Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Pracovný posudok zamestnanca

... stále existuje dokument, ktorý má názov „pracovný posudok“. ...(82)
Pri jednej prednáške sa jej účastníci tvárili veľmi prekvapene, keď sa dozvedeli, že stále existuje dokument, ktorý má názov „pracovný posudok“.  A ešte viac boli prekvapení, že ho môžu pri skončení pracovného pomeru  od svojho zamestnávateľa aj vyžiadať.

Áno, Zákonník práce v § 75  jasne definuje, že  zamestnávateľ je povinný vydať zamestnancovi pracovný posudok do 15 dní od jeho vyžiadania, ale nie skôr ako 2 mesiace pred skončením jeho pracovného pomeru. Obsah pracovného posudku nie je v zákone stanovený presne. Je tu iba určené, že pracovným posudkom sú všetky písomnosti, ktoré sa týkajú :

hodnotenia práce zamestnanca,
jeho kvalifikácie a schopnosti
a ďalšie skutočností, ktoré majú vzťah k výkonu práce zamestnanca.

Zamestnancovi pritom zákon umožňuje  do osobného spisu nahliadnuť a robiť si z neho aj odpisy . Inak povedané, malo by mu byť umožnené aby si overil pravdivosť podkladov, na základe ktorých bol  pracovný posudok spracovaný.
Čo v tom prípade, ak zamestnávateľ napíše o zamestnancovi taký pracovný posudok, s ktorým zamestnanec nesúhlasí ? 
Źiaľ, zákon umožňuje iba dožadovať sa nápravy na súde a to do 3 mesiacov odo dňa, keď sa  zamestnanec o obsahu posudku dozvedel.
Mimo toho sa podľa môjho názoru môžu odborári  usilovať o to, aby do pracovného poriadku zamestnávateľa   alebo do kolektívnej zmluvy   zakotvili aj možnosť  prejednania  pracovného posudku  v prípade, že zamestnanec  o to sám požiada.  Závery odborového orgánu by pritom mali mať pre zamestnávateľa odporúčajúci charakter.
Prajem príjemný deň.doko


Zákony | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014