V opojení mocou ...I.diel
13.10.2009 11:30:11
Poznáme viacero druhov návštev - dohodnuté, náhodné, vítané či nevítané - a ešte mnoho iných. Návšteva exguvernéra štátu New York a potenciálneho senátora Georga Patakiho bola vítaná aj nevítaná - vítaná pre komárňanskú univerzitu, predstaviteľov SMK, naopak nevítaná pre zbytok (väčšinu) obyvateľov Slovenska. Prečo ?
Z minulosti poznáme veľa príkladov, keď si mocní tohoto sveta namýšľali, že ich želanie je túžbou sveta. Napríklad jeden z anglických kráľov pre vlastné spory s katolíckou cirkvou vytvoril vlastnú, ktorá je v Anglicku dodnes. Usúdil, že ak bude hlavou cirkvi sám, vyhne sa kope zbytočných problémov. Alebo návšteva vojsk USA, NATO a spriatelených krajín v Iraku na základe vôle bývalého amerického prezidenta /ktorý nevedel na mape ukázať, odkiaľ pochádza/ v mene demokracie a práva na slobodu skončila popravou irackého diktátora Saddáma Husajna a následnou občianskou vojnou. A podobných príkladov je mnoho.
A tak si i exguvernér Pataki spravil výlet na Slovensko, aby verejne vyjadril pohoršenie nad zákonom, ktorý ani nečítal. Rečnil na pôde univerzity o základných právach menšín, ktoré len tak mimochodom práve v USA ignorujú. Skúste si urobiť vodičský preukaz, ak neviete anglicky - máte smolu. Nikoho nezaujíma, že napríklad španielčina je svetovým jazykom /maďarčina nie/, ani to, že španielska komunita je v USA veľmi početná. Anglicky a bodka. Pokiaľ však poukážete na túto skutočnosť, Američania sa okamžite zdujú, a tvrdo odvetia, že do ich vnútorných záležitostí sa nemá nikto starať. Pataki zákon nečítal, čo dokazujú jeho demagogické výroky o bránení v komunikácii materinským jazykom. Pričom nezabudol podotknúť, že USA by sa nemuseli len nečinne prizerať, ak by zákon platil a bol uplatňovaný v praxi. Kto je vlastne George Pataki vo vzťahu k Slovensku ? Iba návštevník, ktorý by si mal uvedomiť, že je na pôde suverénneho štátu, a jeho postavenie v USA je na Slovensku absolútne bezvýznamné, tým skôr, že je maďarského pôvodu a teda jeho objektívnosť je pochybná. Ak by sa jeho konania dopustil slovenský politik v USA, pravdepodobne by skončil ako nežiadúca osoba. I preto by možno stálo za zamyslenie, či by sa naša diplomacia nemala konečne rozhýbať, a cestou veľvyslanca naznačiť Patakimu, že jeho návštevy sú v budúcnosti nežiadúce, pokiaľ mieni zasahovať do vnútorných záležitostí Slovenska klamaním a zavádzaním.
A možno by stálo za pokus aj nadhodenie otázky, kedy prestanú byť v USA diskriminované španielsky hovoriace menšiny, kedy odstránia plot z hraníc s Mexikom a iné "bezpečnostné" zariadenia, ako mienia nahradiť škody, ktoré spôsobili nekontrolovanými emisiami dolára celému svetu a podobne. Asi by veľmi rýchlo stratili reč ... a zároveň aj naznačiť, že svet ešte nezabudol, ako vyvraždili pôvodné obyvateľstvo kontinentu a zavreli ho do rezervácií, kde dodnes živorí.
Komentáre
Zobuďme sa konečne.