhý 60 až 110 cm (podľa potreby)
- karimatku hrúbky 9 – 12 mm, pruh široký 5 – 10 cm, dĺžka podľa čepele + 1cm
- karimatku hrúbky 6 mm, dva pruhy široké 5 – 10 cm, dĺžka podľa čepele + 1cm (tenký typ nie je nevyhnutný)
- karimatku na záštitu a hrušku (hilt, pommel), napríklad tri vrstvy hrúbky 9 mm (alebo zostrava s pevným jadrom)
- železnú trubku na rukoväť a vyváženie, vnútorný priemer podľa priemeru jadra, dĺžka podľa dĺžky rukoväte
- materiál na opletenie rukoväte (šnúru priemeru 3 – 4 mm, dĺžka 5 – 7 m)
- „výstužný“ textil, napríklad pevnejšie plátno, sieťovina proti komárom, hrubšia záclona)
- lepidlo (v originále tavné, alebo chemoprén a riedidlo na chemoprén)
- hrubý a jemný brúsny papier
- ostrý nôž, nožnice, pravítko, pomocný materiál
- farby (napríklad striebrenka na disky – sprej, liehové a akrylátové farby, syntetická farba – základná, riedidlo).
Spotreba materiálu: z dvoch celých karimatiek je možné vyrobiť osem až desať mečov. Po odrezaní materiálu na jeden meč je karimatka naďalej použiteľná.
Pôvodný návod odporúčal nasadiť trubku rukoväte pred zlepením čepele, odporúčam to urobiť až neskôr, po nasadení záštity, ktorá potom lepšie drží. Neveľkú hrušku možno vyrobiť aj celkom jednoducho – do trubky narazte zátku od šampusu.

Odrežeme z karimatky hrúbky 9 až 12 mm centrálny pás (prípadne tri pásy, keď nemáme tenkú karimatku).
Odrežeme z karimatky hrúbky 6 - 8 mm dva pásy rovnako dlhé a široké ako centrálny pás.

Do centrálneho pásu vlepíme jadro. Starostlivo prilepíme prednú časť jadra a boky. Koniec výrezu pre jadro môžeme vystužiť vlepením pásu textilu. Po zaschnutí zlepíme vrstvy k sebe.
Do prednej časti budúcej čepele vlepíme medzi vrstvy karimatky pevné štvorcové textilné vložky veľké 10×10 cm, ktoré majú zabrániť uvoľneniu hrotu prútu z karimatkovej čepele pri prípadnom bodnutí (vlákna textilu smerujú šikmo voči ose čepele). Tkanina musí byť skutočne pevná, žiadna gáza alebo záclona!
Zlepené vrstvy dobre zaťažíme a necháme zaschnúť. Pri lepení chemoprénom je sila stlačenia podstatne dôležitejšia ako doba stlačenia. Zlepené karimatky po zaschnutí (aspoň 24 hodín) orežeme do tvaru čepele. Najprv vytvarujeme hrot, tak aby jadro končilo aspoň 3 – 5 cm pred koncom čepele.
Nahrubo orežeme čepeľ a tvarovanie dokončíme brúsnym papierom (brúsime pomocou dreveného klátiku, dlhými ťahmi, aby sme zahladili nerovnosti vzniknuté pri rezaní, alebo položíme brúsny papier na rovnú podložku a brúsime dlhými ťahmi). Definitívny tvar „ostria“ môžeme zarovnať aj nožnicami.

Podľa mojich skúseností je dôležité, aby bola priama predovšetkým línia lepenia medzi vrstvami, čo sa dá dosiahnuť predovšetkým starostlivým rezaním a brúsením. Čepeľ sa potom nedeformuje a udržuje si správny tvar. Šírka ostria nech je aspoň 3 až 5 mm, tenké sa príliš trhá pri súbojoch.

Záštitu je možné zhotoviť z troch vrstiev hrubšej karimatky, medzi ktoré je vlepený textil. Polotovar má rozmery zhuba 7×20cm, záštitu z neho vyrežeme, alebo vystrihneme. V strede záštitu prepichneme, nasadíme na jadru a dobre prilepíme k jadru i čepeli. Lepšia je záštita vystužená, napríklad s vložkou z listu hokejky, vlepenou medzi vrstvy karimatky. Vložku prevŕtame, nasadíme na jadro a prilepíme. Vložka nemusí byť celkom rovná, prehnutie sa medzi vrstvami karimatky po opracovaní stratí.

Rukoväť zhotovíme zo železnej trubky, primerane dlhej. Ak je vnútorný priemer trubky príliš veľký, môžeme si pomôcť tak, že ako medzivrstvu použijeme kus úzkeho popruhu (zložíme na dvakrát, natrieme lepidlom, priložíme na jadro a násilím vrazíme do trubky), prípadne šesť až osem prameňov vhodnej šnúry, alebo priestor vyplníme napríklad kusmi zváracieho drôtu, prípadne dvojzložkovým lepidlom. Tu je každá rada drahá... Dôležité je, aby sme si nepoškodili čepeľ a trubka pevne držala na laminátovom jadre.
Rukoväť opletieme šnúrou, závit tesne vedľa závitu, konce opletenia môžeme napríklad prilepiť alebo postupovať podľa nákresu. Smyčku zatiahneme a tak vtiahneme voľný koniec pod opletenie, konce odstrihneme a začistíme.

Hrušku vyrobíme z niekoľkých vrstiev zlepenej karimatky, alebo iného vhodného materiálu (štopeľ od šampusu...).
Nakoniec meč definitívne opracujeme a začistíme.
Doba práce je asi 4 hodiny, celková doba výroby asi tri dni. Hmotnosť je okolo 0,6 až 0,8 kg.

Poznatky z hry DobroFantH 2002: Karimatka plne vyhovuje na jednu hru s priemerným počtom súbojov. Pri boji s rovnakým mečom je trvanlivá, pri boji proti drevenému meču sa trhá. Záštitu je vhodné urobiť s pevným jadrom, plastovým alebo dreveným, a oblepiť karimatkou. Čisto karimatková záštita veľa nevydrží. Celý meč možno vyrobiť aj z karimatiek rovnakej hrúbky (8 – 10 mm), z jednej karimatky sa dá urobiť (podľa rozmerov) až 5 mečov priemernej dĺžky.
Dôležitý poznatok: nenafarbená čepeľ má výrazne vyššiu životnosť ako farbená!
Bezpečnosť: na DobroFantH sa mečmi bili 6 –12 ročné deti systémom hlava-hlava bez následkov na tele a duši...


LARP | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014