Budem písať v bodoch, aby to bolo kratšie a neprešla vás chuť čítať.
1.) Dospeli skôr naši rodičia a starí rodičia ktorí už od svojich piatich rokov museli chodiť s kravami na pašu, pomáhať doma koľko sa len dalo a podobne, alebo my mladí, ktorí máme kopu času sa nudiť a mnohým z nás dá realita prvú facku až keď doštudujeme?
2.) Znamená snáď to, ak viac pijeme, sexujeme a drogujeme, že sme dospeli skôr, alebo dospeli skôr tí, ktorí sa týmto neduhom dokázali vyhnúť? Samozrejme ani naši predkovia zas neboli také neviniatka a tu a tam sa aj sami "pochvália".
3.) Je snáď prejavom našej skoršej dospelosti naša drzosť, nevychovanosť a neúcta k ostatným? Veď mnoho starých rodičov dá svojim potomkom facku ak si ju zaslúžia, hoci už dávno nie su deti, ale dospelí ľudia s dospelími deťmi. Kto ju dá nám? Trúfnu si na nás naši rodičia o desať rokov a budú sa môcť spoľahnúť na náš rešpekt voči ním?
Aby som to nenaťahoval zhrniem to takto.
Dnes ľudia dospievajú oveľa neskôr ako predtým. Oveľa neskôr sa naučia vážit si veci, prácu iných, ľudí okolo seba, či seba samého.
Nadmiera voľného času zrejme tiež spraví svoje.
Ja osobne mám 26 rokov a ak sa mám zhodnotiť musím priznať, že výraznejšie prejavy dospievania prišli asi tak v posledných troch mesiacoch. Aspoň že už mizne moja ľahkovážnosť a spolus ňou aj šarapaty ktoré povystrája. Snáď už konečne dospejem aj ja.
Deti dnes dospievajú neskôr.
doplnenie o 10:05
Čo je vlastne dospelosť?
Mohli by sme sa tu naťahovať celý deň. Napíšem iba za seba.
Dospelosť podľa mňa prichádza v momente, keď sa začneme správať tak aby sme čo najmenej ubližovali sebe či okoliu, no nie iba keď sa nám to hodí, alebo tým môžeme niečo získať, ale vždy.
Snáď niekto pochopí, čo som touto vetou myslel - už sa mi to nechce rozpisovať.
Deti dospievajú skôr
29.03.2006 07:42:56
Tento podivný názor, som už dlhšie nepočul. Až dnes som si ho prečítal v jednom článku. Táto malá vetička je snáď najrozšírenejším bludom a zatiaľ sa mi nepodarilo rozlúštiť tajomstvo o tom, kedy ľudia začali myslieť naopak.
Komentáre
tu je namieste otazka
je to zodpovednost?
ach lulla jedna....ahoj
budem to tam musieť dopísať, len teraz musím ísť, ale doplnim to sem
David, s niečím súhlasím, s niečím nie :-)
Veľmi správne
Pre organizmus to je z rôznych príčin výhodné, napríklad mu to umožňuje získať od rodičov dodatočné zdroje.
U nášho druhu je toto obdobie absurdne dlhé. Pohlavná zrelosť u dievčat prichádza s prvou menštruáciou teda okolo 12 rokov a u chlapcov trocha neskôr s tvorbou semena. Končí sa asi po 25-tke.
hogofogo
Rovnako ako dnes, tak aj vtedy prichádzali nové veci a pre naších predkov boli rovnako veľké a úžasné, ako sú pre nás tie dnešné. Aj keď nám sa už dnes javia ako nepatrné.
S tým prístupom k informáciám máš pravdu.
A čo sa cestovania týka, kedysi bola cesta do iného mesta rovnako vzrušujúca akou je dnes cesta k moru.
lulla
David, sorry, dovolím si vyjadriť rozladenie
hogofogo
Naťahovať sa nechcem o tom, čo je dospelosť, keďže článok je hlavne o tom "kedy" a nie "čo".
Tak sa dolaď a už sa nerozlaďuj.
David, dajme bokom dolaďovanie
Daimonion vonCave
hogofogo
aj tak si všetko vyložíš po svojom a ja sa s tebou naťahovať nemienim
koniec
hmmm, zaujímavý diskusný príspevok...
neda mi nevyjadrit sa, kedze tento namet si vzal odo mna...
a co sa tyka tej psychickej stranky, tak 15 rocne deti teraz robia kopu veci, s ktorymi normalni dospeli ludia zacali az ovela neskor... take studentske casopisy, vymyslanie kariery... a co takto osemrocne gymnazia? preco sa v tomto priapde preskakuje jeden rocnik? lebo decka su zrelsie a nepotrebuju ho...
takze tak...
a dospelost? dospely je clovek vtedy, ked sa tak citi a ked je zrely na to, aby sa vedel obhajit a stat za svojimi cinmi (a to niektori ludia po 18 nevedeia, takze je to velmi diskutabilne...)
Lucia
Osemročné gimnázium - tento argument som nepochopil.
Preskakovanie ročníkov - zopár géniov brať ako globálny argument mi príde dosť podivné.
To že si niekto stojí za svojmi činmi, neznamená, že sú správne, ani to že je človek dospelý.
Aj dieťa na pieskovisku si vie stáť za tým, že bolo správne udrieť iné dieťa lopatkou po hlave.
Fyzická časť dospievania neznamená to, že si mala sex skôr ako napríklad tvoja stará mama.
david
nepochopil? co na tom nechapes? na osemrocko ide dieta zo stvrtej treidy a teda vynechava 9.-ty rocnik (preto sa to aj vymyslelo) a takychto gymnazii je na Slovesnku vela a mozem ti potvrdit, ze na nich geniovia teda nie su!
nie, ale dokaze celeit naslednym problem a sam sa vymotat z kase, nepotrebuje na to niekoho ineho... ak by som sa mala vyjadrit biologicky, je autotrofny... (aj ked sa to vztahuje na sposob vyzivy, ale nechytaj ma za slovicka :-))
tu nejde o sex, ale o fyzicky rast deti.
Sorry, Lucia,
To, že civilizácia vyžaduje dlhé obdobie prípravy na samostatný život, je využívané na dlhšie parazitovanie detí na rodičoch, teda na extrémne dlhom období neoténie. Dnes nezriedka do 30-tky.
Teda pravý opak - dnes deti dospievajú oveľa neskôr ako kedykoľvek v minulosti.
moj nazor je:
Ja osobne
Dospelosť = zodpovednosť? Myslím si, že schopnosť zodpovedného prístupu je prejavom dospelosti ... to však neznamená, že dospelí občas neurobí blbosť :o)
Možnosť vzdelávania, cestovania, internetovania atď. v kombinácii s telesnou zrelosťou, alkoholom, sexom atď. ešte nemusí znamenať rýchlejšie dospievanie ... iba máme viac možností dospieť niekam "ďalej?", "vyššie?" ... proste na inú úroveň...
A prečo by mali byť dnešné 15-ročné baby dospelejšie než pred 100-rokmi? Spomenul to už Daimon..., ale nedá mi ... veď kedysi sa dievčatá v tomto veku vydávali, zakladali si rodiny ... a väčšinou v manželstvách zotrvávali do konca života ... možno v ňom neboli najšťastnejšie, ale nepotvrdzujú práve tým svoju dospelosť???
Je to všetko vec pohľadu a je to relatívne, ako väčšina diskusií na blogu ... toľko sama za seba :o)
David
A mimochodom, David gratulujem k tvojmu dospievaniu. Určite sa z teba stane veľmi hodnotný a hlavne normálny dospelý.
ty lichotníčka...
k polemike osemrocnych gymnazii, suhlasim s Luciou
Necham bokom fyzicku schranku, ide tu o tu psychiku.
Predstavte si situaciu mat osem rokov tych istych spoluziakov. Prave tych osem rokv, ktore su pre jednotlivca tymi najtazsimi. Osem rokov je uz poriadna ponorkova choroba v poslednom stadiu. Nenadarmo nam "profesori" na gympli tvrdili, ze sme stale deti, ci mame 11 alebo 18. Az s prihlaskami na vysku a pokracovanim studia mnohi zistili, ze tam vonku je kruta realita.
tweety
podľa mňa sú osemročné gimnázia na nič a s dospievaním nemajú nič spoločne, veď to či tam pôjdeme nerozhodneme my, ale iní