Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Práca nadčas

...Obecne síce platí, že zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce (3. a 4. kategória) nemožno nariadiť prácu nadčas, ale existuje aj výnimka ...(77)
Zákonník práce definuje prácu nadčas takto: „Práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa  (najviac 150 hodín ročne), alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas (ten je najviac 40 hodín), vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rozvrhu pracovných zmien.“ (§97 ZP) 

Existuje ešte možnosť, keď zamestnávateľ z vážnych dôvodov, môže so zamestnancom dohodnúť výkon práce aj nad 150 hodín  a  to v rozsahu najviac 250 hodín ročne. (spolu to za rok teda môže byť najviac 400 hodín.) Pritom do  limitu najviac prípustnej práce nadčas za rok sa nezhŕňa práca nadčas, za ktorú zamestnanec dostal náhradné voľno, alebo ktorú musel vykonať v zákonom stanovených situáciách (§97 ods. 8 ZP).

Novela Zákonníka práce od 1.9.2007 priniesla jasno aj do spôsobu výkonu práce nadčas na  rizikových pracoviskách. Obecne síce platí, že zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce   (3. a 4. kategória) nemožno nariadiť prácu nadčas, ale existuje aj výnimka kedy s takýmto zamestnancom možno výnimočne dohodnúť  prácu nadčas, no  len v prípadoch naliehavých prác a mimoriadnych udalostí  a to vtedy, keď to zákon výslovne stanoví.

Okrem týchto dôvodov, je možné od 1.9.2007 so zamestnancom, ktorý vykonáva rizikové práce výnimočne dohodnúť  prácu nadčas, aj z dôvodu zabezpečenia bezpečného a plynulého výrobného procesu, ale len po predchádzajúcom odsúhlasení  zástupcom zamestnancov.

Prácu nadčas nemožno nariadiť zamestnancovi vtedy, ak má uzavretý pracovný pomer na kratší pracovný čas. Zákonník práce, ale v tomto prípade nevylučuje možnosť konať prácu nadčas, ak to bude na základe vzájomnej dohody.  Prácou nadčas potom bude každá práca, ktorá presiahne dohodnutý kratší pracovný čas.

Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 25 % jeho priemerného zárobku. Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce patrí zvýhodnenie 35%. Mzdové zvýhodnenie nepatrí, ak  sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas. V tom prípade potom patrí zamestnancovi za hodinu práce nadčas, hodina náhradného voľna. (§121 ZP) 

Prajem príjemný deň.doko

 


Zákony | stály odkaz

Komentáre

  1. Ako vyplácať finančné nároky za prácu nadčas ?
    Nie je to zamestnávateľmi robené rovnako, a preto si dovolím dať odkaz na judikát NS SR http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_mini_jud_zobraz_nextdata1.asp?kotva=k5&skupina=1
    Stručne asi takto: Ak sa za nadčasovú prácu poskytuje náhradné voľno tak v tom mesiaci, v ktorom vznikla práca nadčas patrí plný mesačný plat -nezvýšený o prácu nadčas a v mesiaci, v ktorom sa NV čerpá patrí tiež plný mesačný plat. Viac v judikáte
    publikované: 19.01.2010 11:31:27 | autor: doko (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014