Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Prišli vierozvestcovia Cyril a Metod už k Slovákom?

....„ Slováci sú nie len najstarší obyvatelia krajiny Uhorskej, ale v časiech , keď Maďari prisťahovali sa v spoločnosti s Rusmi a Kumánmi, boli aj najvzdelanejšou čiastkou jej obyvateľstva.".. O čom sa písalo? (98)
Dnes si Slováci pripomínajú sviatok sv. Cyrila a Metoda.  Nechcem tu opisovať dejepis. Iba som tak, ako aj niektorí ďalší Slováci  v pokušení, či učitelia Cyril  a Metod prišli učiť už Slovákov alebo Slovanov, či Slovienov.  Podobné  „starosti“ s tým nie tak dávno, mal aj predseda slovenskej vlády, ktorý  hovoril bez akýchkoľvek škrupúľ, že v tom období  sme už existovali ako slovenský národ. A tak som si našiel čas a prelistoval som si staré kalendáre z roku 1936 a 1944. Čo som  o tejto téme našiel si môžete prečítať a to  presne aj s vtedajšou spisovnou slovenčinou v nasledujúcich riadkoch:

Konečne Boh shliadnul na Slováka, a roku 863, poslal národu nášmu sv. Cyrila a Metoda, ktorí  so svätou vierou Kristovou priniesli svetlo nebeské a zapálili oheň v srdciach našich predkov, oheň lásky Božej a oheň rodolásky slovenskej.
Sv. Cyril umierajúc prosil sv. Metoda slovami : „ Bratu, neopúšťaj Slovákov  a Slovanov.“
Rev. Jozef Martinček
(autor textu)

Prvotným a zásadovým cieľom sv. Bratov bolo náboženské zušľachtenie Slovákov, ich obrátenie na vieru Chistovu. Náboženstvo zmenilo celú tvárnosť slovenskej vlasti. Zmenilo ono aj rodinu, srdcia a duše našich predkov. Z náboženstvom prišli na Slovensko kňazi, kresťanské chrámy, kríže, sviatosti, usporiadaný rodinný život, poznanie Boha, seba a života.
O. Polykarp Oleár, R.Sv. B. V.
(autor textu)

A aby to nebolo len citovanie z kalendárov, tak dnes večer  som na STV 2 sledoval zaujímavý televízny dokument o sv. Cyrilovi a Metodovi a tu jeden pán profesor, historik nepostrehol som síce jeho meno, ale jasne som počul ako povedal, že pokračovateľom myšlienok sv. Cyrila a Metoda bol ich žiak Slovák, Gorazd.  

Takže ako vidíte, problém okolo zistenia základných koreňov Slovákov bol aj v roku 1936 a je ešte aj dnes. Nie som historik, ani sa im nechcem pliesť do remesla, no ja si myslím, že pokiaľ sa dejiny budú prispôsobovať želaniam a prianiam politikov, nikdy sa ani my terajší Slováci  nedozvieme pravdu o tom, či sv. Cyril a Metod prišli už k Slovákom alebo k Slovanom. Predstavte si, že skutočne prišli v roku 863 k Slovákom. Mňa osobne by to samozrejme len  potešilo, možno že aj členov SNS, ale problém by mohol byť s niektorými našimi susedmi. O to viac, že už pán biskup Moyses  v roku 1862 písal vtedajšiemu uhorskému miestodržiteľovi Pálfymu:
„ Slováci sú nie len najstarší obyvatelia krajiny Uhorskej, ale v časiech , keď Maďari prisťahovali sa v spoločnosti s Rusmi a Kumánmi, boli aj najvzdelanejšou čiastkou jej obyvateľstva. Oni mali svoje mestá a hrady, ktoré až podnes majú svoje slovenské mená, mali politickú ústavu, ktorej podstata, ako i pomenovanie zachovaly sa za osem storočí v Uhorsku.

Takže,  pripime si na naše prastaré slovenské  korene, ktoré ako sami vidíte siahajú až do roku 863. doko


Religiozita | stály odkaz

Komentáre

  1. atb
    doko svojim rozľadom a svojou účinnosťou a záberom patogénov javov spoločenských a vecí verejných:-)pripomína širokospektrálne antibiotikum
    publikované: 05.07.2008 21:25:34 | autor: primárka (e-mail, web, neautorizovaný)
  2. ...
    Podľa mňa ide o zneužitie terminologických nuáns na politické účely. CaM prišli v roku 863 bezpochyby k obyvateľom širšieho priestoru strednej Európy, k Slovanom. Prišli na pozvanie Rastislava, panovníka Veľkomoravskej ríše. Nedá sa hovoriť o Slovákoch, tobôž nie o Slovensku. Diferenciácia jednotlivých slovanských národov /ako ich poznáme dnes/ mala dlhodobejší priebeh, ktorého počiatky siahajú až k istým odlišnostiam medzi jednotlivými slovanskými kmeňmi. Základným znakom národa ako takého je spoločné územie. Slováci a Slovenky sú príslušníkmi slovenského národa, ktorý sa začal formovať až príchodom maďarských kmeňov do Podunajskej kotliny /vďaka čomu sa z juhu izoloval od ostatných slovanských kmeňov/ a vznikom Českého /Přemyslovci/ a Poľského/Piastovci/ štátu.
    CaM vďačíme za mnohé, okrem iného aj za to, že svojou historickou existenciou prispeli k formovaniu a uvedomeniu moderného slovenského národa v 19. storočí. Každý národ možno potrebuje v kľúčových chvíľach nejakých historických hrdinov ako zjednocujúci a zjednodušujúci prvok. V ostatných chvíľach by sme sa však mali pozerať na dejiny bez hnevu a zaujatia /sine ira et studio/.

    Inak zaujímavý článok, konečne niečo nové na blogu.
    publikované: 05.07.2008 22:16:47 | autor: doncraclos (e-mail, web, neautorizovaný)
  3. @doncraclos
    A ci Velkomoravska Risa namala vlastne uzemie? To su korenie nasho naroda. Samozrejme vtedy to boli slovenske plemena a nie uz slovensky narod. Tieto plemena boli ale "zoskupene" v jednom state, mali svojho viacmenej spolocneho panovnika, vlastnu statnu spravu, cize na tamtie casy boli proste "statom".
    Na uzemi dnesneho Polska tiez zili len polske plemena: Polanie, Vislanie, Mazovsanie, ale zidnemu polskemu historikovi by nenapadlo nenazyvat ich "Poliakmi".
    publikované: 06.07.2008 16:39:53 | autor: zuzka (e-mail, web, neautorizovaný)
  4. Naša história
    Vždy si ktosi, čosi vytrhne z našej histórie a snaží sa nás presvedčiť o niečom, čo si práve vymyslel. Je veľmi záslužná práca C a M v šírení kresťanstva na našom území a právom sú patrónmi Európy. Ale v čase ich príchodu na naše územie, už bolo v Nitre biskupstvo. Na to ako by sme zabúdali. Kto boli prví obyvatelia nášho územia? Slovania? Slováci?Takže už neandertálec z Gánoviec bol Slovák, alebo niektorí dnešní Slováci nie sú skôr neandertálci?. O akých kmeňoch píše Marcus Aurélius na našom území? Ja som Slovák, ale som tak rovnako hrdý na svojich slovanských predkov ako na keltských, germánskych, románsykch a iných o ktorých neviem. Nepomýli ma nejaký opitý Jano, ktorý hľadá chňupov.
    Slovanský národ Čechov, si nechal na výberovej vzorke svojich obyvateľov urobiť genetický test pôvodu obyvateľov. Ako dopadol? Nepamätám si to už presne, ale genetický kód Čecha je približne: 30% Kelt, 25% Germán, 25% Román, 20% Slovan. Čo myslíš, aký je genetický kód Slováka?
    Len tak mimochodom, naše slovanské názvy. Vieš čo znamená v kelštine Orava?- zlatá rieka, Morava? - veľká rieka a mohol by som pokračovať...
    publikované: 06.07.2008 18:16:17 | autor: Milan (e-mail, web, neautorizovaný)
  5. áno
    V podstate súhlasím. No keď si pozrieš na historických mapách územie VM, ríša zďaleka nepokrývala len územie dnešného juhozápadného Slovenska, ale aj východné Rakúsko, Moravu, Podunajskú kotlinu po Balaton atď. Neboli tam len, použijem tvoj termín, "slovenské plemená". Máš pravdu v tom, že tam niekde treba hľadať aj korene nášho národa, alebo skôr akýchsi spoločenstiev, ktoré ten národ tvoria.
    Ak teda správne pokladáme Veľkomoravskú ríšu za pevnú súčasť našich dejín, rovnaké postavenie si zaslúži aj Uhorský štát, Habsburská monarchia a Rakúsko-Uhorsko. Aj tam predsa žili predkovia dnešných Slovákov. Sú to všetko (aj) naše dejiny.
    Často sa vytvára dojem, že tu bola nejaká Samova ríša, "slovenská" Veľká Morava, potom dlho nič /asi 1000 rokov/ a zrazu prišli štúrovci a znovuobjavili národ. Toto je veľmi zjednodušujúce a nemali by sme zanedbávať práve tých 1000 veľmi dôležitých rokov, keď sme boli súčasťou iných štátnych celkov. Dejiny sú kontinuálne, vývoj je plynulý a dôležité, zložité procesy často pomalé.
    publikované: 06.07.2008 18:19:31 | autor: doncraclos (e-mail, web, neautorizovaný)
  6. doplnok
    tam vyššie je reakcia na Zuzku :). Ale aj Milan píše zaujímavo.
    publikované: 06.07.2008 18:21:50 | autor: doncraclos (e-mail, web, neautorizovaný)
  7. @Milan
    Hm s tou Oravou to je pravda? Byvam na Orave a svoju rodinu aj po mame aj po otcovi mozem vypatrat v bliskom okoli (mojej dediny)uz v roku 1600. Velmi ma zaujma povod mena "Orava". Preco by sa mala nazyvat zlata? Tuasi zlata nikdy nebolo.
    publikované: 06.07.2008 19:07:16 | autor: zuzka (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014