Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Môže byť muž baba?

To bola zásadná otázka, ktorú v detstve nastolil James Morier svojou knižkou Hadži baba z Esfahánu.

On bol príčinou, že som potrebovala ísť do Esfahánu zistiť čo a ako, a to okamžite. Zbalila som sa na cestu, aj kompas zo súpravy Malý zálesák som mala, ale bola som zadržaná v intraviláne rodného mesta. Detstvo je pes.

Do Esfahánu som sa neskôr predsa len dostala. Hadži babu, ak tam kedy vôbec taký bol, som minula o cca dvesto rokov. A takúto smolu ja mám celý život.

Esfahán, mesto na transázijskej obchodnej trase, je jedným z najstarších miest Iránu s históriou siahajúcou do čias ríše Elamitov. V 7. storočí ho ovládli Arabi a v 14. storočí sa touto oblasťou prehnali krutí Mongoli.

Za éry Sásanovcov bolo mesto sídlom najvýznamnejších perzských rodín a Abbásovci z neho urobili hlavné mesto s hlavným architektom geniálnym Baháuddínom Ámilím.

S eleganciou a noblesou Esfahánu sa spája umenie, a to aj veľmi špeciálne - maľba perzských miniatúr. Tu je niečo o súčasnom majstrovi Mahmúdovi Farshchianovi:

http://www.farshchianart.com/fa/index.htm

Slovom už stačilo, teraz ešte niečo obrazom:

Námestie (maidan) Naghš-e Jahan. Údajne po pekinskom Tien-an-men druhé najväčšie na svete. Je zapísané v Svetovom dedičstve UNESCO. V strede záberu (inak ako takto zmršene dookrúhla sa to na jeden obrázok nevošlo) je Masdžed-e Šejk Lotf-o-lláh - mešita šejka Lotfolláha z roku 1615. Šejk bol svokrom šáha Abbása a vraj bol svätec.

Zrejme sa aj tam nájdu chrobáčni ľudia schopní kradnúť nerezové mištičky. Ale viem si predstaviť situáciu, kedy ju niekto odcudzí sakumpak aj s vodovodným kohútikom a celý set strelí v zberných surovinách.

Jedna z mešít na Naghš-e Jahan. Stará, nádherná, významná ... ale nerobila som si vtedy poznámky, lebo detiská na vidieku odo mňa vydriapali všetky perá.

Derviši na nádvorí jednej z mešít. Potom aj tancovali.

Most Allah Verdi Khan aneb Si-o-Se pol zo 16. storočia nad Zendeh rud - Živou riekou.

Typická "isfahánska modrá" v Masdžíd-e Imám Chomejní - mešite Imáma Chomejního podobnej legendárnej mešite Bibi Chanum (čím pozdravujen Dinu Chanum) v Samarkande. Isfahánska modrá sa mení podľa osvetlenia od belasej po ultramarínovú.

A to je pre dnešok z Esfahánu všetko.


Fotografie odtiaľto aj odhentiaľ | stály odkaz

Komentáre

  1. barz krasne
    foto aj slovo.
    publikované: 12.04.2006 23:04:24 | autor: sahrezad (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014