Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

AKO SOM SA STAL CESTOVATEĽOM *(oprava) PESTOVATEĽOM SPOMIENOK. (pokus o cestopis na pokračovanie) - 19. časť

Čang, rakši, dalbat, momo, čapátí...
 

Čang, rakši, dalbat, momo, čapátí a iné laxatívne vyzerajúce poživatiny...

Keď som už spomínal v súvislosti s Timpom čang, tak by som mal asi vysvetliť o čo ide.

Čang je miestny nápoj zo skvasenej ryže, kukurice, jačmeňa alebo prosa. Chuťou sa podobá burčiaku zmiešanému s kozím mliekom a grapefruitovou šťavou. Alebo čomukoľvek inému. Jeho chuť je vždy trochu iná. Obsahuje síce len malé množstvo alkoholu, ale vo väčšom množstve „funguje„. Podľa druhu základnej suroviny má bielu alebo žltkavú farbu. Môže sa vám stať, že po prvom opatrnom hlte si poviete, že sa čang rozhodne nedá piť. Ale dá sa! Najmä ak sa vám minuli zásoby piva, či slivovice dovezenej z domova.

Rakši je priezračná biela pálenka obsahujúca ražový alebo pšeničný lieh. Majú ju všade, to znamená, že ju vyrába takmer každý. Nech už to vaše rakši vyrobil ten najlepší nepálsky rakšimajster, jedna vlastnosť je pre všetky rakši spoločná - nevonia príliš lákavo.

Dal Baht je nepálske národné jedlo. Pozostáva z varenej ryže, šošovicovej polievky a akejsi ostrej zeleninovej omáčky so zemiakmi. Polievka je určená na to, aby ste si ňou postupne polievali suchú ryžu. Ak vám však v lodgi zabudli (samozrejme len úplnou náhodou) priniesť lyžicu, respektíve ste tú vlastnú stratili, môžete postupovať ako niektorí domáci konzumenti – celú polievku vlejete do ryže naraz a nepotrebujete lyžicu. Jedlo vkladáte do úst rukami. Sympatické na tomto jedle je aj to, že keď si ho objednáte, tak vám pridávajú dokiaľ vládzete.

Momo sú varené, menej často vyprážané, cestovinové taštičky. Môžu byť buď väčšie a vtedy jedna taštička predstavuje celú porciu, alebo menšie, ktorých sa do porcie zmestí aj šesť. Plnené sú zeleninou, vajcom, syrom, alebo kuracím mäsom...

Čapatí sú placky pripravované z mletého obilia zmiešaného s mliekom, čajom alebou vodou. A ak cesto miesi jedno z večne usoplených nepálskych detí, tak často aj so sopľom.

častý obraz u nepálskych detí...

Lodge profitujú z ponuky ubytovania a najmä z predaja tradičných nepálskych jedál vyrábaných z vlastných zdrojov. Obyvatelia osád sa preto v letnom období intenzívne venujú svojim terasovitým políčkam, aby vypestovali dosť potravín nielen pre seba ale aj pre trekárov. A tých navštívi národný park Sagarmatha každý rok okolo 20 000. Nevyhnutným, predpokladom uživenia toľkých hladných krkov je zväčšenie rozlohy políčok. Najväčším problémom je však palivové drevo. Bez neho sa nijaká začmudená nepálska kuchyňa nezaobíde.

jedna z občerstvovacích lodgi v údolí Khumbu (v podstate ponúkali len čaj)

Vo vyšších polohách, kde je dreva menej, respektíve, kde ho už niet, sa využíva ako palivo sušený jačí trus. Ten ale nemá potrebnú výhrevnosť a nie je ho dosť. Lesy v okolí osád sú už celkom vyrúbané a drevo treba nosiť z väčších vzdialeností. Na úzkych horských cestičkách často možno stretnúť ženy, ale aj deti s veľkým nákladom dreva na chrbte. Na rúbaniskách následne dochádza k pôdnej erózii, ba niekde až k zosuvom pôdy, ktoré často so sebou zoberú aj kus krkolomne vedenej cestičky v strmom horskom svahu.

Drevo sa však nepoužíva len na varenie, ale aj na „výrobu„ hot shower pre rozmaznaných turistov.

Hot shower je rovnaký odžub ako hot dog.

Hot dog sa tvári, že si ním kvalitne zaženiete hlad a hot shower sa v Nepále tvári, že si ním efektívne odstránite špinu z tela.

Najdôležitejšiu súčasť zariadenia s názvom Hot shower tvorí obyčajný starý naftový sud umiestnený na drevenej konštrukcii nad vašou hlavou. Je v ňom vyvŕtaný otvor alebo z neho vedie hadička a z tej hadičky po troche kvapká teplá voda, ktorá však má ďaleko k hot. Kvôli jednému sudu teplej vody domáci spália aj polovicu stromu.

Iste, nie je príjemné ponevierať sa po Himalájach 3-5 týždňov bez sprchy. Ale tam sa to – ďaleko od civilizácie - znesie. Horšie by bolo, ak by ste sa takto hygienicky nezaopatrený mali zúčastniť na slávnostnom vyhlásení výsledkov súťaže Asociácie podnikateľov voňavkárskeho priemyslu o parfum roka.

Umyť sa však dá aj v potoku, hoci voda v himalájskych bystrinách je poriadne studená.

malý nosič pri osobnej hygiene

Podľa môjho názoru, ten kto sa ide do Himaláji osprchovať, ten tam nemá čo hľadať! Ten si pomýlil cieľ cesty! Ten prispieva k vytváraniu začarovaného kruhu: turistický ruch prináša chudobnému Nepálu značnú časť príjmov a zároveň spôsobuje vážne ekologické problémy.

Toilet de lux

Zdroj fotografií:

PF


AKO SOM SA STAL CESTOVATEĽOM *(oprava) PESTOVATEĽOM SPOMIENOK. (pokus o cestopis na pokračovanie) | stály odkaz

Komentáre

  1. no a mozem cakat na pokracovanie
    publikované: 26.02.2008 23:52:55 | autor: believer (e-mail, web, autorizovaný)
  2. Laci, zase skvelé čítanie! Ten hot shover nemá chybu. Ja som niečo
    podobné videla v Rajeckej doline, na samotke, tam si však zahatali potok, urobili kaskádu, nasmerovali prúd do rúry, a kúpanie bolo pripravené. Vliezla som tam raz a veru, trúfam si tvrdiť, že naše horské riečky sú rovnako studené, ako tie v Nepále.

    Sorry, že reakcia je až neskôr, ale som v uzavierkovom kolotoči, takže len tak v počas prestávky pri káve.
    publikované: 27.02.2008 14:42:14 | autor: Rozpravkarka (e-mail, web, neautorizovaný)
  3. :-)
    publikované: 27.02.2008 14:53:00 | autor: zelenarusalka (e-mail, web, autorizovaný)
  4. PF, tým sopľovým čapatím asi nahradzujú aj kanagon, nie ?
    ísť do Himalájí a chcieť sa sprchovať ?
    Také fajnovky nech zostanú doma !
    Špina sa tam predsa oškrabuje špachtličkou !
    A nosy tam aj tak smrad necítia, každý ho má predsa odmrznutý !:)
    publikované: 28.02.2008 14:09:25 | autor: monami (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014