Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Koruna sv.Štefana - totem maďarskej demokracie

Úvaha o jednej ikone.


Svätoštefanská oslava v Budapešti ma trochu inšpirovala k zamysleniu nad relikviou a zároveň symbolom  maďarského štátu a maďarstva  ako všeobecného pojmu pôsobiaceho v aktuálnej stredoeurópskej politike.

Koruna sv.Štefana, táto posvätná  relikvia maďarského vlastenectva s nepochybným monarchistickým  pôvodom verejne vystavená   v maďarskom parlamente** v Budapešti  postúpila z levelu symboliky absolutistickej moci do levelu demokratického výkonu vôle občanov maďarskej republiky bez škrupúľ a bez zjavnej potreby politických veličín zaoberať sa týmto pikantným paradoxálnym javom a vysvetľovať ho verejnosti...

Nuž, tzv. koruna sv. Štefana  je symbolom tak nedotknuteľným v mysliach maďarských ideológov, že ma nenapadá iné vysvetlenie tohto paradoxu iba to, že značka „maďarstva“  dominuje natoľko v srdciach Maďarov, že politicko-ideologická rozporuplnosť je okrajová...a basta.

Emocionálne pôsobiaci symbol národnej hrdosti má ovšem veľmi pohnutú históriu.  Pozrime sa teda bližšie na ten uctievaný predmet nazývaný korunou sv. Štefana. V prvom rade, hore vyobrazená koruna napriek svojmu menu nikdy nezdobila hlavu Štefana I. vyhláseného za svätého.*

Terajšia koruna bola vyrobená podľa bádateľov v roku 1270 pre potreby korunovácie kráľa Štefana V. v Stoličnom Belehrade. Staršie korunovačné klenoty boli jednoducho vynesené z Uhorského kráľovstva sestrou spomenutého kráľa Annou do Čiech, odkiaľ sa už nikdy nevrátili. Možno si to zistiť v súpisoch majetku kráľa českého a cisára rímskeho Karola IV.

A čo si to vlastne posadil na svoju pomazanú hlavu Štefan V.?

Bola to narýchlo zhotovená koruna z dvoch častí pochádzajúcich z rozličných historických období a miest... Dolná koruna v tvare čelenky má grécke nápisy a z toho sa odvodzuje jej názov corona graeca.

Vrchná časť koruny je v tvare kríža a má nápisy v latinčine, preto jej hovoria corona latina

Z historického hľadiska je dôležitou platnička na corona graeca znázorňujúca Gejzu I., premožiteľa maďarského kráľa Šalamúna asi z roku 1075. Je na nej grécko-slovanský nápis „Geovitzas pistos krales tourkias“ /Gejza, vznešený kráľ Turkov/. Ďaľším zaujímavým detailom je platnička s vyobrazením poprsia cisára Byzancie Michaela Dukasa a na neho vzhliadajúcimi  princom Konstantiosom a kráľom  Gejzom.  Tieto platničky boli vyrobené v Constantinopole v palácovej zlatníckej dielni po roku 1074 a pôvodne zdobili iný šperk ale nie čelenku  ani korunu panovníka. 

No za najzaujímavejší fakt v tejto story považujem to, že pôvodnú korunu Štefana I. si zrejme odniesol so sebou zosadený Šalamún do exilu v Rakúsku... To značí, že od roku 1075 originálna kráľovská koruna Štefana I. nebola pri korunováciách uhorských kráľov používaná...

V celej histórii maďarského vládnuceho rodu Arpádovcov bola používaná asi len 75 rokov, od roku 1001, kedy údajne korunoval Štefana I. pápež Silvester II., až do zapudenia kráľa Šalamúna. Tieto nové i keď rúhačské fakty o korune sú už všeobecne známe v odbornej verejnosti.

Prečo sa teda naďalej musí používať pojem svätoštefanská koruna?

Lebo. Pretože je to symbol odovzdávania štafety moci, vlády starých veľkomoravských rodov  Hunt, Poznan, Bogatradvan a Miškov  sťa vazalov kráľa Vajka/štefana I./, vodcu spojených turko-tatárskych, mongolských a maďarských kmeňov, ktorí dobyli Karpatskú kotlinu. Lebo je to symbol hodiaci sa do štruktúry  etno-politickej idei veľkého Maďarska... Uloženie koruny sv.Štefana do archívu by  v mysliach nacionalistov podmínovalo  mýtus, že starí Maďari majú historický certifikát na večnú nadvládu nad Karpatskou kotlinou.

Postoj maďarskej verejnosti ku kultu koruny sv.Štefana by sám osebe nebol prekážkou aby si Slováci adoptovali myšlienku spoločnej histórie od roku 907, kedy  starí Maďari prehrali bitku s Bavormi pri Prezelauspurchu/Breslave/... a založili spoločný uhorský štát.  Prekážkou ku konečnému vyrovnaniu sa s históriou spoločného života v jednom štáte je práve  etno-politická idea veľkého Maďarska,  odmietanie východísk Trianonskej  zmluvy a žalostenie nad stratenou veľkosťou Uhier.

 

*viď. Uhorský historik Alexius Horányi

** V roku 1999 ju presťahovali slávnostne z Maďarského národného múzea do parlamentu podľa nového zákona o svätoštefanskej korune.

 

 Prameň historických údajov o korune: Štefan Holčík: Korunovačné slávnosti Bratislava 1563-1830,  rok vyd.1986.

Tematicky súvisiaci článok: Obrana reči slovenskej

                                       Atila...


MIŠ-MAŠ | stály odkaz

Komentáre

  1. Čokomilka, roky dumám,
    prečo sa nik nečiní, nikoho ani nenapadne, aby ten kríž vyrovnal. Vždy, keď vidím ten kríž nakrivo, očami ho naprávam... Nech mi ho donesú do dielne, napravíme!!!
    publikované: 25.08.2008 11:14:23 | autor: lasky (e-mail, web, autorizovaný)
  2. Mne to tiež trochu vadí, ale je to dôkaz histoírických dejov.
    Krížik vykrivili keď ju dali ukradnúť/jkorunu/ aby korunovali Ladislava Pohrobka...ale sú aj iné varianty...
    publikované: 25.08.2008 11:27:31 | autor: cokomilka (e-mail, web, autorizovaný)
  3. Čokomilka,
    neviem, ako ty, ale ja studujem historiu a veru, dozvedela som sa nove veci! Nie, ze by som sa precenovala
    publikované: 25.08.2008 16:20:48 | autor: peta05 (e-mail, web, autorizovaný)
  4. peta05, no tak sa vyslov, ked pochybuješ, povedz o čom.
    ô. Údaje sú z overených publikácií, hlavne tie o korune, publikáciu vlastním a mala samozrejme oponentúru. ak poznáš niečo čerstvejšie, tak to napíš a nesnaž sa tu vyvolávať iba dojmy...
    publikované: 25.08.2008 16:25:01 | autor: cokomilka (e-mail, web, autorizovaný)
  5. Ježiši, tak som to nemyslela!
    Vôbec som ťa nechcela nejako napadnúť alebo čo. To malo byť uznanie. Vážne. O svätoštefanskej korune som toho veľa nevedela a odrazu viem. Teší ma, že niekto píše aj iné veci ako len sex. A ku cti ti slúži, že si napísala aj prameň, z ktorého si čerpala.
    Aj tak nechápem, prečo sa na tomto blogu všetci vedia tak rýchlo uraziť..
    publikované: 25.08.2008 16:50:03 | autor: peta05 (e-mail, web, autorizovaný)
  6. Peta, prepáč a ďakujem ti, že si si všimla
    tento skromný textík bez sexu :D
    publikované: 25.08.2008 16:53:44 | autor: cokomilka (e-mail, web, autorizovaný)
  7. Nemáš zač
    Konečne raz zmena:-)
    publikované: 25.08.2008 16:57:32 | autor: peta05 (e-mail, web, autorizovaný)
  8. ahoj ultranacionalista!
    ked tiso videl, co ty tu pises, tak ty si bol uz mrtvy
    ...a to je Svetá Koruna, nie Madarská Svetá Koruna, alebo cojaviem Uhorská Svetá Koruna, iba Svetá Koruna, to je Koruna aj pre slovkákov, ale nie pre nacistov ako si ti, lebo s takymi mislienkami si odveky nepriatel Slovenského národa
    publikované: 15.09.2008 11:47:12 | autor: begri (e-mail, web, neautorizovaný)
  9. Zrejme tie údaje nie sú správne.
    Z knihy Dejiny gréckokatolíkov podkarpatska(9.-18.stor) z roku 2004 je zrejmé, že koruna ako spojenie dvoch dielov bola vyrobená už v niekedy na začiatku 12. storočia na príkaz uhorského kráľa a baziliánskeho mnícha Kolomana Gejzoviča (syna Gejzu I. Odporúčam prečítať si, aj keď je to veľmi rozsiahla vedecká publikácia (skoro 1000 strán). Je plné odkazov na zdroje, z ktorých autor čerpal, na rozdiel od iných "historicko-vedných" publikácií, ktoré sú len plné domnienok a dohadov. Kniha je prístupná aj na Internetev pdf formáte. Ľahko ju "vyguglíte".
    publikované: 17.01.2012 16:04:15 | autor: Ľubo (e-mail, web, neautorizovaný)
  10. Vďaka, kniha v pdf.formáte, ktorú odkazujete, nie je kompletne uverejnená.
    Budem na o myslieť a príležitostne si ju obstarám.
    publikované: 18.01.2012 12:24:36 | autor: cokomilka (e-mail, web, autorizovaný)
  11. :)
    ako vzdy ma skrie ten nadych "zlych madarov", aj ked si ich cast (hlavne aktualne vladnuca) za to moze sama a neuveritelne ma mrzi to vseobecne negativne spajanie so sv. stefanom, ktory bol aj nas kral a de facto mal slovanske korene a nasu cast uhorska bral za rovnocennu s ostatnymi..
    publikované: 19.01.2012 15:22:28 | autor: noncreativ (e-mail, web, neautorizovaný)
  12. Mám tu aj iné články,
    v ktorých je malý krok dopredu v ponímaní sv. Štefana, napríklad..ale to je stará známa odrhovačka už na tomto blogu.
    publikované: 19.01.2012 19:48:20 | autor: coko (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014