Musím povedať, že poslednou dobou kriminálne seriály postúpili na kvalite. Ich vybavenie labákov, metódy zisťovania vrahov pôsobia naozaj vierohodne a sú naozaj dosť podrobne zobrazované. Úprimne povedané, myslela som si, že väčšina týchto srandičiek je len výplodom scénaristov, ale zjavne aspoň niečo je pravda. Takže môj prvý objav:
Prítomnosť krvi sa dá zistiť aj po viacnásobnom a dôkladnom vyčistení!!
Presne tak. To nie je výmysel. Nefunguje to síce tak, že si zoberete rozprašovač a postriekate miesto činu, alebo si naň posvietite ultrafialovou lampou=0), ale dá sa to.
Tým zázrakom je 3-Aminophthalhydrazide alias luminol. Táto špeci látka je prášok, ktorý keď rozprášite na mieste kde bola krv, zabezpečí, že prostredie namodralo svetielkuje. Pričom, ale musí byť dokonalá tma. Ako je to možné? Tento malý zázrak totiž reaguje s iónmi kovov ako sú železo, meď alebo kobalt. A keďže červené krvinky, nachádzajúce sa v krvi, obsahujú železo, senzácia je na svete.
Myslíte si, že po čase alebo dôkladnej dezinfekcii sa prítomnosť krvi nedá zistiť? Ďaľší omyl. Krv sa podarilo zistiť na mieste po 143 rokoch. Okrem toho, krv môže byť dokonca až 1000x zriedená, pričom luminolom sa prejaví. Jedinou nevýhodou je, že môže sťažiť identifikáciu krvi pomocou DNA.
Takže neradím Vám vraždiť, lebo neviete ako budete odhalený =). Vzdar vede!
Komentáre
taky zralocik
dobre