Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Lliečebný režim a Zákonník práce (24)

... Je dôležité vedieť, že ak zamestnanec poruší liečebný režim, zároveň sa tým dopúšťa aj porušenia pracovnej disciplíny ...
Povinnosti zamestnancov, pri pracovnej neschopnosti sú určené v § 81 písm. d) Zákonníka práce. Ten vyžaduje aby v období, keď má zamestnanec nárok na náhradu príjmu počas dočasnej pracovnej neschopnosti, dodržiaval liečebný režim určený ošetrujúcim lekárom. Okrem toho § 5 ods. 1 písm. c) zákona č. 462/2003 Z.z. o náhrade príjmu pri dočasnej neschopnosti veľmi jednoznačne hovorí, že nárok na náhradu príjmu nemá zamestnanec, ktorý porušil liečebný režim určený lekárom. V § 9 spomenutého zákona je okrem iného zamestnávateľovi dané právo na vykonanie kontroly, za účelom  zistenia, či sa dočasne práceneschopný zamestnanec zdržiava na určenom mieste.  Na základe toho, má zamestnávateľ právo vykonať kontrolu v obydlí zamestnanca, ale len vtedy, ak s tým zamestnanec súhlasí. Ku kontrole na inom mieste už takýto súhlas nie je potrebný. Zákon v tejto súvislosti ukladá zamestnancovi povinnosť aby v období, v ktorom má nárok na náhradu príjmu, čiže počas prvých desiatich dní nemocnosti, dodržiaval liečebný režim určený lekárom. Čo to liečebný režim vlastne je? Zákon o zdravotnej starostlivosti 576/2004 Z.z. definuje liečebný režim ako životosprávu osoby na podporu liečby, ktorú určuje ošetrujúci lekár.

O dodržiavaní zásad  počas dočasnej pracovnej neschopnosti trvajúcej 11 a viac dní hovorí napríklad § 237 zákona č. 461/2003 Z.z. Jeho ustanovenia o dodržiavaní liečebného režimu, zdržiavania sa na adrese uvedenej v žiadosti o priznanie nemocenského, či o podaní oznámenia o ukončení dočasnej neschopnosti do 3 dni od jej skončenia sú tiež jednoznačné  a neoplatí sa ich porušovať. Poistenec totiž poľa § 38 zákona o sociálnom poistení nemá nárok na výplatu nemocenského a to odo dňa porušenia liečebného režimu,  až do skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti. Táto sankcia smie  trvať maximálne 30 dní odo dňa porušenia liečebného režimu.

Z hľadiska pracovno-právneho sa neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti považuje za dôležitú osobnú prekážku v práci. Preto je zamestnanec povinný zamestnávateľa o tejto prekážke upovedomiť bez zbytočného dokladu a zároveň je povinný toto preukázať príslušným dokladom. Platné zákonné normy pre tento prípad časovo nešpecifikujú výraz „bez zbytočného odkladu“. Môže to byť pár hodín, ale aj niekoľko dní. Vždy záleží na konkrétnych  okolnostiach, ktoré boli  v čase vzniku pracovnej neschopnosti.

Je dôležité  vedieť, že ak zamestnanec poruší liečebný režim, zároveň sa tým dopúšťa aj  porušenia pracovnej disciplíny lebo nedodržal  základnú povinnosť zamestnanca (§81 ZP). Za toto mu, ale hrozí  písomné upozornenie  o porušení pracovnej disciplíny, od ktorého  ako vieme  je už  veľmi blízko k výpovedi.  Takže, radšej nepokúšajte čerta.

Pekný deň. doko

Podobné blogy k Zákonníku práce  aj na  http://doko.blog.sk/?s=36002


Zákony | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014