Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Budan

Od Euklida k Wittenovi

- Smillo, mohli bysme jet do Grónska?

Nevidím důvod, proč šetřit děti před nevyhnutelnými pravdami. Jednou přece taky vyrostou a budou muset snášet to samé co my ostatní.

- Nemohli.

- Dobrý, tak jo.

- Ale můžeme si o Grónsku číst.

- Ve které knize?

- V Euklidovych Základech.

(Z knihy Petra Hoega Cit slečny Smilly pro sníh)

Je to čítanie na veľa dlhých zimných večerov. Základov je trinásť zväzkov, spolu tvoria organický, systematický celok teórie čísel a rovinnej a priestorovej geometrie. Knihu pozoruhodnej krásy. Grécky matematik Euklides žijúci v ptolemaiovskej Alexandrii, vtedajšom intelektuálnom centre, ju spísal okolo roku 330 pred naším letopočtom ako posolstvo pre nás o brilantnom intelektuálnom výkone ľudstva - o zrode abstraktného uvažovania, topologickej logike. Všetko sa vtedy skončilo v roku 415, keď rozvášnený zbožný kresťanský dav strhol z voza ženu a zabil ju. Tá žena sa volala Hypatia, zaoberala sa geometriou a racionálnym myslením a bola poslednou vedkyňou pracujúcou v Alexandrijskej knižnici. Jej vraždou sa západný svet ponoril do tisícročnej tmy.

"Krátko po tom, čo sa civilizácia z tohto obdobia vynorila, objavila sa aj znovuzrodená geometria. Nový druh geometrie vzišiel od človeka navýsosť civilizovaného - hral hazardné hry, spal do odpoludnia a kritizoval Grékov, pretože mu ich spôsob geometrického dokazovania pripadal príliš zložitý," píše vo svojej knihe Eukleidovo okno - príbeh geometrie od rovnobežiek k hyperpriestoru, Leonard Mlodinow. Isteže, tým hazardným hráčom a kritikom antiky bol René Descartes. Mlodinow, inak takto autor Star Treku: Novej generácie, mu venuje kapitolu hneď po Euklidovi. Medzitým sa nič významné nestalo. Potom nasledujú Carl Friedrich Gauss z nemeckého Brunšviku, Albert Einstein s jeho relatívne euklidovským prístupom a ďalší fyzik Edward Witten. Ním Mlodinowovo mapovanie histórie vedy končí. V knihe sa dá okrem iného dozvedieť, že Majorána bol taliansky teoretický fyzik, že povedať ja ľahké, ale ťažšie je vymyslieť a že až budúcnosť ukáže, či je Witten Descartom, alebo hrá len "rolu Lorentza budujúceho beznádejnú mechanickú teóriu z neexistujúceho éteru."

Len tak, mimochodom, pojem fyzika vznikol z perzského slova "budan". Byť.

 Vilém Flusser do svojej úplne prvej knihy ešte z roku 1963 Jazyk a skutočnosť - v ktorej píše, že jednou zo základných túžob ľudského ducha je objaviť v chaotických javoch nejakú štruktúru, svet katalogizovať a hierarchizovať - vložil schému nakreslenú rukou neumělou, leč dovednou. Upozorňuje, že schéma nie je pokusom o ilustráciu skutočnosti, ale len ilustráciou kapitoly o jazyku tvoriacom skutočnosť. Je to kruh rozdelený rovníkom skutočnosti a osou projekcie. Pod rovníkom skutočnosti je konverzačný tlach, pod tlachom slovný šalát, pod šalátom blábolenie a celkom dolu pól ničoty mizne v neautentickom mlčaní. Nad rovníkom skutočnosti je rozhovor, nad ním poézia, nad ňou orácia a celkom hore pól ničoty miznúci v autentickom mlčaní. Nie nadarmo sa hovorí, že keby bol mlčal, bol by zostal mudrcom:p Lebo autentické a neautentické mlčanie samo osebe jedno jest. To už taký chaotický slovný šalát od poézie by človek rozlíšiť mal, ale keď je šalátik opatrený nápisom postmoderná poézia, poniektorí ho za ňu fakt majú.

Každopádne je to tak, že dobrí fyzici rozumejú aj poézii - vykryštalizovanému jazyku a zlí fyzici inklinujú k blábolom.

V knižke trochu blábolí aj Flusser, ale on nie je fyzik a v prvotine potreboval nahnať vyšší počet strán.


Peri fyseos anthropu - O ľudskej prirodzenosti | stály odkaz

Komentáre

  1. ten suter pochadza
    z dolarovej bankovky?
    Uff, uff, viem, veduca, co si chela povedat: Si tacuisses, philosophus mansisses ... :-)
    publikované: 27.02.2007 21:13:36 | autor: Sinuhe (e-mail, web, neautorizovaný)
  2. Euklides žijúci v ptolemaiovskej Alexandrii, ju spísal okolo roku 330 pr.n.l
    to ťažko, okolo roku 330 prnl ju mohol Alexander Macedónsky teprva zakladať (teda Alexandriu ;)
    publikované: 27.02.2007 21:19:27 | autor: kriq (e-mail, web, neautorizovaný)
  3. Úplne som zabudla, Sinuhe
    je to tento minerál
    http://webmineral.com/data/Carrollite.shtml
    V tom texte som prevažne nechala hovoriť iných, pre istotu:p
    publikované: 27.02.2007 21:43:20 | autor: ema (e-mail, web, neautorizovaný)
  4. Bež si tam overiť presný deň, kriq
    a potom nám daj vedieť.
    Mlodinow napísal "v Alexandrii na rozhraní štvrtého a tretieho storočia". Ja som použila formuláciu Keitha Delvina z knihy Jazyk matematiky a tá mu prešla jo inou oponentúrou ako si ty, o tomto čase už zas veďvšetciviemeaký.
    Ďalšie chujovinky na rýpanie tam nie sú? Nechce sa mi veriť.
    publikované: 27.02.2007 21:47:18 | autor: ema (e-mail, web, neautorizovaný)
  5. oprava
    Devlina. On nevymetal vínne pivnice.
    publikované: 27.02.2007 21:49:46 | autor: ema (e-mail, web, neautorizovaný)
  6. typické
    nie sú dôležité fakty, ale autorita toho, kto "fakty" prednáša.
    A ešte opľuť oponenta. Stredoveký prístup.
    BTW, pijem bylinkový čaj ;)
    publikované: 27.02.2007 22:14:42 | autor: kriq (e-mail, web, neautorizovaný)
  7. je to prijemny relax obcas sem nakuknut
    najma, ak tema ktoru nastolis nie je tak zjavne znepokojiva ... Unavilo ma citanie prispevkov magorov k smetiarskemu clanku o najdeni hrobu - ako pisu - Svatej rodiny. V tom hrobe maju byt udajne Jezis, jeho otec, matka, milenka, jeho dieta a zrejme aj nejaki dalsi ludia. A potom ze zivot v minulosti bol nudny ... len mi nie je jasne, preco sa ta spolocnost oznacuje ako svata ... :-)
    publikované: 27.02.2007 23:00:26 | autor: Sinuhe (e-mail, web, neautorizovaný)
  8. Trefné prirovnanie o dobrých a zlých
    fyzikoch môžeme pokojne rozšíriť aj na iné odbory, platí to univerzálne. Človek sa veru nikdy nič dobré nedočká a nedozvie od rôznych "rádoby odborníků z řad melouchářů". Sa mi teda lúbi, ema, ten tvoj rigorózny prístup, ako sa v ostatnom čase staviaš k problematike hodnoty informácií a ľudského poznania vôbec.
    publikované: 28.02.2007 01:51:33 | autor: idar (e-mail, web, neautorizovaný)
  9. Ty nie si autorita, kriq
    a tvoj pľuvanec nech ti je odpustený;)
    Už nepiješ pu-ehr, čo smrdí ako nevetraná stajňa?
    publikované: 28.02.2007 06:30:03 | autor: ema (e-mail, web, neautorizovaný)
  10. Objavil sa nejaký masový hrob, sinuhe?
    Ježišikriste.
    Mal by to riešiť ICJ v Haagu.
    publikované: 28.02.2007 06:34:04 | autor: ema (e-mail, web, neautorizovaný)
  11. Idar, text mal pôvodne podtitul
    od chaosu ku kozmu, čím by vynikla časť o katalogizácii a hierarchizácii ako podstate ľudského myslenia. Ale to by malo zasa presah k vojne ako upadnutiu do chaosu zničením pracne vybudovaných štruktúr - viď Libanon a špeciál Irak - a viedlo by to k úvahám o inštinktívnom odpore voči vojne, ktorý musí mohutne valcovať propaganda, uveďme si ako príklad oxymoron riceovskej masovej vrahyne "tvorivý chaos". A odtiaľ by bolo len na skok k úvahám o biologických koreňoch etiky, vývoji etiky a de Waalovi s jeho upozornením na protoetiku už u opíc, pardon, primátikov a to by si zas prskal;)
    publikované: 28.02.2007 06:57:59 | autor: ema (e-mail, web, neautorizovaný)
  12. Odkaz pre sysku:
    A sme sa oblúkom cez potrebu katalogizácie a hierarchizácie dostali k tej pozoruhodnej knihe, čo sme sa o nej oňehdá rozprávali
    http://www.changenet.sk/?autor=215369&x=216257
    O chlapcovi, ktorého mozog má túto potrebu dovedenú do extrému. Skvelé sú obrázky zreprodukované v knižke, skutočne fascinujúce, tam je jasne vidno túžbu po poriadku a tým pádom uchopiteľnosti sveta.
    Autorke raz ktosi v smetiarskej diskusii jedinou vetou napísal pointu "socializácie" jej dieťaťa: že sa musí naučiť spolužiť s určitou mierou chaosu, ktorá je v reálnom svete prítomná. Nebáť sa ho.
    publikované: 28.02.2007 08:32:22 | autor: ema (e-mail, web, neautorizovaný)
  13. Ako sa to ľahko
    píše. Aj vysloví.
    Musí sa naučiť - nebáť sa.
    Pošlem Ti ďalšiu príhodu z príbuzného súdka?
    publikované: 28.02.2007 09:57:11 | autor: syska (e-mail, web, neautorizovaný)
  14. Keď sa na to príde,
    potom sa to vysloví i napíše ľahko. Dokonca to potom vyzerá tak samozrejmo:)
    Z pôvodného "nebáť sa chaosu" si prevzala len "nebáť sa". Sú deti, ktoré sa boja matematiky, a nebude to prípad hentoho chlapca.
    Daj príhodu kľudne sem, môže to byť poučnejšie ako teoretizovanie.
    publikované: 28.02.2007 10:46:11 | autor: ema (e-mail, web, neautorizovaný)
  15. Podľa mňa je jedno,
    čoho sa bojí. Ide skôr o mieru diskomfortu, ktorý jeho prekonanie vyvoláva. Či sa vôbec dá prekonať. A či má niekoho, kto je ochotný a najmä schopný od strachu pomáhať, ukazovať cestu k druhým.

    Pozri, ani mne sa nechce teoretizovať. Aj keď sa ním dá príjemne zabiť čas. Ja som skôr pre praktické riešenia, čím nechcem povedať, že teoretizovanie k takým nemôže viesť. Predpokladom je, samozrejme, istá báza vedomostí. Môj základ je viacmenej intuitívny a založený na skúsenostiach...

    Čo ma štve, že momentálne v bezprostrednom okolí vidím marenie praktickej pomoci kvôli OSOBNÝM sporom a mám dôvod si myslieť, že lukratívnosť dotknutých pozemkov v tom hrá tiež dôležitú úlohu. Ide práve o "vysunuté pracovisko" autistického centra spomenutého na samom konci knižky. Zatiaľ (bez hlbšieho šťúrania) sa mi to javí ako klasické polená pod nohy.

    Fujtajbl, zase som mimo témy. No mohla by si oceniť, že som sa zdržala chlípnych fľochov po chalanoch ;)
    Príhodu dám neskôr.
    publikované: 28.02.2007 12:33:36 | autor: syska (e-mail, web, neautorizovaný)
  16. Rola Lorenza?
    Zrejme sa mysli Lorentz
    http://en.wikipedia.org/wiki/Hendrik_Lorentz
    a tato "beznadejnu mechanicku teoria": :-)
    http://en.wikipedia.org/wiki/FitzGerald-Lorentz_Contraction

    Kontrakcia pohybujucich sa telies je prva skutocne revolucna myslienka, riesoaca rozpory s eterom "metricky" - zmenou metriky.
    Einstein to len prebral.
    Ovsem nemozno cakat, ze ten, ktory naznaci riesenie, ho aj dotiahne az do konca.
    Alebo ze sa za svoju revoluciu naozaj stane popularny.
    Popularnymi sa stavaju hovorcovia a pop hviezdy, ako to pekne vyjadruju rozne jazyky, od rustiny po anglictinu - "akteri" :)
    publikované: 28.02.2007 13:34:09 | autor: Arton (e-mail, web, neautorizovaný)
  17. Veru tak,
    a Lorentz s Poincarém neboli jediní, koho Einstein plagiarizoval. Medzi inými aj svoju prvú ženu Milevu;).

    Ináč, ema, mne sa na tom textíku aj tak najviac páčia tie tvoje virtuózne plynulé prechody medzi témami zdanlivo vzájomne nesúvisiacimi. Len jednu prosbu o vysvetlenie by som mal. Vo wikipédii píšu: "Physics (Greek: φύσις (phúsis), "nature" and φυσικῆ (phusiké), "knowledge of nature")". Takto zvonku to vyzerá príbuznejšie ako onen perzský "budan".

    A tiež ešte nezabudnime na mnohých iných mysliteľov, ktorí už dávno pred Flusserom vyorali hlboké brázdy na fenomenologických lánoch, no napríklad onen Descartes, potom Fume, Kant, Hegel, Husserl,... O ničom inom to totiž neny.
    publikované: 28.02.2007 14:54:35 | autor: idar (e-mail, web, neautorizovaný)
  18. Júj, som sa snažila a aj tak
    som urobila pri prepisovaní tej újebnej Mlodinowovej vety chybu. Mrzí ma to. Už aj to idem vyspraviť.
    Všetko ostatné neskuor.
    publikované: 28.02.2007 16:03:18 | autor: ema (e-mail, web, neautorizovaný)
  19. fusis, fusó, fuit, fuerit,budan, budean
    všetko su to slová s rovnakým etymologickým koreňom, indoeurópskym -*bhú- (bytie, existencia, rozmer(?))
    Rovnako ako naše budem, budeš, bude...
    Možeme nad tým premýšlat, môžeme o tom pochybovať, môžeme to spochybňovať, ale to je asi tak všetko, čo s tým môžeme robiť.

    (faktúru pošlem)

    publikované: 28.02.2007 17:08:18 | autor: odborný poradca Budem Brúk (e-mail, web, neautorizovaný)
  20. Tašakkor mikonam, bozorg brúk.
    Faktúru pošli. Budem nad ňou premýšľať.
    Čím sme teda budana vybavili a môžeme ísť prikŕmiť Šunkesa, preborníka vo vytrvalostnom mraučaní.
    publikované: 28.02.2007 18:11:39 | autor: ema (e-mail, web, neautorizovaný)
  21. esteze dosiel Budem Bruk
    a vysvetlil to, lebo volajako som to tusil, ze to bude tak nejak a ešte sa mi do toho plietli aj japonske vyrazy budo a busido ...
    Odteraz viem, ze aj budembruci su na volaco dobri ... :-)
    Vander Stúl by to ale urcite vysvetlil inak ... :-)
    publikované: 28.02.2007 19:58:38 | autor: Sinuhe (e-mail, web, neautorizovaný)
  22. Hen, Meinhofovej kolega,
    nebezpečný terorista RAF, Klar, zostáva naďalej v base, lebo si dovolil vysloviť neústretové slová na adresu kapitalizmu a imperializmu.
    http://www.spiegel.de/politik/deutschland/0,1518,468676,00.html
    Má to ten civilizovaný západ ale veľké starosti s nepoučiteľnými teroristami. Všetko púha demagógia. Ozaj, aký etymologický koreň má demagógia?
    publikované: 28.02.2007 20:58:46 | autor: idar (e-mail, web, neautorizovaný)
  23. Idar,
    "chrlenie ludu" ... "plna huba humanizmu" ... aaale, fsak to fsetgo vies ... :-)
    Kua, len co dorazim z prace, uz so tu zas ... :-)
    publikované: 28.02.2007 22:01:50 | autor: Sinuhe (e-mail, web, neautorizovaný)
  24. idar,
    ako vidis, vsetci su proti nemu, najma Westerwelle ... ale ten sa tak prihodne aj vola ... :-)))
    publikované: 28.02.2007 22:40:31 | autor: Sinuhe (e-mail, web, neautorizovaný)
  25. Demagógia, demagógia.
    To je taková slovní hříčka...
    Ale jiste to ma ten samej základ, jako demokracie.
    publikované: 28.02.2007 23:44:28 | autor: Budem Brúk (e-mail, web, neautorizovaný)
  26. No jo Sinuhe,
    Guido je nejaký extra prípad. Prehráva v posledných iks rokoch jedny voľby za druhými, okrem neštovíc nezvíťazil nad ničím a furt si sedí spokojne na stoličke. Nejak na neho neplatia zákony voľné trhu. Veľmi čudné.

    A vy tuto Brúka poznáte, či čo? A vôbec, členské zaplatil?
    publikované: 01.03.2007 02:11:14 | autor: idar (e-mail, web, neautorizovaný)
  27. Páni, sa tu čudujete ako keby ste nevedeli
    kto vyhral vojnu.
    Ale inuo ma pobavilo, keď už sme pri tých westernoch. Tuto pán Šipoš
    http://spw.blog.sme.sk/c/84310
    /Bruselska-dopisovatelka-SME-o-ucebnici-historie-zavadzala.html
    vytiahol textík o zázračnom americkom záchrancovi partie odsúdencov za vraždu uverejnený v jednom bulvári. Bič boží prichádzajúci strestať skrivodlivosť spáchanú na bývalej socialistickej zlatej mládeži. Nabudúce pozvú exorcistu Jakuba Vandrovca, aby vyhnal zo sudcov zlých duchov.
    publikované: 01.03.2007 06:26:07 | autor: ema (e-mail, web, neautorizovaný)
  28. Ľutujeme,
    ale zadaná adresa neexistuje. Vyberte si z nasledujúcich odkazov:...
    publikované: 01.03.2007 18:36:14 | autor: kriq (e-mail, web, neautorizovaný)
  29. Ach jaj kriqu
    Však ešte nie je tak neskoro a ani piatok a už si zase veďvšetciviemeaký;).
    publikované: 01.03.2007 18:56:08 | autor: idar (e-mail, web, neautorizovaný)
  30. Aha, ľudia
    izraelský príspevok do Eurovízie
    Push the Button
    slovom
    http://news.bbc.co.uk/2/hi/middle_east/6405457.stm
    a obrazom
    http://www.youtube.com/watch?v=wpWYFoSrmRA
    publikované: 01.03.2007 19:15:15 | autor: ema (e-mail, web, neautorizovaný)
  31. éto šútka idare, tóľka šútka
    a tu ďalšia (z českého eretzu ;) :

    Co se stane, když do šálku kávy spadne moucha?

    Angličan - odhodí šálek a odejde.

    Američan - vyndá mouchu a kafe vypije.

    Číňan - sní mouchu a kafe vyhodí.

    Japonec - vypije kafe s mouchou, protože moucha je zdarma.

    Izraelec - prodá kafe Američanovi, mouchu Číňanovi a koupí si novou kávu.

    Palestinec - obviní Izraelce z násilného činu hození mouchy do kávy, požádá OSN o pomoc, vezme si půjčku od Evropské unie na koupi nové kávy, použije peníze k nákupu výbušnin, dá si je na tělo a pak jde a vyhodí se do vzduchu v kavárně, ve které se Angličan, Američan, Číňan a Japonec snaží vysvětlit Izraelci, že je příliš agresivní …
    publikované: 01.03.2007 20:30:41 | autor: kriq (e-mail, web, neautorizovaný)
  32. Arton -> Kriq
    Presne to, co pises o Palestincanoch, sa kedysi hovorilo o Zidoch.
    Lenze ty nepoznas historiu, a tak si nuteny si ju zopakovat.
    Mimochodom, vies, ze sefredaktora Sturmera za podobne vtipy obesili?

    A nekvic:)
    publikované: 01.03.2007 20:52:44 | autor: -- (e-mail, web, neautorizovaný)
  33. éto šútka artone, tóľka šútka
    prečo tá snaha "pouštět hrúzu"? :)
    šéfredaktora Sturmera nepoznám, pracoval v eretzi, či v pravde o islame, odkiaľ je ten vtip pôvodne?
    BTW, dobrá diskusia k nemu :
    http://info.pravdaoislamu.cz/index.php/2007/02/24/a-nyni-neco-uplne-jineho-moucha-v-kave/
    publikované: 01.03.2007 21:07:41 | autor: kriq (e-mail, web, neautorizovaný)
  34. Arton -> Kriq
    Nezahovaraj, Kriq.
    Pravda-o- islame je jeden velky humus, ale vies dobre, ze v historii su prvi na rade ti najslabsi.
    Alebo ani to nevies?:)
    publikované: 01.03.2007 21:20:22 | autor: -- (e-mail, web, neautorizovaný)
  35. Arton -> Idar
    Na Guida neplatia zakony slobodneho trhu?
    Jeho zastupca ci partner Mollemann vraj vyskocil z lietadla
    http://de.wikipedia.org/wiki/J%C3%BCrgen_M%C3%B6llemann

    Vsetci si to pamatame.
    Nehody sa veru stavaju na tomto svete, to by sa jeden cudoval. Dnes si spokojny clovek, ci dokonca znamy politik, a zajtra si ... vlaste nie si.
    Treba to vziat na vedomie a spravat sa rovnako:)
    Pametajte si: odplata nie je zlocin, ale naopak, povinnost.

    Prijemnu noc zelam:)
    publikované: 01.03.2007 21:33:27 | autor: -- (e-mail, web, neautorizovaný)
  36. zase ja :o)
    Kto do teba kamenom ty do neho chlebom.
    Pozdravujem Grigoryia.
    publikované: 01.03.2007 21:55:34 | autor: iris (e-mail, web, neautorizovaný)
  37. ...
    Grigoriy je mrtvy.
    publikované: 01.03.2007 22:35:36 | autor: Priatel (e-mail, web, neautorizovaný)
  38. Priatelu, prišlo vari na slová predrečníka:
    "Pametajte si: odplata nie je zlocin, ale naopak, povinnost"?
    publikované: 01.03.2007 22:52:53 | autor: kriq (e-mail, web, neautorizovaný)
  39. No neviem, či práve toto
    je to najlepšie miestečko na blbé žartíky.

    Inak, hentí židovskí komedianti ešte aj tú muziku ukradli. Tentokrát od Chaplina. Si tým robia výbornú reklamu na všetkých frontoch. Škoda rečí, veď dobre my ich poznáme.
    publikované: 02.03.2007 02:04:38 | autor: idar (e-mail, web, neautorizovaný)
  40. Propriety sú ukradnuté,
    ale paranoja a krutosť sú autentické.
    publikované: 02.03.2007 05:53:58 | autor: ema (e-mail, web, neautorizovaný)
  41. Psyxologia zenskeho priatelstva
    O svini
    Zhovaraju sa dve najlepsie kamaratky
    "Moj manzel ma podvadza"
    "To je ale svina"
    "A podvadza ma s mojou kamaratkou"
    "Ta je ale svina"
    "A pouzivaju pri tom moje kondomy"
    "To su ale svine"
    "Ha, ale ja som ich vsetky prepichla"
    "Ty svina!"
    publikované: 02.03.2007 07:44:55 | autor: watchtower (e-mail, web, neautorizovaný)
  42. Watchtower, bež si ventilovať
    svoje interné problémy s manželkou a milenkou niekde inde.
    publikované: 02.03.2007 08:56:02 | autor: ema (e-mail, web, neautorizovaný)
  43. Priatelu, ak mas blizsie info o Grigoriyovi
    mohol by si ho tu prezentovat?
    publikované: 02.03.2007 10:33:18 | autor: tiez priatelu (e-mail, web, neautorizovaný)
  44. o mrtvych len dobre :o)
    nechajte to, nerozumiete tomu.
    Velmi dobry clanok ema, povedala by som ze najlepsi. Fyzika je uzasna veda a fyzici ma fascinuju ( samozrejme ti dobri). Ti rozumeju vsetkemu. Nie ako taki uknucani filozofi ( aj ked dobri).
    publikované: 02.03.2007 16:07:32 | autor: iris (e-mail, web, neautorizovaný)
  45. V Beobachteri sú videoklipy MrBuša
    publikované: 02.03.2007 22:16:07 | autor: ema (e-mail, web, neautorizovaný)
  46. Iris, kto kňučí, nemôže byť filozof
    Ani keby pochádzal z národnostnej či náboženskej menšiny.
    Keby si raz nemala čo na práci, prečítaj si tú knižku o Smille. Bude sa ti páčiť.
    publikované: 02.03.2007 22:25:11 | autor: ema (e-mail, web, neautorizovaný)
  47. Toto je predsa len lepšia show
    Po stránke kompozičnej, dramaturgickej, estetickej, ako i celkovo:
    http://www.youtube.com/watch?v=8e3QJhipWNY

    A to aj čosi svedčí o stave únie, že už roky majú takých prezidentov ako majú. Pričom tá súčasná westerno-komiksová figúrka, z ktorej si robia posmech už aj najväčší debilkovia, len názorne poukazuje na skutočnosť, že tam za veľkou vodou aj tak už vládne niekto úplne iný. Tam za vodou v rákosí je ráj, je ráj, je ráj.
    publikované: 03.03.2007 03:41:30 | autor: idar (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014