Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Súrne potrebujem zvýšiť plat!!

Ako požiadať o zvýšenie platu, ktoré sa stretne s pozitívnou reakciou od šéfa? Náročné, ale nie nemožné...

Chcem viac zarábať. čo treba preto urobiť? Nájsť si ešte jednu prácu? Áno aj to je riešenie. Alebo si nájsť lepšie platenú prácu. Alebo "jednoducho" požiadať o zvýšenie platu v aktuálnom zamestnaní. Je to ťažké, pretože sa to nedá len tak, dnes sa rozhodnem a od zajtra chcem viac. Bolo by to síce fajn, ale nefunguje to tak.

Čítala som článok, kde sa zamestnanci personálky k tejto téme vyjadrujú. Určite súhlasím s ich názorom, že pred nadriadeným, či pred majiteľom, nikdy neobstoja osobné problémy zamestnanca. Veď zamestnávateľ má dosť vlastných problémov, ktoré musí riešiť, a nepotrebuje vedieť aj tie, ktoré trápia jeho zamestnancov. teda ak má záujem, je to veľmi dobrý šéf, ale v dnešnej uponáhľanej dobe nemám čas na svoje starosti a nie ešte na starosti druhých. Takže to by som nadriadeným nezazlievala.

Každopádne, čo zamestnávateľ chce "vidieť" ako nejaký dôkaz, že by malo zmysel zvýšiť zamestnancovi plat a s tým navýšiť aj svoje výdavky, okrem platu aj odvody s nám spojené, je akási história zamestnanca v jeho firme. Tak ako na začiatku zamestnania je pohovor, kde sa človek musí vedieť predať, a zamestnávateľ mu dá možnosť. Taktiež je táto schopnosť sa predať nutná aj pri myšlienke a požiadavke na zvýšenie príjmu.

Mnoho ľudí sa ale predať nevie. Nepozná svoju cenu a cenu svojej práce. Hlavne pri mladých ľuďoch dochádza k extrému, buď sa preceňujú alebo sa podceňujú. Na jednej strane nemôžu v prvom zamestnaní vedieť ako to v práci funguje a čo to obnáša, a na druhej strane ani aká to bude práca, koľko úsilia to bude stáť a aký bude z nej efekt a hlavne feedback.

Čo bolo pre mňa nové, alebo skôr nad čím som sa zamyslela bolo, že je lepšie sa k šéfovi, resp. k nadriadenému zahlásiť aspoň deň alebo dva vopred s oznámením, že s ním chcem prebrať zvýšenie svojho platu. Je pravda, že každý kto chce požiadať o vyšší plat nad tým uvažuje už dlhšie a po dôkladnom zvážení pre a proti sa odhodlá ísť za nadriadeným. Pretože aj nadriadený potrebuje čas na premyslenie. Tento fakt som si neuvedomila. Každopádne v prvom zamestnaní som nedala šéfovi čas na premyslenie :) ale aj tak mi plat zvýšil a v druhom prípade prišiel s touto myšlienkou šéf sám. 

Ako si všetko premyslieť a pripraviť je veľmi náročné a človek sa musí postaviť tomu priamo, lebo ide predsa o jeho príjem, ktorý závisí len a len od jeho úsilia. Každopádne je nutné toto všetko prehodnotiť a či vôbec má význam do toho ísť, aby zase človek, ktorý nemá za sebou toľko skúseností neostal úplne bez práce.

V prípade záujmu: Ako požiadať o vyšší plat
Zamestnanie | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014