Tento spor naplno zasahuje Európu a vedú sa o ňom rôzne diskusie na odborných i menej odborných úrovniach. Včera sa nechala počuť, nazvem to organizácia, Greenpeace nasledovnou vetou: "Slovenskí politici sa nelogicky snažia nahradiť deficit paliva pre výrobu tepla obnovením výroby elektriny z jadrových zdrojov." Vážení "zelení", poďme sa teraz spoločne zamyslieť nad tým čo ste nám to predostreli. Ako bolo pred niekoľkými dňami povedané i napísane Slovensku hrozí takzvaný "blackout", čiže stav, ktorý nastane keď sa zastaví prívod paliva do generátorov ktoré sprostredkúvajú elektrickú energiu. Keďže sme odstavili blok Jaslovských Bohuníc sme energeticky závislý od ostatných štátov a nemala by sa k nám elektrická energia ako dostať. Krok opätovného spustenia Jaslovských Bohuníc je preto na mieste a Slovensko tak bude mať dostatok elektrickej energie. Vysvetlené jednoducho: Nebudeme mrznúť aspon po tme. Navyše tento spor je politicko- komerčný a organizácia ako je Greenpeace svojimi vyjadreniami prilieva olej do ohňa a znepokojuje už aj tak dosť napätú situáciu.
Citujem pána Pavla Širokého zo združenia Za matku Zem:„Na vykurovanie menších objektov sa dá tiež využiť aj geotermálna energia prostredníctvom tzv. tepelných čerpadiel, počiatočné investície však dosahujú okolo 3319 eur až 4979 eur.“
Ja osobne si neviem predstaviť v tejto situácií ako niekto hľadá na dvore pri svojom dome geotermálny prameň. Pán Široký, máte riešenie, ale nie je dostupné pre všetkých, mám pocit, že pri vašich tvrdeniach akoby ste zabúdali použiť tú jednu vec... myslenie. Myslíte sice "na zeleno" to vám vzdávam všetkú česť, ale nemyslíte reálne a vyjadrenia vášho združenia a organizácie "zelený mier" tento problém nevyriešia.
Pre zaujímavosť, v prípade "blackoutu" by sa velmi ťažko kúrilo aj ľuďom čo si svoje domy vykurujú tuhým palivom a to v prípade ak je viac podlažný dom, potrebujeme tú teplú vodu od pece nejako prehnať celou sústavou a na to nám slúži čerpadlo, ktoré je čuduj sa svete na elektrickú energiu. Tak vážená Matka Zem a Greenpeace dva krát meraj a raz vyslov.
Greenpeace a plynová kríza na Slovensku
10.01.2009 16:21:27
Kríza s plynom na Slovensku je hlboká a vyhliadky do ďalších dní tiež nevyzerajú ružovo. Trošku nás obchádza neistota ako sa situácia vyvinie ďalej a hlavne netrpezlivosť kedy sa zúčastnené strany tohto komerčného sporu dohodnú.
Komentáre
s Greenpeace už nejakú dobu polemizujem aj ja,
Nikto totiž nehovorí o geotermálnych prameňoch, ale o geotermálnych vrtoch. Vzhľadom na to, že v určitých hĺbkach pod povrchom je teplejšie ako na povrchu Zeme (viď uhoľné a iné bane), tak sa dá využiť tento teplotný gradient na pophyb tepelných čerpadiel na báze Carnotovho cyklu a tento pohyb vužiť na výrobu napríklad elektriny. Iná vec ovšem je aká cena takejto energie. Skrátka takýchto čerpadiel by muselo byť veľmi veľa, ich výroba by spotrebovala priveľa energie a zdrojov a celkový ekologický efekt je sporný.