Novela Zákonníka práce (ZP) od 1.9.2007 zmenila aj znenie § 55, ktoré sa týka povinností zamestnávateľa, pri preradení zamestnanca na iný druh práce, než aký je dohodnutý v pracovnej zmluve.
Túto povinnosť má zamestnávateľ ak:
zamestnanec podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo z iných zdravotných dôvodov je nespôsobilý ju vykonávať,
tehotná žena alebo matka s dieťaťom mladším ako 9 mesiacov vykonáva prácu, ktorá je týmto ženám zakázaná alebo, ak tieto ženy pracujú v noci a požiadajú o preradenie na dennú prácu,
je to nevyhnutné podľa právoplatného rozhodnutia súdu alebo iného príslušného orgánu.
Okrem týchto prípadov, keď zamestnávateľ musí preradiť zamestnancov sú aj také, kedy môže zamestnancov preradiť na prácu iného druhu. Toto je možné po vzájomnej dohode, ale aj bez súhlasu zamestnanca. Bez súhlasu zamestnanca len vtedy, ak je to potrebné na odvrátenie mimoriadnej udalosti alebo na zmiernenie jej bezprostredných následkov, ale vždy len na nevyhnutne potrebný čas.
Pritom je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dopredu prerokovať dôvod preradenia a dobu, počas ktorej bude preradenie trvať. Toto nie je povinný urobiť, ak ide o preradenie z dôvodu mimoriadnej udalosti.
V prípade, že preradením zamestnanca dôjde aj ku zmene pracovnej zmluvy, je zamestnávateľ povinný toto zamestnancovi písomne oznámiť.
Iste ste si všimli, že v tomto ustanovení sa nerieši situácia, ak zamestnanec chce sám vykonávať inú prácu, než akú má uvedenú v pracovnej zmluve. Takáto situácia je riešená samostatne a to v § 54 ZP a už nehovoríme o preradení na inú prácu, ale o zmene pracovných podmienok na základe dohody medzi zamestnávateľom a zamestnancom.
Príjemný a pekný pracovný deň praje doko.
Komentáre
dobré