Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Súkromná osoba a Zákonník práce (6)

.....Určite nie je v súlade so Zákonníkom práce, ak zamestnávateľ zakáže zamestnancom prijímať tieto listové zásielky.
Súkromná osoba a Zákonník práce

  Ostatná novelizácia Zákonníka práce v  Čl.11 zaviedla do pracovnoprávnej praxe nový pojem súkromná osoba, ktorý žiaľ ďalej bližšie nespresňuje. Celý  Čl. 11 síce svojim obsahom určuje podmienky pre ochranu súkromia zamestnancov na pracoviskách, ale neodkazuje na žiadne osobitné normy, ani ich nerecipuje čiže nepreberá, a preto je podľa môjho názoru ťažko vykonateľný.

Zamestnávateľ totiž nesmie bez vážnych dôvodov narúšať súkromie  zamestnanca na pracovisku a v spoločných priestoroch tým, že bude  zamestnanca sledovať bez toho, aby ho na to dopredu upozornil alebo tým, že kontroluje listové zásielky adresované zamestnancovi ako súkromnej osobe. Ako chápať význam spojenia súkromná osoba? Platné zákonné úpravy poznajú definíciu napríklad právnickej osoby, fyzickej osoby a verejnej osoby, ale nie súkromnej osoby.

Podľa zaužívaných pravidiel by to, čo nerieši zákon, mal v pracovnoprávnych vzťahoch upraviť pracovný poriadok. Horšie sú na tom tí zamestnanci, ktorých organizácie nemajú pracovný poriadok. Vzniká diléma. Čo vlastne zaradiť pod pojem listovej zásielky adresovanej súkromnej osobe?

Pomôže nám ustanovenie  § 3 zákona č.428/2002 Z.z. o ochrane osobných údajov kde sa hovorí, že osobnými údajmi sú údaje týkajúce sa určenej alebo určiteľnej fyzickej osoby. V tom prípade by, podľa môjho názoru, potom meno a priezvisko napísané na zásielke spojené s adresou zamestnávateľa bezpochyby určovalo  konkrétnu súkromnú osobu, ktorej je zásielka adresovaná. A takúto zásielku by zamestnávateľ nemal otvárať. Nemalo by teda záležať na poradí, v akom je meno a priezvisko uvedené. Hoci som počul aj taký názor, že o súkromnú  osobu ide len vtedy, ak je na predmetnej zásielke ako prvé uvedené meno a priezvisko. Takže ako vidíte tým, že náš Zákonník práce síce píšu odborníci - legislatívci, ale menia ho a schvaľujú poslanci, je taký aký je. Ťažko splniteľný.  

Vzhľadom na rozdielnosť názorov na túto  problematiku, a z toho vyplývajúce možné porušenie práv zamestnancov, by malo túto vec podľa môjho názoru, uhladiť ministerstvo vedené pani ministerkou Tomanovou a to tak, že vydá usmernenie, ktoré by postup pri uplatňovaní celého Čl.11 Zákonníka práce metodicky vysvetlilo. Určite nie je v súlade so Zákonníkom práce, ak zamestnávateľ zakáže zamestnancom prijímať tieto listové zásielky. 

Všetkým prajem príjemný a užitočný deň. J.Kotulič.

Tematikou Zákonníka práce sa zaoberá aj môj článok
doko.blog.pravda.sk/detail-takzvane-12-a-zakonnik-prace--7-.html


Zákony | stály odkaz

Komentáre

  1. Trvajme na súkromí aj v práci
    Predsa ani na pracovisku neprestávame byť v prvom rade ľuďmi
    publikované: 30.10.2007 09:13:39 | autor: čitateľ (e-mail, web, neautorizovaný)
  2. Trvajme na súkromí aj v práci
    Predsa ani na pracovisku neprestávame byť v prvom rade ľuďmi
    publikované: 30.10.2007 09:13:56 | autor: čitateľ (e-mail, web, neautorizovaný)
  3. Trvajme na súkromí aj v práci
    Predsa ani na pracovisku neprestávame byť v prvom rade ľuďmi
    publikované: 30.10.2007 09:14:17 | autor: čitateľ (e-mail, web, neautorizovaný)
  4. Trvajme na súkromí aj v práci
    Predsa ani na pracovisku neprestávame byť v prvom rade ľuďmi
    publikované: 30.10.2007 09:14:55 | autor: čitateľ (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014