Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

AKO SOM SA STAL CESTOVATEĽOM *(oprava) PESTOVATEĽOM SPOMIENOK. (pokus o cestopis na pokračovanie) - 82. časť

Ako do Biškeku?
 

Ako som sa do Kirgizstanu dostal? Ťažko.

Na webovej stránke MZV SR som sa dozvedel, že Slováci majú vízovú povinnosť pri vstupe do Kirgizstanu a víza sa vybavujú vo Viedni. Poslal som teda mail na kirgizskú ambasádu do Viedne, aby som zistil, čo potrebujem na vybavenie víza a pán Ryskulov mi odpísal, že Slovinci víza nepotrebujú.

Odpísal som mu a slušne vysvetlil rozdiel medzi Slovincami a Slovákmi a pán Ryskulov ma promptne informoval, že ani Slováci víza nepotrebujú. Zopár nasledovných telefonátov s pracovníkmi konzulárneho odboru slovenského MZV SR a ich rozpačité odpovede o potrebnosti, či nepotrebnosti víza (raz tak, raz onak) ma presvedčili, že budem veriť skôr kirgizským ako slovenským diplomatom.

A odcestoval som bez víza.

Urobil om dobre.

Nikto ho odo mňa po prílete  do Biškeku  nechcel. A na webovej stránke MZV SR je ešte aj dva roky po mojej návšteve uverejnená informácia o  vízovej povinnosti našincov pri návšteve Kirgizstanu.

Na letisku v Biškeku odo mňa síce nikto vízum nechcel, ale musel som  vyplniť nezmyselný dotazník a uviesť koľko a akých ľahkých a ťažkých zbraní som priniesol, koľko drog, rádioaktívneho materiálu a iných bežných cestovných potrieb. Nuž, každý máme svoje pozostatky po komunistickej ére...


Zvedavosť úradníkov ohľadom mojej vyzbrojenosti bola komicky paradoxná v súvislosti s tým, že na letiskovej ploche biškekského letiska stálo v rade vedľa seba množstvo ťažkých austrálskych a amerických vojenských lietadiel, nesúcich na svojich palubách iste nebezpečnejšie zbrane než skladací nožík – rybička, ktorú ukrýval môj batoh. Cudzie vojenské lietadlá boli súčasťou americkej kampane proti afgánskym Talibancom.

Hlavné mesto Kirizstanu bolo založené v roku 1878 na mieste pôvodnej pevnosti, ktorá stála na úpätí pohoria Ťan Šan. Biškek je mesto pomerne mladé. Nemá historické centrum ako väčšina miest. Teda má, ale ide o nezaujímavé centrum vystavané v typickom sovietskom budovateľskom štýle s gigantickými budovami a veľkými námestiami.

"Biely dom" v Biškeku

Slovo Biškek znamená podľa jednej verzie nástroj na miešanie ayramu (čosi medzi syrom a kefírom), podľa druhej verzie názov znamená: Päť chánov. Nech je pravá verzia jedna či druhá, obe sú lepšie ako sovietsky názov hlavného mesta - Frunze.

Michail Vasilievič Frunze bol komunisticky politický a vojenský činovník, vojvodca v občianskej vojne 1924-25, náčelník Generálneho štábu Červenej armády.

Od centra Biškeku sa smerom na železničnú stanicu tiahne stromami lemovaný široký bulvár Sovietskaja, kde sa nachádza Kirgizská štátna opera, Divadlo baletu, Verejná knižnica a Štátne múzeum umenia.

V. I. Lenin v Biškeku

Nejde o jediné múzeum v meste. Na Starom námestí sídlí Historické múzeum, neďaleko je Leninovo múzeum a Múzeum zoológie. Napriek premenovaniu hlavného mesta naďalej funguje aj Múzeum generála Frunzeho na rovnomennej ulici.

Jedna z hlavných biškekských ulíc

 

Zdroj fotografií:

PF

 


AKO SOM SA STAL CESTOVATEĽOM *(oprava) PESTOVATEĽOM SPOMIENOK. (pokus o cestopis na pokračovanie) | stály odkaz

Komentáre

  1. :)))
    veru na hlavné mesto frunze si spomínam ... z hodín zemepisu ... a dnes by to už bolo z hodín dejepisu ... :) ... nikam sa z frunze neponáhľaj ... pekne pomaly .. :)
    publikované: 12.05.2008 08:23:15 | autor: popismenku (e-mail, web, autorizovaný)
  2. Dost velka cast sveta si nas pletie so Slovincami
    dokonca aj ja som nedavno zil par minut v tom ze to hrame my hokej a to boli Slovinci...az ked mi mena nejako nesedeli som sa zbadal ze som mimo:))
    publikované: 12.05.2008 14:32:28 | autor: believer (e-mail, web, autorizovaný)
  3. :-)
    publikované: 12.05.2008 17:17:45 | autor: zelenarusalka (e-mail, web, autorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014