Zloženie vesmíru
- Galaxie
- Hmloviny a hviezdokopy
- Hviezdy
Z dejín astronómie
Astronómia je jedna z najstarších vied. Stopy začiatkov astronómie nachádzame v záznamoch najstarších civilizácií. Ako prírodná veda v dnešnom chápaní začala sa rozvíjať až v 16. storočí prácami M. Kopernika, neskôr G. Galileiho, J. Keplera a I. Newtona. Závažnú úlohu v kopernikovskej revolúcii astronómie mal objav ďalekohľadu. Začiatky modernej astronómie siahajú do polovice 19. storočia, keď sa pri astronomických pozorovaniach začali využívať spektroskopické a fotografické metódy. Prudký rozvoj modernej astronómie nastal po zavedení rádioastronomických metód v štyridsiatych rokoch nášho storočia. Kozmický výskum za hranicami zemskej atmosféry, umožňujúci pozorovať kozmické objekty v celom rozsahu spektra, sa začal po vypustení prvej umelej družice Zeme. Výsledky tohto kozmického výskumu prinášajú astronómii každoročne nesmierne množstvá nových informácií s nedozernými dôsledkami pre jej ďalší rozvoj.
- Začiatky astronómie
- Ptolemaiov geocentrizmus
- Astronómia stredoveku
- Kopernikov heliocentrizmus
- Rozkvet pozorovacej techniky
- Rozvoj nebeskej mechaniky
- Nástup astrofyziky
- Výskum hviezdnych sústav
- Moderné astronomické výskumy
Výskum Marsu
Marsu sa v poslednej dobe dostáva veľkej pozornosti. Dokazujú to aj posledné misie vesmírnych sond k tejto červenej planéte. Aj v minulosti sa venovalo jeho výskumu veľa vedcov, v minulom storočí dokonca prevládalo presvedčenie, že na Marse je vyspelá civilizácia. Neskôr však pozorovania a hlavne výpravy vesmírnych sond túto teóriu úplne odsúdili na zánik. Na Marse sa však nachádza voda v polárnych čiapočkách, kedysi dokonca tiekla i po jeho povrchu. Preto sa vedci pokúšajú nájsť odpoveď na otázku , či v minulosti nemohol na Marse predsa len život existovať, i keď v tej najprimitívnejšej forme. Vyvrcholením výskumu Marsu by malo byť už mnoho krát odkladané pristátie človeka na Marse, s naposledy stanoveným dátumom okolo roku 2020.
- Sondy Mariner 3,4,6-9
- Sondy Viking
- Mars Pathfinder
- Mars Climate Orbiter
- Mars Global Surveyor
- Deep Space 2
- Mars Polar Lander
- Japonská sonda Nozomi
Najnovšie výskumy v oblasti Marsu:
- Mars Express a Beagle-2
- Mars Oddysey
- Mars Exploration Rover (Spirit a Opportunity)
- Mars Reconnaissance Orbiter
Slnko Merkúr Venuša Zem Mars Jupiter Saturn Urán Neptún Pluto Kométy Asteroidy a meteority
Moja úvaha o vesmíre
Zamyslel sa už niekto z vás nad tým čo je to vesmír? Predstavte si ,že vesmír je bytosť. Nemusí to byť práve človek, ale napríklad obrovská bytosť, ktorá s nami žije v symbióze. My by sme neboli bez nej a ona bez nás, ako priatelia ktorí žijú v harmonickom pute. Aký vesmír vlastne je? Myslím si, že vesmír je inteligentný, vo väčšine z nás vzbudzuje predstavu, že je dokonalý, avšak mnohé kúty vesmíru nám ľuďom nie sú známe. Je potom možné ,že sa vo všetkom mýlime? Že všetko čo vieme o vesmíre nieje pravda? Áno, samozrejme je to možné. Veď ľudia s určitosťou nevedia ani čo sa deje na zemi. Ako sa hovorí :,,nič nieje isté“. Sú vo vesmíre iné bytosti? Ak áno, ako vyzerajú? Existencia života mimo zeme nie je vedecky dokázaná, ale ani zamietnutá .Ak vezmeme do úvahy veľkosť vesmíru ,nemožno presne odpovedať na otázku, či existuje len jedna alebo viac civilizácii ako na zemi. Za zmienku by možno stál lietajúci tanier, tzv. UFO ,ktoré sa podarilo zachytiť aj na fotografie a otáznym je aj existencia Area 49, v ktorej vraj Američania skúmajú mimozemské civilizácie .Atď. V novinách sa raz za čas objaví zmienka o tom, že sa niekomu zjavili mimozemšťania, alebo že niekoho uniesli. Ale je to skutočnosť?? Nesnažia sa títo ľudia len o publicitu alebo ide len o fyzikálne javy, pripadne optické klamy?? Možno fatamorgána. No a čo sa týka vzhľadu ,určite by boli prispôsobení na život na ich planéte. Povráva sa ,že sú zelení, slizkí, majú veľké hlavy a dorozumievajú sa myšlienkami. Ale ak existujú, je možne ,že sa na nás podobajú alebo sú úplne rovnakí. Potvrdiť ani vyvrátiť to nemôže nikto. Snažíme sa odhaliť tajomstvá vesmíru, ale ja si aj tak myslím, že sa nám to nikdy tak celkom nepodarí. Vesmír je jedno veľké vrece záhad, podobné bermudskému trojuholníku a nemôžeme vedieť, koľko tajností pred nami skrýva. A práve preto ,že je taký zahadný ,mňa a mnohých iných ľudí neprestane fascinovat.
Komentáre
Ahoj
Caf