Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Čo je ujma na zdraví

...je akékoľvek poškodenia zdravia iného...(60)

 
Blížia sa sviatky a s nimi spojená zvýšená frekvencia cestnej premávky. Skoro každý z nás používa dopravný prostriedok, buď ako vodič alebo ako cestujúci. Neraz sa tak môžeme stať svedkami udalosti, pri ktorej dôjde k ujme na zdraví. Trestný zákon (§123) pre účely trestno-právne definuje poškodenie zdravia tromi stupňami.

1. Ujma na zdraví je akékoľvek poškodenia zdravia iného.

2. Ublíženie na zdraví je také poškodenie zdravia iného, ktoré si objektívne  vyžiadalo lekárske vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie a počas ktorého bol nie iba na krátky čas sťažený obvyklý spôsob života poškodeného.

3. Ťažkou ujmou na zdraví sa rozumie len vážna porucha zdravia alebo vážne ochorenie, ktorou je: zmrzačenie, strata alebo podstatné zníženie pracovnej spôsobilosti, ochromenie údu, strata alebo podstatné oslabenie funkcie zmyslového ústrojenstva,  poškodenie dôležitého orgánu, zohyzdenie, vyvolanie potratu alebo usmrtenie plodu, mučivé útrapy,  alebo porucha zdravia trvajúca dlhší čas.

Pričom poruchou zdravia trvajúcou dlhší čas je taká porucha, ktorá si objektívne vyžiadala liečenie, prípadne aj pracovnú neschopnosť, v trvaní najmenej 42 kalendárnych dní, počas ktorej závažne ovplyvňovala obvyklý spôsob života poškodeného.
K ujme na zdraví môže dôjsť napríklad pri výkone práce alebo aj v cestnej premávke. Postup na pracovisku riešia predpisy o BOZP.  V cestnej premávke stanovuje zákon postup len pri  dopravnej nehode. A tak  môže byť  každý vodič, ktorý mal na nej účasť trestne postihovaný, ak neposkytne osobe, ktorá pri nehode utrpela ujmu na zdraví, čiže bola akokoľvek poškodená na zdraví,  potrebnú pomoc. Podmienkou je, že tak môže urobiť bez uvedenia do nebezpečenstva seba alebo iného. Neposkytnutie pomoci je  trestný čin, za ktorý je možné vodiča potrestať odňatím slobody až na 3 roky.
Obecne ale pre všetkých občanov platí, že ak neposkytnú osobe, ktorá je v nebezpečenstve smrti alebo javí príznaky ťažkej ujmy na zdraví potrebnú pomoc, hoci tak môžu urobiť bez nebezpečenstva pre seba alebo iného, potrestá sa taký občan odňatím slobody až na 2 roky.

A čo je potrebná pomoc?  Niekedy postačí aj privolanie rýchlej lekárskej pomoci mobilom, alebo aj komunikácia so zraneným, inokedy je potrebná aj bezprostredná osobná pomoc. Každý by mal pomáhať podľa svojich možnosti a schopnosti, a to vždy s ohľadom na danú situáciu.

Čo najmenej kritických životných situácii všetkým praje.J.Kotulič
O využití pracovného práva v praxi si môžete prečítať aj  na doko.blog.pravda.sk/

Zákony | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014