Túto problematiku komplexne rieši vyhláška ministerstva zdravotníctva, ktorá má názov „ O podrobnostiach o ochrane zdravia pred záťažou teplom a chladom pri práci“, a bola zverejnená v Zbierke zákonov 29.11.2007 pod číslom 544/2007 Z.z. Vyberiem z nej len tie najpodstatnejšie ustanovenia.
Mimoriadne teplý deň je deň, v ktorom teplota vonkajšieho vzduchu nameraná v tieni dosiahla hodnotu vyššiu ako 30° C. To tiež znamená, že pri týchto podmienkach organizmus zamestnanca stráca schopnosť vlastnej termoregulácie. Aby k tomu nedošlo, sú zamestnávatelia povinní v prospech zamestnancov vykonať príslušné opatrenia určené vyhláškou. Napríklad zabezpečením klimatizácie vzduchu alebo dodržiavaním pitného režimu. Ak sa technickými prostriedkami nedá dosiahnuť optimálnych pracovných podmienok, potom sú zamestnávatelia povinní, na pracoviskách za mimoriadne teplých dní upraviť čas práce tak, aby sa udržala únosná krátkodobá aj dlhodobá záťaž teplom.
Zamestnávateľ je okrem toho povinný zabezpečiť aj minimálny pitný režim a to tak, že bezprostredne na mieste výkonu práce musí byť zamestnancom k dispozícii pitná voda. Ak ide o práce počas mimoriadne teplých dní na vonkajšom pracovisku, potom navyše musí byť zabezpečené podávanie nápojov, prostredníctvom ktorých má mať zamestnanec možnosť doplniť si stratu tekutín a minerálnych látok spôsobených potením a dýchaním. Množstvo poskytnutých tekutín za jednu zmenu by malo nahradiť najmenej 70 % vody stratenej potením a dýchaním.
Toľko v stručnosti teória. Prax je určite rôzna. Záleží nielen od tu prezentovaných povinnosti, ktoré majú zamestnávatelia voči zamestnancom zo zákona, ale určite aj od toho, čo dojednali pre takéto situácie odbory. Podľa mňa, toto je jedná zo situácii kde sa v plnej nahote ukáže ako si ktorý zamestnávateľ váži svojich zamestnancov a ako mu záleží na ich zdraví. A zamestnanci sa za dobrú starostlivosť obyčajne dokážu zamestnávateľovi aj primerane odvďačiť.
Veľa teplých letných, ale aj príjemných dní, želá doko.
Komentáre
Je to dobré