Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Každý, každého chce dobehnúť

...sú zamestnanci, ktorí teoreticky majú toľko zamestnaní, že im počas dňa, teda 24 hodín, neostane ani minútka času na odpočinok.

Prečo chce každý každého dobehnúť? No preto, že vláda chce naplniť štátny rozpočet, odborári chcú v skutočnosti iba to, aby sa Zákonník práce  nemenil, zamestnávateľom ide jednoznačne len o zvýšenie svojich ziskov a šikovný zamestnanec chce dobehnúť všetkých.  Tak voľajako vyzerá  súčasné dianie okolo  zásad  pripravovanej novely Zákonníka práce. Jej definitívnu podobu má pritom vláda zverejniť až 27. apríla 2011. V poradí by to bola už  26.  novela,   pritom Zákonník práce  platí len od 1.4.2002. Z toho,  čo bolo vo vzťahu k predmetnej novele doteraz zverejnené,  by som rád zaujal najprv stanovisko k inštitútu skúšobnej doby. V súčasnom Zákonníku práce vo vzťahu ku skúšobnej dobe totiž platí toto:

1. Možno ju dohodnúť najviac na 3 mesiace a nemožno ju predlžovať.

2. Výpoveď  v skúšobnej dobe  môže dať rovnako zamestnávateľ, ale aj zamestnanec  z akéhokoľvek dôvodu,  alebo aj bez uvedenia dôvodu.

Návrh zmeny Zákonníka práce počíta s jej úpravou takto:

1. Zamestnancom s najnižšou kvalifikáciou by sa mala skúšobná doba skrátiť na jeden mesiac.

2. Na druhej strane  zamestnancom s vyššou kvalifikáciou a teda aj s lepšími platmi,  by sa mala predlžiť až na deväť mesiacov.

Zatiaľ však ale nikto nevie, koho by  sa mala týkať.  Podľa mňa, ale  terajšie znenie Zákonníka práce týkajúce sa skúšobnej doby je postačujúce. Je predsa vecou dohody  či sa so zamestnávateľom zamestnanec dohodne na 1 alebo až 3 mesiacoch alebo dokonca na tom, že žiadna skúšobná doba nebude. A jej predlženie až na 9 mesiacov  podľa mňa nebude vyhovovať nikomu. Lebo,  ak si zamestnávatelia myslia, že by to pre nich bolo veľké terno,  tak sú na omyle. Totiž,  ak si dobre plateného zamestnanca budú napr. 8 mesiacov formovať na svoj obraz,  a ten im potom v 9 mesiaci uletí  ku konkurencii, asi utrpia viac škody ako úžitku. Podobne zrejme žiadny zamestnanec nebude spokojný, ak ho zamestnávateľ napr. po 9 mesiacoch len tak z ničoho nič prepustí.

Ďalej   zareagujem na vyjadrenie našej premiérky, ktorá chce aby Zákonník práce bol po novelizácii ústretovejší k rodine a chránil tých, ktorí to naozaj potrebujú. Podľa mňa to nie je zlá myšlienka, lebo platný Zákonník práce  túto jej predstavu skutočne nenapĺňa. Napríklad vo vzťahu k odpočinku. Sú v ňom síce uvedené prestávky v práci, nepretržitý denný odpočinok a nepretržitý   odpočinok v týždni, ale vždy len vo vzťahu k jednému zamestnávateľovi.  A tak sa veľmi často stáva, že sú zamestnanci, ktorí  teoreticky majú toľko zamestnaní, že im počas dňa, teda 24 hodín, neostane ani minútka času na odpočinok. Čo je z ľudského hľadiska určite veľmi škodlivé, ale dnešný Zákonník práce  to skutočne nerieši!  Preto by sa v pripravovanej novele  mala táto čierna diera zo Zákonníka práce odstrániť. Napríklad tak, že odpočinok zamestnanca v priebehu 24 hodín,  pri započítaní všetkých pracovných činností u všetkých zamestnávateľov, by mal byť v súhrne stanovený najmenej na 5 hodín. Nikto by si potom nemohol za 24 hodín vykázať výkon práce v trvaní 24 hodín a my občania by sme mali záruku, že nás napr. nebude ošetrovať  lekár, ktorý skutočne za 24 hodín ani minútu nespal.  Tak nejako vidím začínajúce dianie okolo novely Zákonníka práce ja, ako radový zamestnanec.

Pekný a pokojný deň všetkým. doko

 

 


Zákony | stály odkaz

Komentáre

  1. doko
    ale ak bude skúšobná doba na 9 mesiacov napríklad ti ochorie alebo sa ti zraní manažér a ty tam potrebuješ na pár mesiacov niekoho, zamestnáš, nasľubuješ a keď ho nebudeš už potrebovať, tak ho vykopneš... takže je to možnosť zneužitia na oboch stranách.......
    publikované: 08.02.2011 10:30:58 | autor: matahari (e-mail, web, autorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014