Aj tak sa na Slovensku robí politika. Politici sa totiž vehementne oháňajú, vraj obavami občanov Slovenska a tí pritom, v absolútnej väčšine, ani nechyrujú, čoho sa vlastne majú báť. Stručne si priblížme tento problém. ... "predstavuje právne nezáväzný rámec spolupráce, ktorý vychádza zo záväzkov dohodnutých členskými štátmi v Newyorskej deklarácii pre utečencov a migrantov. Upevňuje medzinárodnú spoluprácu medzi všetkými zainteresovanými stranami v oblasti migrácie, pričom uznáva, že žiaden štát nedokáže vyriešiť migráciu sám...“, píše sa v závere preambuly dokumentu. V podstate v ňom ide o týchto 23 cieľov.
1. Zhromažďovať a využívať presné a rozčlenené údaje ako základ pre politiky založené na faktoch. 2. Minimalizovať nepriaznivé podnety a štrukturálne faktory, ktoré nútia ľudí, aby opustili krajinu svojho pôvodu. 3. Poskytovať presné a včasné informácie vo všetkých fázach migrácie. 4. Zabezpečiť, aby všetci migranti mali doklad o právnej totožnosti a vyhovujúcu dokumentáciu. 5. Zvýšiť dostupnosť a flexibilitu ciest pre legálnu migráciu. 6. Uľahčiť spravodlivý a etický nábor a zabezpečiť podmienky pre dôstojnú prácu. 7. Riešiť a znižovať zraniteľnosť pri migrácii. 8. Zachraňovať životy a zaviesť koordinované medzinárodné úsilie zamerané na nezvestných migrantov. 9. Posilniť nadnárodnú reakciu na pašovanie migrantov. 10. Predchádzať, bojovať proti a odstrániť obchod s ľuďmi v kontexte medzinárodnej migrácie. 11. Spravovať hranice integrovaným, bezpečným a koordinovaným spôsobom. 12. Posilniť istotu a predvídateľnosť migračných postupov pre vhodný skríning, posúdenie a postúpenie. 13. Využiť zadržanie migrantov len ako poslednú možnosť a pracovať na alternatívach. 14. Zvýšiť konzulárnu ochranu, pomoc a spoluprácu počas migračného cyklu. 15. Poskytnúť prístup k základným službám pre migrantov. 16. Posilniť postavenie migrantov a spoločností, aby dosiahli plné začlenenie a sociálnu kohéziu. 17. Odstrániť všetky formy diskriminácie a podporiť verejný diskurz založený na faktoch, aby ste mohli formovať vnímanie migrácie. 18. Investovať do rozvoja zručností a uľahčiť vzájomné uznávanie zručností, kvalifikácií a kompetencií. 19. Vytvoriť podmienky pre to, aby migranti a diaspóry plne prispievali k udržateľnému rozvoju vo všetkých krajinách. 20. Podporovať rýchlejší, bezpečnejší a lacnejší prevod remitencií a podporiť finančné začlenenie migrantov. 21. Spolupracovať na uľahčení bezpečného a dôstojného návratu a readmisie, ako aj na udržateľnej reintegrácii. 22. Zaviesť mechanizmy prenositeľnosti nárokov na sociálne zabezpečenie a získané výhody. 23. Posilniť medzinárodnú spoluprácu a globálne partnerstvá pre bezpečnú, riadenú a legálnu migráciu.
Dokument predbežne schválilo 192 z 193 členských krajín OSN. USA odstúpili ako prvé. Nasledovalo ich Rakúsko, Austrália, Bulharsko, Česko, Izrael, Maďarsko a Poľsko, ktoré vyhlásili, že dohodu nepodpíšu. Pripojiť sa k ním chce aj Slovensko. A to na našej politickej scéne vyvolalo búrku všelijakých názorov. Pritom nikto z inkriminovaných politikov konkrétne neuviedol, prečo a v čom je niektorý z uvedených cieľov pre Slovensko neprijateľný.
Pritom stačí pripomenúť, že tento dokument tak či tak, absolútna väčšina členov OSN v decembri 2018 v Marrákeši podpíše. To znamená, že sa tieto štáty budú snažiť problém migrácie riešiť v jeho intenciách. Len politici na Slovensku si myslia, že ak dokument nepodporia tak, že Slovensku sa automaticky vyhnú všetky migračné krízy, ktoré Európu ešte čakajú. Uvediem jeden, nie nemožný príklad. Z Ukrajiny na Slovensko v priebehu niekoľkých dní vstúpi niekoľkotisícový dav migrantov. Týchto migrantov bude treba kŕmiť, niekde ubytovať, obliecť a prípadne aj transportovať mimo Slovensko. Čo budú naši politici robiť dovtedy, pokiaľ sa im podarí dostať migrantov zo Slovenska preč ? To sú takí naivní, že si myslia, že takúto situáciu by malé a hospodársky nestabilné Slovensko dokázalo zvládnuť samo, bez účinnej pomoci okolitých štátov ? Alebo chcú konať podľa vzoru z USA, (strieľať do migrantov), či vytvoriť koncentračné tábory pre migrantov? Preto si ja osobne myslím, že Slovensko by malo mať v Marrákeši zastúpenie, kde bude mať možnosť uviesť písomne svoje výhrady a potom dokument s týmito výhradami podpísať. V opačnom prípade sa zas raz zopakujú dejiny (Mníchov 1938), kde sa tiež rozhodovalo o nás, ale bez nás. Príjemný novembrový víkend praje doko. Viac o migrácii píšem aj na
http://doko.blog.sk/detail.html?a=0786962aa7279c0af1187c4d94bfd668
Komentáre
Opevnenie hranic
V jednom suhlasim. Male Slovensko nema sancu zvladnut prival utecencov a preto sa Europa musi spojit a zabranit im v tom!
Ospravedlnenie
Slovenská vláda spokojne spí, ale Slováci žijúci pri hranici s Ukrajinou sú silne znepokení
Prečo Putinovmu Rusku účasť v Marrákeši nerobí žiadne problémy,
Naopak
PS: nie som zo Smeru, ani SNS, len mam zakladnu sudnost.
Doplnenie faktov
Opravar, je toto opakovaná lož, keď ja napíšem blog 24.11.2018
Podstata
Nechcem sa prekárať, ale ja tiež nemám rád nepresnosti preto zopakujem.