ARGENTÍNA, CHILE
(kapitolu o Argentíne venujem kamarátovi Vaškovi Balcarovi, ktorý na vrchol Aconcaguy vyliezol, ale o dva roky neskôr ho šťastie opustilo v tej najdôležitejšej chvíli)
Našim cieľom je Aconcagua.
Masív Cerro Aconcagua sa nachádza medzi 32o a 33o južnej šírky. Aconcagua má povesť najľahšie dostupnej takmer „sedemtisícovky„ na svete. Okrem toho má tento 6 962 metrov vysoký vrchol honosný primát najvyššej hory oboch Amerík i celej západnej pologule, ba i všetkých svetadielov, okrem ázijského. Za jasného dňa Aconcaguu vidieť až od Pacifiku, pretože o 1 200 metrov prevyšuje svojich susedov. Jej južná stena so svojou relatívnou výškou 3 000 metrov je piatym najvyšším zrázom na svete. To sú dôvody, prečo pod vrchol každoročne prúdia desiatky nádejných pokoriteľov hory. Hora však napriek zdanlivej ľahkosti a technickej nenáročnosti svojej normálnej výstupovej cesty nie je celkom bezproblémová. Kto chce Aconcaguu zdolať, musí okrem solídnej kondície byť aj dostatočne aklimatizovaný a šťastena pri ňom musí stáť aj v otázke počasia. A práve počasie vie byť veľmi nepríjemné. Aconcagua je vďaka blízkosti Tichého oceánu známa náhlymi a prudkými zmenami počasia, zúrivými až 120 kilometrovými víchricami a teplotami v 5000 metrovej výške okolo –20 oC, na vrchole –30 oC. Tieto teploty v kombinácii s prudkým vetrom vytvárajú v reále podmienky zodpovedajúcej ešte nižším teplotám než aké možno namerať. To sú dôvody, prečo spod vrcholu Aconcaguy každoročne prúdi o pár jedincov menej než ich tam nádejne išlo.
Cerro Aconcagua (6 962 m. n. m.)
Ako sa vyrábajú sedemtisícovky.
Rozličné mapy, atlasy a iné geografické publikácie sa v prípade Aconcaguy pomerne vzácne zhodujú na jej výške – 6962 metrov nad morom. Na väčšine pohľadníc predávaných v Puente del Inca je však udávaná hodnota o 39 metrov vyššia.
Prečo?
Odpoveď je jasná po vykonaní jednoduchého výpočtu: 6962+39=7001.
Sedemtisícovka – to znie lepšie!
Podobnú situáciu som pozoroval i v Kirgizstane. Chan Tengri som svojou výškou 6995 m. n. m. má k sedemtisícovke bližšie ako Aconcagua.
Takpovediac o chlp.
Preto môžu Kirgizi k tomuto vrcholu pristupovať veľkorysejšie – stačilo by šesť, ale oni mu pridávajú 15 metrov.
Vyvstáva otázka, čo s tým našim Gerlachom?
Žeby sme mu pridali 346 metrov?
Na tej "mojej" pohľadnici to prešvihli až o 73 metrov.
Zdroj fotografií:
pohľadnica
a
PF
Komentáre
Krasna Aconcagua
Tak keby som pridal k tomu nasmu Panskemu dielu 5900 m nadmorskych, mozem sa pochvalit ze niekolko krat za mesiac pokorim sedemtisicovku, dokonca na bike .... to sa malokto moze pochvalit :)))
Som za pridanie metrov Gerlachu :-)
Pali, vždy keď počujem slovo Aconcagua, vynoria sa mi pred očami
Závidím ti tie cesty (v dobrom) a keďže žije vo mne dobrodružný, cestovateĺský duch, tvoj cestopis ma v tomto roku iste navnadí na niečo dobré.
Nechávam Ti odkaz v schránke.