Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Platené voľno pri 12 hodinových zmenách

...po odovzdaní potvrdenia od lekára učtárni, príslušná pracovníčka zarátala tomuto zamestnancovi dĺžku pracovnej zmeny nie 12 hodín, ale len 7 a pol hodiny ...

Na Slovensku je vraj už okolo 400 tisíc ľudí bez práce. Samozrejme, že je to veľmi zlé a týchto ľudí je mi ľúto. No určite  nie je na vine len hospodárska kríza. Svoj podiel na tom má vláda, ale aj odbory.  Písať v takejto klíme o dodržiavaní Zákonníka práce  je asi pre mnohých  zbytočne, lebo ak ešte majú prácu, tak radšej budú v práci trpieť nejaké to porušovanie Zákonníka práce zo strany niektorých zamestnávateľov v nádeji, že tak asi neprídu o prácu. Jednoznačne takýto postoj podľa mňa nie je správny. Na dodržiavaní zákonných nárokov treba trvať vždy.

Jeden prípad z praxe, keď sa zamestnanec nebál dožadovať sa svojich práv, vám stručne opíšem.  Zamestnanec rozpočtovej organizácie  plní pracovné úlohy  nepretržite v 12 hodinových zmenách. Pri  ošetrení u lekára  počas jeho pracovnej doby  mu lekár  na potvrdenie o návšteve lekára  napísal text : „Ošetrenie trvalo celý deň“ a preto zamestnanec už vo výkone svojej pracovnej zmeny ďalej  nepokračoval. Po odovzdaní  potvrdenia  do učtárne príslušná pracovníčka zarátala tomuto zamestnancovi  dĺžku pracovnej zmeny nie 12 hodín, ale len 7 a pol hodiny teda toľko, koľko sa započítava za jeden deň pri jednozmennej prevádzke. Zamestnanec  s tým nesúhlasil a domáhal sa toho aby mu bola vyplatená náhrada platu za celú zmenu, teda za 12 hodín.  Ako by to teda malo byť ?

Pripomeňme si, že o dôležitých osobných prekážkach v práci   pojednáva ust. § 141  Zákonníka práce. To v ods.2 písm. a) bod 1 stanovuje, že zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy a to 7 dní v kalendárnom roku   na vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení, ak toto nebolo možné vykonať mimo pracovného času zamestnanca. V ods.4 sa ďalej píše, že za jeden deň sa považuje čas zodpovedajúci priemernej dĺžke pracovnej zmeny vyplývajúci z určeného týždenného pracovného času zamestnanca. Dôvodová správa k tejto novele zákona uvádza ako príklad situáciu že, ak má zamestnanec určený 40 hodinový pracovný týždeň, tak jeden deň predstavuje 8 hodín.

Vychádzajúc z týchto faktov,  podľa môjho názoru,  bol postup učtárne v rozpore  so Zákonníkom práce a zamestnanec, ak boli splnené ostatné zákonné podmienky, mal nárok nato, aby mu za jeho celý deň trvania ošetrenia u lekára bola poskytnutá náhrada platu  za 12 hodín, lebo toľko trvá jeho jeden deň pracovnej zmeny.

Príjemný a pekný deň praje doko.


Zákony | stály odkaz

Komentáre

  1. no neviem...
    som statny zamestnanec s pruznou pracovnou dobou od 06:00 do 18:00, kde je povinny pracovny cas od 8:00 do 14:00 a iba tychto sest hodin nam rataju, ked mame potvrdenie lekara na cely den, zvysne 2 hodiny musime nadrabat.
    publikované: 22.10.2009 20:34:01 | autor: hanka (e-mail, web, autorizovaný)
  2. že máte ten čas pevne stanový od - do v takomto znení
    12tky sú dané inak, v článku je písané, že pracovník pracuje nepretržite v 12 hodinovom režime ...
    publikované: 23.10.2009 06:58:17 | autor: to bude asi tým (e-mail, web, neautorizovaný)
  3. hanka
    zamestnávateľ postupuje správne, lebo koná podľa ust. § 143 ods.1 Zákonníka práce.
    publikované: 23.10.2009 07:41:48 | autor: doko (e-mail, web, neautorizovaný)
  4. Osobně mám problém si jenom představit, že mám pevně stanovenou pružnou pracovní dobu,
    na, bratrušest hodin, z toho strávím osum hodin u lékaře na neodkladném ošetření, asi ambulantní liposikci, a zaměstnavatel by mi zaplatil šest hodin pružné pracovní doby. Ale to nevadí. Jsem znám tím, že všechno tak docela nepochopím. Jeden taky má právo, podle zákona o naivitě v době kapitalismu, pochopit všechno, že? To po mně nikdo ani nemůže chtít. Ani Inspektorát práce.
    Moje odborná rada pro tazatele zní: Vodmakej si pružnou šestihodinovou pracovní dobu a pak si seď v ambulanci lékaře dle tvé libosti:-)))))
    publikované: 24.10.2009 00:00:30 | autor: Mito (e-mail, web, autorizovaný)
  5. Mito, chces po nose?
    Keby to bolo take jednoduche, tak to tak davno robim...Doslova sa lekarom doprosujem, ci mozem prist po 14:00 hodine, no hoci maju vypisane ordinacne hodiny na dverach do 15:00, ien jedna lekarka tak dlho skutocne robi a a je ochotna na mna pockat. Nerada chodim pocas pracovnej doby k lekarom, su plne cakarne , je to otrava...nehovoriac o tom, ze cas u lekara sa nerata do dochodku.
    A na sest hodin potrebujes u nas najmenej dve peciatky od roznych lekarov:)
    publikované: 24.10.2009 00:12:10 | autor: hanka (e-mail, web, autorizovaný)
  6. Hanka, kde u nás, čo u nás, jaké u nás?
    Vem si, že , skutečně, rozhodneš se naplniti zcela fond stanovené pracovní doby a jít k lékaři až když dostojíš svému pracovnímu úvazku.Máš pracovat do Tebou uváděné čtrnácté hodiny přes půlnoc. Ač nemocná, dostojíš a dopracuješ. Potom teda k jdeš s představou, že budeš řádně vyšetřena a budou na Tobě vykonány všechny potřebné úlony . Jenže, děvče, se uvědom, že :
    Kdy má lékař vybavit všechny ty papíry s posláním lékaře související, no? Teď škrtej středy, to jsou posudkové komise, kde se rozhoduje, jestli dostaneš Píšťany, nebo ...oné:-))
    Je nanajvýš logické a osobně to chápu, že se sestře poví po třinácté hodině: Sestři vodteď tu nejsem! A kdyby něco, tak jsem na lékárnickém kongresu.A kdyby fakt šlo do tuhýho, tak tu nejsem vůbec:-))))
    Takže moje rada zdarma.
    Když chceš mermomocí bejt nemocnej, tak v šest v ordinaci u dochtora. Když chceš ještě dneska pracovat , ač nemocná, tak to samý zejtra ráno. Ve stejnou dobu.
    Ahoj))))
    P.S. Už jsem dáááávno neviděl autorizovanou Haničku. Jdu na Tebe:-)))
    publikované: 24.10.2009 00:33:21 | autor: Mito (e-mail, web, autorizovaný)
  7. MIto:)
    ukaz mi doktora, ktory robi od siestej:)))
    Ani jeden z "mojich" nie...jeden sice chodi do ambulancie po siedmej, ale pacientov berie az od pol deviatej, dovtedy robi sestra odbery krvi.
    Myslela som si, naivne, ze v dobe "zuriveho" kapitalizmu budu lekari robit do vecera aspon jeden den..chacha...na posudkove nechodim, na Piestany nemam, takze som vlastne diskriminovana:)))
    A to si este nosim pracu aj domov...
    publikované: 24.10.2009 00:45:14 | autor: hanka (e-mail, web, autorizovaný)
  8. v Spanielsku lekari
    sice robia aj poobede (az do siestej, a niektori aj do neskor)
    ale tu je to tak prt platne, ked bezna pracovna doba je prave do tej siestej. .-(

    a niektori pracuju az do 9. napr predavacky.
    publikované: 24.10.2009 01:07:26 | autor: LaLuz (e-mail, web, autorizovaný)
  9. časenky u lekára
    Dňa 9. 9. 2009 som mala zdravotné problémy /liečim sa na hypertenziu/nasledoval dlhy rad odborných vyšetrení, samozrejme všade sa bolo treba objednať. Stretávať sa s rôznymi lekármi je neskutočný zážitok. Podarilo sa mi dokonca objednať aj na sono karotid pri komunikácii so sestrou som navrhovala, že prídem skoro ráno a že počkám, sestrička to zamietla a tak ma objednala.Statočne som sa dostavila 22. 12. 2009 o 8,50 k MUDr. Beňačkovi /Piešťany/ ake bolo moje prekvapenie v čakárni plnej pacientov už o 8,00 časenky boli len výmysel , lekár sa správal arogantne a dokazoval svoju nadradenost, autoritatívne ma usadil. Naši lekári sa cítia nedocenení to sme všetci v našom štáte,ale mali by si prečítať niečo o" ľudskom správaní ".Samozrejme že som tam nečakala a odišla som do práce. a čo teraz. . . . . . . Nech sa darí pán doktor A PEKNE VIANOCE
    publikované: 22.12.2009 12:42:17 | autor: ADULKA (e-mail, web, neautorizovaný)
  10. adulka
    Občas je potrebné aj zdravotníckym pracovníkom pripomenúť ich Etický kódex, stačí kliknúť http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_mini_zak_zobraz_clanok1.asp?kotva=k1&skupina=1 a nalistovať si Prílohu 1 k zákonu 578/2004 Z.z.
    publikované: 11.01.2010 12:55:30 | autor: doko (e-mail, web, neautorizovaný)
  11. oprava
    Príloha č.4 nie č.1
    publikované: 11.01.2010 12:58:06 | autor: doko (e-mail, web, neautorizovaný)
  12. 8 a pol hod.pracovna doba
    Neviete mi nahodou niekto poradit,ci je v rozpore so zakonom zamestnavat 8 a pol.hod a nie 8? Mam nastupit do novej prace a pravna doba je 8 a pol hod. a z toho len pol.hod.obednajsia prestavka.Nieje to tak trochu vyuzivanie zamestnancov?
    publikované: 28.05.2010 14:30:04 | autor: Joanita (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014