Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Horúčava vonku je fajn, ale čo na pracovisku?

Aké povinnosti má zamestnávateľ v takomto prípade.

Poznáte to. Máte podať adekvátny pracovný výkon, ale na vašom pracovisku je tak horúco, že sa to jednoducho nedá. Cítite sa unavení, máte bolesti hlavy, nechce sa vám ani len pohnúť prstom a vduchu sa vidíte v bazéne s príjemne chladnou vodou.

Na druhej strane – čo sa vníma pod pojmom horúčava na pracovisku? Alebo opačne – aká je optimálna pracovná teplota? Závisí to od druhu práce, ktorú vykonávate.

Klasická práca za počítačom, čiže administratívne úkony, ktoré si nevyžadujú, alebo vyžadujú pohyb iba v malom množstve, pre takúto prácu je optimálna teplota do 25 stupňov. V zamestnaní, ktoré si vyžaduje málo pohybu, tzn. státie a prípadne pomalá chôdza je optimálna teplota 23 stupňov. Práca, pri ktorej je vyžadovaný pravidelný pohyb, čo znamená zapojenie nôh, rúk, chôdze je optimum 20-21 stupňov. Samozrejme, že sa bavíme o teplote v letnom období.

Ale čo v prípade, že tieto hodnoty teplôt sú na pracovisku prekročené? Aké má v tomto prípade zamestnávateľ povinnosti?

V prvom rade je najdôležitejšou úlohou zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom dostatočný pitný režim. Na vlastné náklady.

Nemenej dôležitou úlohou sú prestávky na schladenie pokožky, napr. sprchovaním. Môže prípadne posunúť pracovnú dobu. Je to však o dohode so zamestnancami.

Zamestnávateľ by mal zabezpečiť, aby slnečné lúče neprenikali do miestnosti priamo cez okno, tzn. clony (napr. žalúzie) na okná a zabezpečiť aj dostatočný pohyb vzduchu (napr. ventilátor), ak v miestnosti nie je nainštalovaná klimatizácia.


Kariéra | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014