Najmä študenti sa teraz v letnom období snažia zamestnať. Ak pri tom uzatvárajú pracovnú zmluvu, tak s veľkou pravdepodobnosťou sa stretnú s pojmom „skúšobná doba“.
Zákonník práce totiž umožňuje aby sa v pracovnej zmluve dohodla skúšobná doba. Podotýkam, že to umožňuje nie prikazuje. Táto doba je najviac 3 mesiace a nie je možné ju predlžovať. To neplatí, ak ide o prekážky v práci na strane zamestnanca. V tom prípade sa skúšobná doba predlžuje o čas trvania týchto prekážok. Ak sa zamestnávateľ alebo zamestnanec rozhodne využiť inštitút skúšobnej doby, musí to byť vždy iba písomne, inak by dohoda neplatila. Podstatná zmena nastala od 1.9.2007 kedy sa zakázalo využívanie skúšobnej doby v prípade, že dôjde k opätovnému uzatváraniu pracovných pomerov na dobu určitú.
Oproti bežnému skončeniu pracovného pomeru, skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe je možné z akéhokoľvek dôvodu alebo aj bez udania dôvodu a je jedno kto ho iniciuje. Musí mať ale písomnú formu. Písomné oznámenie sa má doručiť adresátovi spravidla aspoň 3 dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť. Upozorňujem, že tu neide o výpovednú lehotu, ale len o odporúčaný poriadkový postup.
Okrem toho je dobre vedieť, že každá doba teda aj skúšobná, začína plynúť prvým dňom uvedeného časového úseku a končí posledným dňom tohto časového úseku, bez ohľadu na to, či ide o pracovný deň alebo o sviatok.
Prajem príjemný deň. doko
Komentáre