Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Žiadosť na MK SR ohľadom zápisu hradu do katastra

Záchrana zrúcanín hradov je dnes prioritou mnohých občianskych združení na Slovensku. Problémom zrúcanín hradov sú však majetkovo-právne vzťahy, ktoré často znemožňujú konať vo veci záchrany hradov a tým aj blokujú získavanie finančných prostriedkov na záchranu. Medzi najväčšie prekážky patrí skutočnosť, že hrady ako stavby väčšinou de facto neexistujú a tento problém je možné riešiť len komplexne za účasti orgánov štátnej správy. Zrúcaniny hradov by mali potom šancu byť aj v budúcnosti symbolom daného kraja a v prípade záujmu verejnosti by boli zachované aj pre budúce generácie.

Združenie na záchranu Lietavského hradu ako doterajší správca hradu Lietava, ktorý získalo formou dlhodobého prenájmu od vlastníka parcely Pozemkového spoločenstva lesného Lietava sa v súčasnej dobe snaží o vyriešenie majetkovo-právnej situácie hradu. Pozemkové spoločenstvo lesné ako majiteľ parcely, na ktorej sa hrad nachádza nie je schopné z dlhodobého hľadiska byť garantom záchrany zrúcaniny. Pre komplikované vlastnícke vzťahy v rámci spoločenstva zároveň v súčasnosti nie je možné získať parcelu s hradom do vlastníctva. Preto bol na spoločnom rokovaní dňa 25.1.2008 na KPÚ Žilina dohodnutý postup, podľa ktorého, by Združenie na záchranu Lietavského hradu mohlo získať do vlastníctva hrad ako stavbu. Na základe tejto dohody podalo združenie žiadosť na  Katastrálny úrad v Žiline o vydanie listu vlastníctva NKP hrad Lietavu v mene Pozemkového spoločenstva, ktorý sa k vlastníctvu pozemku hradu dostali na základe dohody o vydaní majetku medzi Slovenskými lesmi a terajším Pozemkovým spoločenstvom lesným. K dohode prináleží  aj majetková podstata, v ktorej sa spomína že na parcele 3138 sa nachádza zrúcanina hradu Lietava. To znamená, že hrad má samostatnú zameranú parcelu a jej geometrické zameranie. Na základe týchto dokumentov vydala obec Lietava rozhodnutím na hrad súpisné číslo 614, čím bola splnená  podmienka na podanie žiadosti o založenie listu vlastníctva. Katastrálny úrad však môže zrúcaninu hradu zapísať len ako stavbu čo je z hľadiska budúcej správy problematické, pretože záchrana hradu vychádza z koncepcie jeho záchrany ako konzervovanej ruiny, ktorá nebude mať charakter bežnej stavby. Z uvedených dôvodov Vás v tejto veci žiadame o pomoc a metodické usmernenie pri riešení uvedeného problému. 

Domnievame sa, že problém by sa mohol riešiť legislatívne formou metodického pokynu zo strany MK SR , ktorý by umožnil  zrúcaniny hradov vyňať z pojmu stavba a nahradil by sa pojmom zrúcanina hradu. Je dôležité aby na zrúcaninách hradov neplatili všetky ustanovenia stavebného zákona určujúce povinnosti vlastníka zabezpečiť stavbu pre návštevníkov. Pokiaľ vlastník pracuje evidentne na konzervácii pamiatky, aby bol dostačujúci bezpečnostný prvok  tabula s označením Vstup na vlastné riziko – zrúcanina hradu. Pokiaľ sa legislatívne neurčia práva a povinnosti vlastníka zrúcaniny, len málo kto bude chcieť riskovať, obetovať čas a veľkú námahu na záchranu kultúrneho dedičstva akou sú zrúcaniny hradov. Verím, že sa nám spoločne podarí vyriešiť túto legislatívnu medzeru v prospech zrúcaniny slovenských hradov. V prípade nereálnosti nami navrhovaného riešenia Vás žiadame o metodické usmernenie ako postupovať pri riešení vlastníckych vzťahov v prípade zrúcaniny hradu Lietava.

S pozdravom dňa 14.2. 2008                        Chobot Ľubomír – výkonný riaditeľ ZnZLH


Hrad Lietava | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014