V rámci EÚ má Slovensko v parlamente asi najviac klamárov ... I.diel
18.10.2009 17:25:08
Sledovať politické diskusie, kde sedí niektorý poslanec, môže byť občas veľmi zábavné. Aj keď človeka naštve, ako dokáže poslanec klamať, niekedy pôsobí priam komicky, ako sa každý snaží vyhnúť priamej odpovedi a úhyba. Dnes mám na muške vystúpenie Pála Csákyho, ktorý namiesto jednej otvorenej a riadnej diskusie stihol dve čiastočné v dvoch rôznych televíziách - verejno-právnej a súkromnej.
Vystúpenie v STV sa nieslo zo strany pomaďarčeného poslanca v tom duchu, ako sme zvyknutí - neustále pripomínanie európskych postojov v politike, trvalé červenanie a póza pokojného, rozvážneho rečníka, z ktorého tváre priam kričalo, že najradšej by svoju oponentku trochu pridusil. Ale poďme k jeho pozoruhodným perlám, pričom sa nebudeme venovať iba výrokom v STV, keďže tam sedel iba polovicu relácie, ale aj tým z iných médií.
1. Pán Csáky /a na sneme SMK aj Viktor Orbán/ sa často rád oháňa právami rôznych spoločenstiev v iných európskych krajinách, napríklad Kataláncami v Španielsku, či Švédmi vo Fínsku, alebo Fínmi vo Švédsku. Pripomína, aké rozsiahle autonómne práva majú Katalánci, len akosi zabúda, že tento národ je súčasťou iného štátu, a vlastný štát nemá. A teda jeho práva sú ponímané inak, hoci napríklad v prípade Kurdov, ktorí sú na tom rovnako, ako Katalánci, strká EÚ hlavu do piesku a čuší. /čo asi vyplýva z potreby tureckých základní pre NATO/ K vzťahom Fínska a Švédska, ako aj vzájomnému používaniu jazyka sa žiada dodať, že tvorili jednu krajinu skoro sedemsto rokov, pričom vnútorné vzťahy boli diametrálne iné, než v rámci Uhorska. V dobe spoločnej existencie používali oba jazyky, pričom na úradoch bola švédčina, medzi ľuďmi a v náboženstve fínčina. Všetko sa zmenilo až začiatkom 19. storočia, keď Fínsko obsadili Rusi, a presadili fínčinu ako hlavný jazyk. Takže súčasný status vo Fínsku je vlastne iba čiastočným návratom k tomu, čo už bolo.
2. Pán Csáky dnes poprel svoj obľúbený výrok, že bez Maďarov vo vláde nebude na Slovensku pokoj, a prekrútil ho na výrok, že ak by boli Maďari vo vláde, budú dobré vzťahy aj s Maďarskom, a potenciálnym budúcim premiérom Orbánom. I táto skutočnosť dokazuje, že Csákyho postoje a výroky veľmi pripomínajú tridsiate roky a udalosti okolo Sudetov, kde tiež pár "politikov" vyvolávalo vášne, pochodovalo sa ulicami v uniformách a podobne. A po Európe sa šírili reči, ako sú Nemci v bývalom Československu utláčaní. K čomu to viedlo, dobre vieme. Aby bola predstava lepšia, o čo skutočne ide Csákymu, prirovnáme jeho kroky ku krokom v období 1935-38 v bývalej ČSR.
Oficiálnym plánom SpD, ktorá získala vo voľbách 15,2% hlasov, bolo -
- vytváranie obrazu v zahraničí a kontakty so zahraničnými politikmi
- vytváranie protičeských nálad
- vyvolávanie incidentov
- cielená propaganda, ktorá mala za cieľ vytvoriť obraz o útlaku Nemcov na území Sudetov
Okrem toho dostávala SpD financie z Nemecka, okrem iného aj podporu pre prepustených väzňov, pričom sa všetko vykresľovalo ako zámerné zneužívanie zákonov v neprospech nemeckej menšiny.
A teraz sa pozrime, čo sa v súčasnosti deje okolo maďarskej menšiny na Slovensku. SMK za pomoci svojich partnerov vytvára pri každej možnej príležitosti v EÚ obraz utláčanej menšiny, ktorej sa chce siahnuť aj na základné právo - komunikáciu rodným - materinským - jazykom. Neustále sa vytvára obraz /ako podotkla v diskusii Beňová/, ako Slováci nenávidia Maďarov, pričom sa prekrúcajú reakcie diskutérov na internete, ktoré sa vydávajú za akési prieskumy verejnej mienky. Csáky zabudol podotknúť, že reakcie sú takmer výhradne zamerané proti jeho osobe, pretože vyvoláva vášne, a proti Slotovi, ktorý tiež nezabudne priliať olej do ohňa svojimi primitívnymi výrokmi. To sa už totiž nehodí. Tým sa vyvolávajú aj protislovenské nálady v Maďarsku, kde množstvo radikálov - medzi nich patrí aj Orbán - buduje svoju kariéru na kvázi-vlasteneckých postojoch. K priamym incidentom zatiaľ veľmi nedochádza, ak teda medzi ne nezaradíme cirkus v Dunajskej Strede, alebo prípad Malinovej, ktorý je už taký dopletený, že zrejme ani obeť už neverí pravde./na tom majú vinu všetky strany/ Zdá sa vám to podobné ?
3. V poslednom čase je obľúbenou témou Csákyho navrhovanie zákona o menšinách, ktorý by mal komplexne riešiť otázky národnostných menšín. Opäť je to len dokonalá kópia niečoho, čo už bolo a nepomohlo - 18. februára 1937 prijala československá vláda program národnostnej politiky, ktorý nebol nič platný, pretože nároky nemeckej menšiny stúpali ďalej, a prišiel Mníchov.
Mám v rodine pomerne hodne ľudí, ktorí žijú na zmiešanom území, a mnohí sa aj hlásia k maďarskému pôvodu. Nikdy mi však nepovedali, že by mali nejaké problémy, ako to svojimi klamstvami prezentuje poslanec Csáky. Naopak, často tvrdia, že tento zakomplexovaný politik, ktorý sa tvári, ako mu ide o záujmy menšín, im v skutočnosti škodí. Riešenie celého problému je v nedohľadne. V Maďarsku sa čoskoro dostane k moci extrémista, čo bude horšie, než u nás, kde je iba poskokom v rámci vládnej koalície. Sú v podstate iba dve cesty, ako sa problém dá riešiť - buď prispôsobiť práva maďarskej menšiny právam slovenskej v Maďarsku a vyvolať diplomatický konflikt s nepredvídateľným koncom, alebo druhý variant - ísť podľa vzoru krajiny, na ktorú sa Csáky tak často odvoláva - USA. Teda nemať právne zakotvený úradný jazyk /aj keď niektoré štáty majú samostatné predpisy/, ale trvať na jeho používaní vo verejnom styku, pričom sú oblasti, kde bez znalosti angličtiny sa nedá existovať - klasickým príkladom je, že bez jej znalosti si neurobíte vodičské oprávnenie. A sú tam aj iné obmedzenia.
Ako sa hovorí, je to z kaluže rovno pod odkvap. Ešte šťastie, že maďarská menšina na výroky Csákyho v podstate kašle, a tak aj dnes môžeme ísť spoločne grilovať na zimnú záhradu. Ja síce neviem poriadne po maďarsky, a niektorí z nich po slovensky, ale verím, že tomu kuraťu, klobásam a slanine to vadiť nebude - nám to nevadí roky. A Csáky ? Nuž, iba potvrdzuje tézu, že malí ľudia trpia komplexami menejcennosti....ale to nie je náš problém.
Komentáre