Vieme, že po novelizácii Zákonníka práce (ZP) od 1.9.2011 došlo k zmene dĺžky nočnej práce, ktorá je definovaná ako : „Nočná práca je práca vykonávaná v čase medzi 22. hodinou a 5. hodinou“ ( § 98). Nie je to príjemná zmena, lebo príplatok za nočnú prácu sa takto znížil o jednu hodinu. V tom právny problém nie je. No na jednom pracovisku si ale umelo vyrobili problém z odseku 8 § 98, ktorý stanovuje: „Zamestnávateľ je povinný u zamestnanca pracujúceho v noci rozvrhnúť ustanovený týždenný pracovný čas tak, aby priemerná dĺžka pracovnej zmeny neprekročila 8 hodín v dobe najviac štyroch kalendárnych mesiacov po sebe nasledujúcich, pričom pri výpočte priemernej dĺžky pracovnej zmeny zamestnanca pracujúceho v noci sa vychádza z päťdenného pracovného týždňa.“
Nejasnosti totiž nastali pri výpočte priemernej dĺžky pracovnej zmeny zamestnancov, ktorí pracujú v nepretržitých prevádzkach (teda aj v noci) a dĺžka jednej ich pracovnej zmeny je 12 a pol hodiny. Otázka znela, či u týchto zamestnancov nie je porušený vyššie uvedený paragraf?
Odpoveď : Nie je porušený ! A to z nasledujúceho dôvodu.
1. ZP v § 98 ods.8 nám výslovne prikazuje, že pri výpočte priemernej dĺžky pracovnej zmeny každého zamestnanca, ktorý pracuje v noci je nutné vychádzať z 5 denného pracovného týždňa.
2. Potom musí platiť, že pracovná zmena je ustanovený denný pracovný čas (napríklad 7 hodín) plus jedna prestávka na odpočinok a jedenie (30 minút), teda spolu je to 7 a pol hodiny.
3. Keďže ZP určuje, že pracovný týždeň má 5 pracovných zmien, musíme k ustanovenému týždennému pracovnému času (35 hodín) pripočítať aj päť 30 minútových prestávok na odpočinok a jedenie (2 a pol hodiny), čo bude spolu za jeden takýto týždeň 37 a pol hodiny.
4. Čiže, ak takýto zamestnanec odpracuje za jeden týždeň 5 pracovných zmien, za mesiac (4 týždne) to bude 20 zmien a za štyri mesiace (16 týždňov) je to 80 pracovných zmien. Celkový úhrn je 600 hodín, ktoré zamestnanec musí stráviť výkonom určených činnosti v pracovných zmenách.
5. Takže je to 600 hodín delené 80 pracovných zmien a máme 7 a pol hodiny, čiže jeho priemernú dĺžku dennej pracovnej zmeny asi nikto nespochybní.
Tento postup, ale musíme modifikovane použiť aj pre pracovné zmeny v nepretržitých prevádzkach, ktorých dĺžka za 24 hodín je 12 a pol hodiny, lebo to stanovuje § 98 ods. 8 ZP. Predpokladám, že ak v jednom týždni sú takéto zmeny 3 - potom za 16 týždňov (4 mesiace) je týchto pracovných zmien 48, čo spolu tvorí 600 hodín. Teda tento čas zamestnanec strávi na nepretržitom pracovisku výkonom určených činnosti za 4 mesiace. Ak teda chceme zistiť aká je jeho priemerná dĺžka pracovnej zmeny, potom musíme 600 hodín vydeliť počtom pracovných zmien z päťdenného pracovného týždňa (80) a tak zistíme, že dĺžka pracovnej zmeny zamestnancov, ktorí pracujú v nepretržitých prevádzkach je 7 a pol hodiny – teda neprekročila 8 hodín za obdobie štyroch kalendárnych mesiacov po sebe nasledujúcich a preto
potom nemohol byť porušený ani § 98 ods.8 ZP.
Úspešný pracovný deň praje doko.
Nočná práca zamestnanca
31.01.2012 14:28:25
...pri výpočte priemernej dĺžky pracovnej zmeny zamestnanca pracujúceho v noci sa vychádza z päťdenného pracovného týždňa...
Komentáre
Nadcas
risim tuto problematiku aj u nas. Akurat IP zatial telefonicky ma informoval, ze sme porusili tento paragraf. Mna zaujima ci do Vasho prepoctu v pripade existencie nadcasovych hodin ich mam brat do uvahy alebo nie.... podla mna nie, ale potom nevidim porusenie na nasej strane.
otázka
risim tuto problematiku aj u nas. Akurat IP zatial telefonicky ma informoval, ze sme porusili tento paragraf. Mna zaujima ci do Vasho prepoctu v pripade existencie nadcasovych hodin ich mam brat do uvahy alebo nie.... podla mna nie, ale potom nevidim porusenie na nasej strane.
Od roku 2012, kedy bol blog napísaný, sa síce ZP menil už niekoľkokrát, napr. aj v tom, že