Tento príbeh o krajanoch z hornej Oravy poznám z rozprávania môjho otca a dedka.
Mnohí z vás už určite boli na trhoch v Jablonke v Poľskej republike. Predtým, ako ste sa do tohto kraja pod Babou horou dostali, museli ste prejsť cez slovensko-poľské hranice. Hneď prvá dedina za hranicami je Chyžné. Tam sa narodil môj dedko.
Ale vedeli by ste o tom, že ešte pred 50-imi rokmi bolo Chyžné, Jablonka, Lipnica a ďalších asi desať hornooravských dedín čisto slovenskými dedinami? Žili v nich skromní, pracovití a húževnatí sedliaci - Gorali, ktorí síce hovorili goralským nárečím, ale považovali sa za Slovákov.
Keď niekedy pôjdete cez Chyžné, zastavte sa v miestnom kostole. Pod obrazmi Krížovej cesty sú ešte stále slovenské nápisy. Aj pamätné tabuľky slovenských krajanov, ktorí prispeli na opravu kostola, rozstrieľaného počas 2. svetovej vojny, sú písané po slovensky. Na cintoríne by ste ešte mohli nájsť staršie hroby so slovenskými nápismi.
Viete, že jeden z krakovských biskupov - biskup Škodoň - je Slovák z Chyžného? Aj prvý pokladník a jeden zo zakladateľov Matice Slovenskej, kňaz Tomáš Červeň pochádzal z Chyžného.
Po 2. svetovej vojne, keď ich pripojili k Poľsku, si naši rodáci z Chyžného a okolitých oravských dedín veľa vytrpeli. Najskôr sa stretli s lúpežnými prepadmi ozbrojených bánd z Poľska. Pritom bolo usmrtených niekoľko miestnych sedliakov. Slovenských učiteľov a kňazov čoskoro nahradili poľskí. Dokonca sa určitý čas v Chyžnom neslúžili sväté omše. Nový poľský kňaz ich odmietol slúžiť, pretože ľudia naďalej používali v kostole slovenčinu a spievali slovenské piesne. Po niekoľkých rokoch začali slovenčinu v školách učiť už iba ako cudzí jazyk a nepovinný predmet.
Mnoho ľudí z Chyžného sa vysťahovalo na Slovensko alebo do Ameriky.
Dnes, po 60-ich rokoch krutého odnárodňovania, je už Chyžné poľské. Túto smutnú, ale poučnú históriu v učebnicicah asi nenájdem. Chyžné je na to príliš malé.
Ale ja svojim predkom, ktorí toto zažili na vlastnom osude, verím viac ako učebniciam.
Darinka Capiaková, 4. A
ZŠ Jána de La Salle Bratislava-Rača
Račiansky jahodový kvet 2006/2007
kategória 1. - 4. ročník
2. miesto
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Obsah tohto blogu je systemizovaný a doplňovaný na blogu
Komentáre
ak je to pravdivé, čomu verím...
Do zbrane Slovaci!
narodny buditel
Vidím tam len ilustrovanie smutnej skutočnosti, že keď ide o územie, brat nepozná brata.
Tak to bohužiaľ na tomto svete, zdá sa, chodí...
Teší ma...
racanovi
narodny buditel
Národný buditeľ...