Odborné vysvetlenie pojmu Anarcia:
- všeobecne:
- bezvládie
- chaos, neporiadok
- v politológii:bezvládie spôsobené neexistenciou verejnej autority integrujúcej spoločnosť
- v anarchizme: želaná forma medziľudských vzťahov založená na dobrovoľnej spolupráci bez toho, aby bola vynucovaná alebo riadená inými
- v sociológii: ľudové synonymum pre anómia
- v medzinárodných vzťahoch: teoretický pohľad na medzinárodné vzťahy, ktorý postuluje, že svetový systém je v podstate bez vodcu a bez jedinej, vynucujúcej, hierarchicky nadradenej sily
- v dejinách: obdobie občianskej vojny počas vlády kráľa Štefana v Anglicku
- kniha Ericca Malatesta
Anarchizmus je politický a filozofický smer, učenie presadzujúce neobmedzenú slobodu jednotlivca a (často okamžité) zrušenie štátu a spoločenských organizácií vôbec.
Filozofickým základom je extrémny individualizmus. Anarchisti tvrdia, že všetko zlo je spôsobené popretím prirodzenosti a zavádzaním umelých inštitúcií a štruktúr. Uznávajú potrebu existencie nejakej organizácie ľudí, ale len na dobrovoľnej báze, bez štátnej autority (spravidla v podobe slobodnej federácie autonómnych výrobcov). Charakteristický je aj ateizmus, s výnimkou náboženského anarchizmu.
Hlavnými predstaviteľmi sú: Bakunin,Kropotkin, Stirner. Prvým významným anarchistom bol Wiliam Godwin. Ako politické hnutie anarchizmus vznikol v polovici 19.storočia, najmä v Španielsku (dôležitá úloha neskôr v španielskej občianskej vojne 1936-1939), Taliansku a Francúzsku.
Dnešné anarchistické smery:
- anarchoindividualizmus
- proudhonizmus
- anarchokolektivizmus
- anarchosyndikalizmus
- anarchokomunizmus
- náboženský anarchizmus
Prípadne tiež:
- anarchofeminizmus
- anarchoprimitivizmus
- anarchokapitalizmus
- ekoanarchizmus
- zelený anarchizmus (enviromentálny)
Komentáre