Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Päť postrehov týždňa

O vlasteneckom prezidentovi, kontroverzných mapách na minciach a koberci.

Najprv by som sa chcel ospravedlniť za minulotýždňový výpadok, ktorý nahradím dvojtýždńovým dielom postrehov.

 
1. Kým v zahraničí bol najpoužívanejším výrazom úspornosť, na Slovensku v médiách dominovalo meno bývalého premiéra. Slovo Fico sa vyskytlo v 9 881 novinárskych príspevkoch. „Bývalý predseda vlády stále priťahuje najväčšiu mediálnu pozornosť. Ak tento politik niečo vyhlási, do médií sa to určite dostane. Za jeho medializáciou stojí aj obrovský počet príspevkov, ktoré hodnotia jeho činy a slová, čím sa mu pasívne opäť zvyšuje priestor v médiách,“ povedal mediálny analytik spoločnosti NEWTON Media Martin Gonda pre denník SME. Za Ficom nasledujú pojmy kríza, Radičová, diaľnica a povodeň. Opozičnému lídrovi k úspechu treba zagratulovať, aj keď väčšinou bolo v médiach je meno spájané so zápornými vecami.
 
2. Pred pár mesiacmi sa do pozornosti verejnosti vrátil bývalý americký prezident George W. Bush vydaním svojich memoárov. Teraz sa vďaka Bushových spomienok spomenulo aj na nášho bývalého prezidenta a veľkého dobrodruha  pána Schustera. V knihe „Decision Points“ niekdajší líder USA spomína na návštevu Slovenského kolegu vo Washingtone po invazií Iraku. "Prezident Schuster mal v očiach slzy, keď opisoval hrdosť svojej krajiny pomáhať oslobodzovať Irak. Zapamätal som si tú chvíľu, keď som počul kritikov tvrdiacich, že Amerika konala jednostranne. Tieto falošné obvinenia pošpinili našich spojencov a naštvali ma," napísal niekdajší prvý muž USA. Patriot Schuster sa zachoval ako pravý prezident z amerického filmu.
 
3. Dá sa povedať, že fenoménom minulého roka bolo WikiLeaks. Julian Assange inšpiroval mnoho ľudí, aby upozorňovali na kauzy a odtajovali materiáli. Preto už vzniklo mnoho stránok podobných originálu. Dokonca aj v Rusku vznikli tzv. RuLeaks. Tie minulý týždeň informovali o stavbe paláca pre Ruského premiéra Putina. Ten sa podľa spomenutej stránky stavia na brehu čierneho mora a je financovaný dobrovoľnými darmi oligarchov, ktorý sa rozhodli svoje peniaze investovať radšej do nového Ruského Versailles ako do Petrohradských kliník. Veď blahobyt pána premiéra je dôležitejší ako zdravie obyčajného ľudu.
 
4. Estónsko sa prvého Januára stalo novým členom Eurozóny, čo pre zberateľov znamená Euro mince z novým motívom. Ten sa nepáči ruským susedom baltickej krajiny. Motívom rubu mincí je mapa Estónska, ktorá je podľa Rusov o niečo väčšia ako v realite. Talinn sa braní tým, že ide len o milimetre na minciach, kde šlo hlavne o zobrazenie pôdorysu estónskeho územia.
 
5. Pre mapu je kritizované aj Maďarsko. V rámci predsedníctva Európskej Unií vystavila v centrále Rady Európy koberec dokumentujúci históriu Maďarska. Na koberci upútala najmä mapa Maďarska z roku 1848, ktorú mnohí považujú za nacionalistickú provokáciu tzv. Veľkým Maďarskom. Známy kritik našich južných susedov, Ján Slota, to prirovnal k teoretickému pokusu Nemecka vystaviť počas predsedníctva EÚ mapu Tretej Ríše. Treba však dodať, že mapa pochádza z obdobia, keď Maďarsko bolo súčasťou  Habsburskej monarchie a tak územie zobrazované na kobercovej mape patrilo Viedni. Budapešť získala istú autonómiu od Rakúska až v roku 1867. Ide teda o zbytočné spolitizovanie bezvýznamnej témy.

 


Päť postrehov týždňa | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014