Konečne Boh shliadnul na Slováka, a roku 863, poslal národu nášmu sv. Cyrila a Metoda, ktorí so svätou vierou Kristovou priniesli svetlo nebeské a zapálili oheň v srdciach našich predkov, oheň lásky Božej a oheň rodolásky slovenskej.
Sv. Cyril umierajúc prosil sv. Metoda slovami : „ Bratu, neopúšťaj Slovákov a Slovanov.“
Rev. Jozef Martinček (autor textu)
Prvotným a zásadovým cieľom sv. Bratov bolo náboženské zušľachtenie Slovákov, ich obrátenie na vieru Chistovu. Náboženstvo zmenilo celú tvárnosť slovenskej vlasti. Zmenilo ono aj rodinu, srdcia a duše našich predkov. Z náboženstvom prišli na Slovensko kňazi, kresťanské chrámy, kríže, sviatosti, usporiadaný rodinný život, poznanie Boha, seba a života.
O. Polykarp Oleár, R.Sv. B. V. (autor textu)
A aby to nebolo len citovanie z kalendárov, tak dnes večer som na STV 2 sledoval zaujímavý televízny dokument o sv. Cyrilovi a Metodovi a tu jeden pán profesor, historik nepostrehol som síce jeho meno, ale jasne som počul ako povedal, že pokračovateľom myšlienok sv. Cyrila a Metoda bol ich žiak Slovák, Gorazd.
Takže ako vidíte, problém okolo zistenia základných koreňov Slovákov bol aj v roku 1936 a je ešte aj dnes. Nie som historik, ani sa im nechcem pliesť do remesla, no ja si myslím, že pokiaľ sa dejiny budú prispôsobovať želaniam a prianiam politikov, nikdy sa ani my terajší Slováci nedozvieme pravdu o tom, či sv. Cyril a Metod prišli už k Slovákom alebo k Slovanom. Predstavte si, že skutočne prišli v roku 863 k Slovákom. Mňa osobne by to samozrejme len potešilo, možno že aj členov SNS, ale problém by mohol byť s niektorými našimi susedmi. O to viac, že už pán biskup Moyses v roku 1862 písal vtedajšiemu uhorskému miestodržiteľovi Pálfymu:
„ Slováci sú nie len najstarší obyvatelia krajiny Uhorskej, ale v časiech , keď Maďari prisťahovali sa v spoločnosti s Rusmi a Kumánmi, boli aj najvzdelanejšou čiastkou jej obyvateľstva. Oni mali svoje mestá a hrady, ktoré až podnes majú svoje slovenské mená, mali politickú ústavu, ktorej podstata, ako i pomenovanie zachovaly sa za osem storočí v Uhorsku.
Takže, pripime si na naše prastaré slovenské korene, ktoré ako sami vidíte siahajú až do roku 863. doko
Komentáre
atb
...
CaM vďačíme za mnohé, okrem iného aj za to, že svojou historickou existenciou prispeli k formovaniu a uvedomeniu moderného slovenského národa v 19. storočí. Každý národ možno potrebuje v kľúčových chvíľach nejakých historických hrdinov ako zjednocujúci a zjednodušujúci prvok. V ostatných chvíľach by sme sa však mali pozerať na dejiny bez hnevu a zaujatia /sine ira et studio/.
Inak zaujímavý článok, konečne niečo nové na blogu.
@doncraclos
Na uzemi dnesneho Polska tiez zili len polske plemena: Polanie, Vislanie, Mazovsanie, ale zidnemu polskemu historikovi by nenapadlo nenazyvat ich "Poliakmi".
Naša história
Slovanský národ Čechov, si nechal na výberovej vzorke svojich obyvateľov urobiť genetický test pôvodu obyvateľov. Ako dopadol? Nepamätám si to už presne, ale genetický kód Čecha je približne: 30% Kelt, 25% Germán, 25% Román, 20% Slovan. Čo myslíš, aký je genetický kód Slováka?
Len tak mimochodom, naše slovanské názvy. Vieš čo znamená v kelštine Orava?- zlatá rieka, Morava? - veľká rieka a mohol by som pokračovať...
áno
Ak teda správne pokladáme Veľkomoravskú ríšu za pevnú súčasť našich dejín, rovnaké postavenie si zaslúži aj Uhorský štát, Habsburská monarchia a Rakúsko-Uhorsko. Aj tam predsa žili predkovia dnešných Slovákov. Sú to všetko (aj) naše dejiny.
Často sa vytvára dojem, že tu bola nejaká Samova ríša, "slovenská" Veľká Morava, potom dlho nič /asi 1000 rokov/ a zrazu prišli štúrovci a znovuobjavili národ. Toto je veľmi zjednodušujúce a nemali by sme zanedbávať práve tých 1000 veľmi dôležitých rokov, keď sme boli súčasťou iných štátnych celkov. Dejiny sú kontinuálne, vývoj je plynulý a dôležité, zložité procesy často pomalé.
doplnok
@Milan