Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Benzin alebo diesel ?

Veľa ľudí rieši tento problém už dlhé roky. Ktorý motor je lepší ? Dieselový alebo benzínový ? Poďme sa na to pozrieť bližšie. Ako to vidím ja ?

Čo je dôležité

Každý majiteľ auta si musí zvážiť, čo je pre ňho dôležité, čo od auta očakáva. To ja základ pri výbere auta. Bez toho, aby som vedel čo chcem, nemôžem si vybrať správne auto.

Pre mňa je to jasné. Milujem motoristický šport, rev motorov, kvílenie gúm a vôňu benzínu. Od svojho auta očakávam rýchlosť. Očakávam, že v prípade potreby mi zabezpečí obrovský zážitok z jazdy, že budem rýchlejší, ako iný. Očakávam, že mi umožní neustále zvyšovať svoju rýchlosť, neustále sa zlepšovať. Čistý športový zážitok najvyššej kvality, to je to, čo od svojho auta očakávam.

V mojom pohľade na vec peniaze nehrajú dôležitú rolu, sú pre mňa len limitujúcim prvkom, obmedzujú ma v obstarávacej cene. Spotreba pre mňa takisto nehrá dôležitú rolu. Nepotrebujem jazdiť čo najekonomickejšie. Pre mňa je dôleťitá rýchlosť. Radšej prejdem 20 km pod plným plynom, v maximalnej rýchlosti a nadopovaný adrenalínom, ako 50 km tempom slimáka.

Existuje však aj iný, v súčasnosti veľmi moderný pohľad a ten je čisto ekonomický. Veľa ľudí vyhľadáva auto s čo najnižšou spotrebou. Chcú mať čo najnižšie náklady na prevádzku. Demagógia nízkej spotreby je niekedy taká silná, že sa zabúda prepočítať ušetrené palivo na peniaze a porovnať ich s vyššímy obstarávacími nákladmi, prípadne s vyššími nákladmi na údržbu auta. Čo najnižší údaj v kolonke priemerná spotreba má v súčasnosti cenu zlata.

Poznám aj ďaľšiu skupinu vlastníkov áut. Pre týchto ľudí nie je dôležitý ani výkon, ani spotreba, ale spoľahlivosť. Chcú mať auto, ktoré ich vždy odvezie tam, kde potrebujú. Pre túto skupinu je najdôležitejšou hodnotou samotná spoľahlivosť auta a takisto spoľahlivosť servisov, ktoré by mali ich auto udržať čo najdlhšie pri živote.

Máme tu teda tri základné smery určujúce výberové kritériá auta. Teraz vynechám rozdiely v samotných konštrukciách automobilov (karoséria, nápravy, interiér) a zameriam sa len na motory.

Športové využitie

Z pohľadu športového využitia asi nie je čo riešiť. Tu je jednoznačným vládcom benzínový motor. Rovný priebeh krútiaceho momentu, vysoký rozsah otáčok a plynulý nárast výkonu s rastúcimi otáčkami sú vlastnosti, ktoré sú pre športovú jazdu a športové úpravy veľmi dôležité.

O takýchto vlastnostiach sa môže dieselovým motorom len snívať. Ich krútiaci moment má jeden silný vrchol a s rastúcimi otáčkami výrazne klesá. Rozsah otáčok je preto veľmi limitovaný a nemá zmysel otáčky dieselového motora zvyšovať, pretože pokles krútiaceho momentu je tak výrazný, že sa oplatí zaradiť vyššiu rýchlosť a tým pádom aj nižšie otáčky, na ktorých je vrchol krútiaceho momentu. Zásadnou nevýhodou dieselového motora je, že práve pre výrazne klesajúci krútiaci moment sa neoplatí zvyšovať maximálne otáčky pre dosiahnutie vyššieho výkonu, tak ako je to u benzínových motorov.

Asi jedinou výhodou dieselových motorov je ich silný krútiaci moment, ktorého výhoda však aj tak zaniká vzhľadom na malý rozsah otáčok a tým vynútené silnejšie sprevodovanie prevodovkou. Avšak aj po takomto sprevodovaní zostáva špička krútiaceho momentu vyššia ako u benzínového motora. Táto výhoda je však dostupná len vo veľmi malom rozsahu otáčok, dá sa povedať len v jednom momente.

Ďaľšou veľkou výhodou benzínového motora je veľký rozsah otáčok, ktorý zabezpečuje ušetrenie dôležitých desatín sekundy, pretože pri prejazde technických úsekov nie je potrebné tak často preraďovať.

Zo športového hľadiska je jasným víťazom benzínový motor.

Náklady na prevádzku

Ako som už písal, hlavným ekonomickým pohľadom v súčasnosti je priemerná spotreba. Je to silný fenomén súčasnosti, ktorý v povedomí bežných ľudí prekonáva všetky ostatné nedostatky. Spotreba je v súčasnosti asi najdôležitejším kritériom pri výbere auta.

Začnem dieselvými motormi. Ich moderná konštrukcia využíva preplňovanie a riadené vstrekovanie paliva do valca. Spôsobilo to navyšenie výkonu pri menšom objeme motora. Tým pádom sa okrem výrazného zníženia váhy motora podarilo znížiť aj spotrebu paliva potrebného na beh motora na voľnobežných otáčkach. Daňou za to je použitie citlivých súčastí motora, ako sú turbo, palivové čerpadlo či trisky, ktoré sú vysoko ctilivé a drahé.

Benzínové motory, ktoré sú v súčasnosti technologicky zaostalejšie, majú spotrebu vyššiu. Je to dané aj tým, že ich vývoj sa v podstate zastavil a vyvíjali sa len dieselové motory. Moderný benzínový motor je skoro zhodný s modelom spred 10 či 20 rokov. Nemá výhody dieselových motorov, teda riadené vstrekovanie (len z časti), alebo turbo. Jeho spaľovanie za voľnobehu je vysoko nehospodárne, čo ovplyvňuje hlavne obsah motora a spôsob spaľovania, kedy sa zapaľuje menej obohatená zmes, ktorá nestačí dostatočne kvalitne vyhorieť, na rozdiel od dieselového motora, kedy sa do zohriateho vzduchu rovnakého objemu vstrekne menšie množstvo paliva.

Nesmie sa však zabudnúť na to, že spotreba nie je všetko. U dieselových motorov je určite nižšia, o tom niet pochýb. Avšak nesmieme zabudnúť na vyššie obstarávacie ceny dieselových motorov, ich drahšiu základnú údržbu a vyššie náklady na zabezpčenie dlhodobej prevádzky, kedy je potrebná výmena hlavne turba, palivového čerpadla a trisiek.

Spoľahlivosť

Veľa ľudí si myslí, že spoľahlivosť dieselových motorov je oproti benzínovým vyššia. Toto pravidlo platilo pred asi 10 - 15 rokmi, kedy sa používali dieselové motory starej konštrukcie. Tieto motory nemali tak citlivé palivové čerpadlo či trisky, ale hlavne vôbec nemali turbo. Ich konštrukcia bola veľmi podobná konštrukcii benzínových motorov a ich spoľahlivosť vyplývala z jednoduchosti konštrukcie a z toho, že ich prevádzkové otáčky boli nižšie ako u benzínových motorov. Preto dieselové motory vydržali dlhšie bez potreby zložitejšej údržby motora a výmeny jeho častí.

V súčasnosti sa dieselové motory stali výrazne citlivejšie a tým pádom aj poklesla aj ich spoľahlivosť. Automobilky tento problém vyriešili zavedením pravidelných servisných termínov či už pre benzínové alebo dieselové motory. Vrámci servisných prehliadok ja naplánovaná výmena už dožívajúcich súčastí, čím sa vlastne zabezpečuje skoro nekonečná životnosť motorov.

Ktorý motor je teda lepší ?

Každý z nich, či je to už benzínový alebo dieselový motor, má svoje výhody a nevýhody. Pokúsim sa ich porovnať z môjho pohľadu.

Hlavnou výhodou benzínového motora je v súčasnosti paradoxne jeho spoľahlivosť, jednoduchosť, ale hlavne jeho obrovská výhoda pri športovej jazde. Výhoda zvukového prejavu benzínového motora je už dominantná.

Kde však dominuje súčasný dieselový motor, tak to je spotreba. Je to jeho obrovská a podľa mňa aj jediná výrazná výhoda. Avšak opozitom k tejto výhode je vyššia údržba a obstarávacia cena.

Ktorý si teda vybrať ? Ja doporučujem toto:

  • ak plánuješ auto používať na neustále cestovanie na dlhé trasy, kedy sa auto veľmi rýchlo opotrebuje a preto veľmi záleží na jeho spotrebe, tak jednoznačne doporučujem dieselový motor a pravidelné, aj preventívne návštevy servisov. Jeho bublanie pri nízkych otáčkach na dialnici pri veľmi nízkej spotrebe bude obrovskou výhodou, o ktorej s benzínovým motorom môžeš len snívať.
  • ak plánuješ auto na krátke trasy, na málo kilometrov ročne, dieselový motor sa neoplatí, aj keď z pohľadu spotreby by sa to zdalo. Jednoduchším riešením je benzínový motor, ktorý je menej citlivý na kvalitu paliva, teplotu, ale hlavne ročnú potrebnú údržbu.
  • ak si však podobnej nátury ako ja, ak od auta očakávaš viac ako len sledovanie najnižšej spotreby, tak radšej zabudni na dieselový motor. Benzín je správna voľba. Vytáčanie motora do 7000 otáčok, podraďovanie z 5 do 2, riadené prešmykovanie predných kolies počas prejazdu cez zákrutu, nádherný zvuk motora, to sú veci, ktoré s naftovým motorom nedosiahneš.

Motor | stály odkaz

Komentáre

  1. benzin
    a ja si myslim to iste malo kilometrov lacnejsia udrzba je benzin.
    publikované: 12.05.2008 08:57:42 | autor: stefan (e-mail, web, neautorizovaný)
  2. teraz benzin
    nejazdim dlhe dialnicne trasy a mam diesel a je to katastrofa.urcite benzin na kratsie trate,sem tam sa aj ponahanat s niekym:)).
    ps:v jednoduchosti je krasa,bola a vzdy bude
    publikované: 07.01.2009 01:31:39 | autor: timo (e-mail, web, neautorizovaný)
  3. Treba zhodnotit podla potreby
    Nahodou co sa tyka zvuku motora tak taky nizkootackovy dieselovy sestvalec ma tiez nadherny zvuk. Spotrebu dieslu je tazke dosianut s benzinom, minule som s 3 litrovym sestvalcom 240 HP dosiahol 5,1 spotrebu, co je super. Samozrejme ze pri mojom type jazdy - uprednostnujem pozitok z jazdy, takze absolutne plynulu a predvidavu jazdu, co najplynulejsie preradovanie bez sklbania, vyuzivam brzdenie motorom ked sa da, skoda len, ze na osobaky sa nemontuju vyfukove klapky, takze pri brzdeni motorom treba podradit. Inak treba zvazit aj dobu zahrievania - na kratke jazdy a caste starty je diesel bez bufika absolutne nevhodny. Benzin sa zohreje rychlo, nepotrebuje bufik. Studene motory maju extremne opotrebovanie a tu boduje benzin s nizsou ucinnostou sa zahreje rychlo. Inak co sa tyka turba, tak sa namiesto drahej vymeny da castokrat zgeneralkovat, vymenit tesnenia, opieskovat karbon a je hotovo.
    publikované: 30.01.2011 19:30:23 | autor: Karol (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014