Príprava pôdy pre výsadbu ovocných drevín
Pred výsadbou je veľmi potrebné dať si urobiť rozbor pôdy, aby sme vedeli, ako máme pripraviť pôdu na výsadbu.
Je dôležité, aby sme pôdu pre výsadbu stromčekov dôkladne pripravili v celom profile ornice, teda do hĺbky 30-40 cm. Dosiahneme to dôkladným skyprením a zapracovaním maštaľného hnoja resp. kvalitného kompostu a minerálnych hnojív, drasla a fosforu, napr. NPK 0,5 kg/m2. Zároveň upravíme pH na 6,2 – 7,5. Výbornú službu nám môže urobiť zelené hnojenie nasledujúce 2x po sebe v jednom roku spolu s vápnením. Vhodné je použiť pelušku s bôbom ako spevňujúcou rastlinou, mätonoh, horčicu, facéliu, viku, poľný hrach, ovos, jačmeň a pod. Pelušku zarýľujeme pri objavení sa prvých kvetov.
Je dôležité dôkladne pripraviť orničnú vrstvu s prihliadnutím na koreňovú sústavu slabo rastúcich podpníkov.
Každý rok postupne takto pripravíme kanále hlboké 30 – 40 cm o šírke 80 – 100 cm s hnojom, kompostom, zeleným hnojením a doplnkovými priemyselnými hnojivami, ako je to uvedené hore. Udržujeme ich v bezburinnom stave. V medziradí založíme nový trávnik a aj v iných zónach určených preň s prevládajúcim mätonohom.
V tomto mieste musím spomenúť i únavu pôdy. Túto musíme odstrániť fyzikálnymi, chemickými a biologickými opatreniami.
Medzi fyzikálne opatrenia patrí napríklad sterilizácia pôdy parou, premývanie vodou, vyzbieranie škodcov, výmena substrátu, riedenie rašelinou a kyprenie pôdy.
Medzi chemické opatrenia patrí dezinfekcia agrochemikáliami, ničenie patogénov vápnením, dezaktivácia alelopatických látok,sterilizácia agrochemikáliami, vápnenie pôdy a aplikácia priemyselných hnojív.
Medzi biologické opatrenia patrí najmä výsadba zmiešaných kultúr, striedanie plodín, rezistentné odrody, sprievodné rastliny a odstránenie všetkých chorých rastlín.
Pôdne pomery pre zakladanie viniča
Vinič v žilinskom regióne vyžaduje miesta chránené od severu, otočené na juh s celodenným slniečkom. Vyhovuje mu najlepšie neutrálna pôda, pH 6-7, vápenec, vlaha.
Pôdu hlboko zrýľujeme, na 2 rýle, kvalitná hlina naspodok a N,P,K + maštalný hnoj.
Sadíme do kvalitnej hliny.
Prihnojujeme liadkom rozpusteným vo vode v priebehu roka na 2x – na začiatku a na
konci mája ku koreňom.
Výsadba ovocných drevín
Výsadbový materiál si pripravíme v predstihu buď sami štepením zdravého materiálu na podpníky pre štíhle vretená v škôlke alebo nákupom v odborných organizáciách, ktoré ponúkajú prakticky všetky odrody tuná doporučované. Pre výsadbu teda odporúčam len elitný bezvirózny výsadbový materiál. Ostatný biologický materiál kontaminovaný hospodársky škodlivými vírusmi nesmie byť pre integrovaný systém pestovania používaný. Rátame s postupnou výsadbou ovocných drevín v priebehu niekoľkých rokov. Preto aj výsadbový materiál si budeme zabezpečovať postupne pre výsadbu v jednotlivých rokoch. Pre likvidáciu a výsadbu si urobíme dopredu výsadbový plán s návrhom odrôd, umiestnenia dreviny a rokom predpokladanej výsadby ako som to uviedol v predošlom.
Výsadbový materiál vhodný pre štíhle vretená stromkov:
-jednoročný štepenec bez bočného obrastu
-jednoročný špičiak s predčasným obrastom, t.j. so stredovou osou a 3 – 4 bočnými výhonkami
-dvojročný stromček s korunkou tvaru ihlanu, pyramídy alebo stĺpu
-dvoj až trojročný stromček s korunkou, s výškou kmienika 40 – 50 cm ( knip ).
Stromčeky vysádzame do sponu 70 – 120 cm v rade jednoducho do pripravených rigolov ako je uvedené v kapitole 5.6. Jamy pre stromčeky nekopeme vzhľadom na koreňovú sústavu slabo rastúcich podpníkov. Sadíme ich v orničnej vrstve, dôkladne ušliapeme a riadne zalejeme vodou.. Najprv osadíme kolík do jamy vykopaný len s rýľom v kanáli a potom osadíme stromček. Vzdialenosti v medziradí volíme 2 – 2,5 m od seba. Spon v rade volíme podľa vzrastu odrody a sily podpníka. Napr. pre odrodu Rubín na podpníku M9 volíme väčší spon ako pre Šampion na tom istom podpníku. Ak je to možné, stromčeky sadíme rovnako ako boli v škôlke ale vždy tak, aby miesto štepenia bolo najmenej 10 cm, ideálne je 18 – 20 cm nad zemou. Pokiaľ je to možné, sadíme všetky dreviny na jeseň. Do jari čiastočne zakorenia a využijú jarnú vlahu.
Dreviny musia mať pevnú oporu, aby sme ich chránili proti odlomeniu. Výnimku môžu tvoriť marhule a broskyne, ktoré by nám mohli cez zimu vymrznúť, preto ich možno sadiť aj na jar, ale musíme im zabezpečiť dostatok vlahy počasa celej jari.
Výsadbový materiál stromkových ríbezlí a egrešov
najvhodnejší pre dopestovanie je kopulát. Môžeme si ho dopestovať aj v domácich podmienkach veľmi jednoducho zaštepením na meruzalku zlatú a príslušne ošetríme.
Pred výsadbou nezabudneme upraviť korene a korunu (skrátime na primeranú dĺžku), namáčať do vody na 2 – 3 hodiny a vysadiť známym spôsobom.
Výsadbový materiál pre vinič
Jednoročné štepené sadence si ostaráme u odborných dodávateľov, predajcov alebo pestovateľov.
Komentáre