Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Nemocenské , výpoveď , pracovná neschopnosť

Dobrý deň. Píšem za moju maminku, ktorá je na dôchodku, avšak pracocvala v jednej firme na základe riadnej pracovnej zmluvy. Firma sa rozhodla mamku prepustiť.Bolo jej povedané, že proste s ňou sa už nepočíta a požiadala ju, aby si ona dala výpoveď a to dohodou. Medzičasom (ešte jej nebola doručená výpoveď)mamka prekonala infarkt. Ostala teda na dlhodobej maródke(lekár hovorí min. o 6 mesiacoch) . Mamka zamestnavateľovi doručila doklady o začatí maródky a doklad na peňažné dávky počas práceneschopnosti.Avšak od zamestnávateľa sa dozvedela, že nakoľko je poberateľkou starobného dôchodku, nemá nárok na tieto peňažné dávky.Touto cestou by som sa chcela opýtať, či zamestnávateľ postupoval správne.Tiež by ma zaujímalo, ako to bude s doručením výpovede, či jej môže byť vôbec doručená výpoveď počas maródky (ak si ju ona nepodá) a aké odstupné jej podľa zákona prináleží, nakoľko jej bolo avízované, že môže počítať tak akurát s jedno mesačným odstupným, nakoľko zamestnávateľ nemá peniaze.Mamka pracovala vo firme od 1.3.20021. Od 1.1.2003 sa stala poberateľkou starobného dôchodku,avšak naďalej ostala pracovať vo firme. Tiež by ma zaujímalo, ako by to bolo, ak by sa firma rušila a týmto spôsobom sa zbavovala zamestnancov.Podľa toho, že firma prepúšťa všetkých zamestanancov, to vyzerá, že chce skončiť svoju činnosť. Oficiálne to však mamke nebolo povedané. Vopred ďakujem za radu a prajem príjemný deň. Miriam

V prvom rade treba rozlišovať medzi nemocenským v zmysle zákona 461/2003 o sociálnom poistení Z.z. a náhrade príjmu pri pracovnej neschopnosti  zamestnanca v zmysle zákona č. 462/2003 Z.z. o náhrade príjmu pri pracovnej  neschopnosti zamestnanca , ktoré vypláca zamestnávateľ.

Od 1.8.2006 v zmysle § 14 ods. 3 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom  poistení. Povinné nemocenské poistenie sa nevzťahuje na fyzickú osobu,  ktorej bol priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo  invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť  o viac ako 70%.

V zmysle § 34 ods. 1 zákona č. 463/1991 Z.z. o sociálnom poistení  Zamestnancovi vzniká nárok na nemocenské od 11. dňa dočasnej pracovnej  neschopnosti.

V zmysle § 4 zákona č. 462/2003 Z.z. o náhrade príjmu pri pracovnej  neschopnosti zamestnanca

Nárok na náhradu príjmu má zamestnanec, ak bol pre chorobu alebo úraz  uznaný za dočasne práceneschopného 3) na výkon činnosti zamestnanca alebo  mu bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu 4) (ďalej  len "dočasná pracovná neschopnosť") a nemá príjem, ktorý sa považuje za
vymeriavací základ podľa osobitného predpisu 5) za obdobie, v ktorom  nevykonáva činnosť zamestnanca z dôvodu dočasnej pracovnej neschopnosti, ak  tento zákon neustanovuje inak.

V § 5 zákona č. 462/2003 Z.z. o náhrade príjmu pri pracovnej neschopnosti  zamestnanca sú uvedené prípady , keď na túto náhradu zamestnanec nemá  nárok. Starobný dôchodok medzi ne nepatrí.

Z uvedeného vyplýva, že od 1.8.2006 nie je Vaša matka povinne nemocensky  poistenou osobou, čo v praxi znamená, že nemá nárok na nemocenské ako dávku  sociálneho poistenia, ale na fakte, že je práceneschopná to nič nemení ( napríklad prekážka v práci na strane zamestnanca a pod. ).

Zamestnávateľ je teda povinný poskytnúť jej za prvých 10 dní príslušnú náhradu v zmysle zákona č. 462/2003 Z.z. o náhrade príjmu pri pracovnej  neschopnosti zamestnanca .

Vážená pani S.

Čo sa týka výšky odstupného tu sa odvolávam na svoj príspevok v podobnej  veci uvedený na adrese http: //grantr1.blog.sk ( môj blog ). V tejto  súvislosti má nárok na minimálne trojmesačné odstupné, pretože z otázky  vyplýva, že vo firme pracuje viac ako 5 rokov (od 1.3.2001 ).

Zamestnávateľ jej nemôže dať účinne výpoveď počas trvania práceneschopnosti  v zmysle § 64 ods. 1 zákona 311/2001 Z.z. .

(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre  chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo  nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok,  a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na  kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia,

Výpoveď jej môže dať len z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm a až e)  inak by bola výpoveď neplatná. Podotýkam , že tento dôvod je zamestnávateľ  povinný zdôvodniť. Nestačí len uviesť dôvod zo zákona.

Je pravdou, že pokiaľ sa ruší zamestnávateľ, alebo jeho časť § 63 ods. 1  písm. a) zákona č. 311/2001 Z.z. umožňuje dať zamestnávateľovi výpoveď i v  ochrannej dobe, ale to by musela firma preukázateľne zdôvodniť napríklad  rozhodnutím o vstupe do likvidácie a pod.

To , že údajne nemá peniaze nie je dôvod na nevyplatenie mzdy. Nevyplatenie  mzdy môže byť za určitých podmienok i trestným činom.

Gabriel



Pravna pomoc | stály odkaz

Komentáre

  1. Informácia
    Chcela by som sa informovať.Keď mám 3 mesačnú výpovednú lehotu a odo dna výpovede zastúpim na PN či sa my to ráta do tých 3 mesiacov výpovednej lehote? Dakujem za odpoved
    VRÁBLOVA
    publikované: 23.10.2007 13:37:03 | autor: Lucia Vráblova (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014