Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Environmentálna bezpečnosť

Autorka:Radka Floreková - študentka Katedry politológie Trenčianskej Univerzity

 Životné prostredie je súčasťou každého z nás. Ako sa oň staráme je už otázka pre každého. Zamýšľame sa nad tým, čo bude s nami o desiatku či stovku rokov? O environmentálnu bezpečnosť, ktorou chápeme viacero oblastí by sa mali starať najmä vlády, štáty a medzinárodné organizácie, ktoré však často túto tému zanedbávajú, alebo ich „hlasy“ ostávajú nevypočuté.

 

Súčasná environmentálna agenda sa neutvárala v nadväznosti na globalizácii lokálnych vývojových trendov, ale na základe na prvý pohľad neškodných individuálnych a lokálnych činov a zvyklostí. Dnes ľudstvo čelí environmentálnym problémom s globálnym dosahom, ktoré je možné zvládať iba spoluprácou väčšiny štátov sveta. Na jednej strane sa to môže zdať logické, no nie je to úplná pravda – napr. následky znečistenia ovzdušia sú síce globálne, no ich odstránenie by vyžadovalo najmä aktivitu priemyselne vysoko vyspelých krajín, ochranu Amazonského pralesa má v rukách Brazília a pár svetových korporácií.

 

V súvislosti s tým sa stretávame s heslom „Mysli globálne, jednaj lokálne“ ktoré sa dokonale hodí pre riešenia v sektore životného prostredia. Všetky katastrofické scenáre a spôsoby ako im predísť sa týkajú lokálnych podmienok. Samozrejme, že aj environmentálne problémy s lokálnym dopadom si žiadajú riešenia, no príspevok ich riešenia v porovnaní s globálnymi je zanedbateľný. Iba ak sú prítomné médiá, prípadne ak sa lokálny problém vyskytuje na viacerých miestach sveta sa im dostane publicity a tým pádom aj väčšej snahy o riešenie. Existuje výnimka a tou je riziko, že lokálny problém sa nahromadí a prerastie do väčšieho. Aby sme dokázali presnejšie vystihnúť podstatu, potrebovali by sme si pri každej oblasti urobiť podrobný empirický výskum, kde by sme si zodpovedali otázky – aký je prípadný katastrofický scenár? Kde sú príčiny problému? Aká je miera nezávislosti tejto tematickej oblasti? Na základe týchto otázok je možné si nakresliť mapy kľúčových oblastí v ktorých sa koncentrujú environmentálne a málokedy sekuritizované problémy.

 

S pomocou týchto výskumných otázok a geofyzikálnych máp oblastí môžeme špecifikovať regionálne bezpečnostné komplexy, ktoré vznikajú v sektore životného prostredia. Globálne sekuritizačné kroky vyústili síce v pomerne výraznú politizáciu environmentálnych tém, avšak k úspešnej sekuritizácií majú stále ďaleko. Aj preto sa s úspešnou sekuritizáciou stretávame najmä na lokálnej úrovni.

 

 


Životné prostredie | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014