Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Pracovný čas, pohotovosť na pracovisku a Zákonník práce (14)

... prečo potom má časť cestárov problém s tým, aby počas tejto pracovnej pohotovosti mohol zamestnanec aj oddychovať ?

Pracovný čas a pohotovosť na pracovisku

Z princípu je mi proti srsti, ak  sa za všetkým hľadajú len senzácie. Do tejto kategórie podľa mňa patrí aj článok z jedného denníka v ktorom sa autor snaží dokázať, že chudáci niektorí cestári nemôžu plniť svoje povinnosti len preto, lebo im v tom bráni Zákonník práce. Konkrétne v tom, že po rannej zmene nemôžu  počas pohotovosti na pracovisku odpočívať a že podľa nich táto pohotovosť patrí do pracovného času, ktorý je obmedzený lebo nesmie prekročiť 48 hodín týždenne, vrátane nadčasov. Priemerne orientovanému čitateľovi sa tu sugeruje myšlienka, že aj pohotovosť na pracovisku sa počíta do týchto 48 hodín. To, ale nie je pravda. Prečo ? Lebo aby sa aj  pracovná pohotovosť dala rátať  do limitu pracovného času, k tomu chýba splnenie zásadnej podmienky. Paragraf  85 ods. 1 Zákonníka práce to definuje takto:

„Pracovný čas je časový úsek, v ktorom je zamestnanec k dispozícii zamestnávateľovi,  vykonáva prácu a plní povinnosti v súlade s pracovnou náplňou“.  Ale o pracovnej pohotovosti § 96 ods.2 hovorí, že „Čas, počas ktorého sa zamestnanec zdržiava na pracovisku a je pripravený na výkon práce ale prácu nevykonáva, je neaktívna časť pracovnej pohotovosti, ktorá sa považuje za pracovný čas“. Čiže sa iba považuje a nie, že je to pracovný čas.

Nechápem, prečo potom má časť cestárov problém s tým, aby počas tejto pracovnej pohotovosti mohol zamestnanec aj oddychovať ? Veď Zákonník práce jednoznačne hovorí, že doba odpočinku je akákoľvek doba, ktorá nie je pracovným časom.

Tak o čo vlastne ide? Ja si myslím. že si niektorí vedúci pracovníci ešte nestačili prečítať celú novelu  Zákonníka práce.  To je ale problém ich a nie nás, užívateľov ciest.  O to viac, že každý zamestnanec má zákonom stanovené, že je povinný dodržiavať právne predpisy a nie ich obchádzať. Vedúci pracovníci by im v tom mali ísť príkladom. A po ďalšie, im ide zrejme o to, aby sa zbavili svojej zodpovednosti za nezvládnutie problémov s prvým snehom na cestách na úkor tzv. objektívnych  príčin, ktoré podľa nich spôsobila novela Zákonníka práce. To je už ale aj náš problém, preto o tom píšem.

Je prinajmenšom smutné, ak im na ich finty naletí aj mienkotvorný denník, ktorý by v prvom rade mal vysvetľovať ako zákony dodržiavať, a nie podnecovať čitateľov nato, ako ich možno  obchádzať či nedajbože porušovať.

Prajem príjemný deň.  doko

Odporúčam aj http://doko.blog.sk/?s=36002


Zákony | stály odkaz

Komentáre

  1. Pozrel som si
    reakcie na tento novinový článok na SME a musím jednoznačne povedať, že je to mierne povedané negustovné a to len preto, že novinár článok napísal zavádzajúco
    publikované: 13.11.2007 19:08:08 | autor: Neveriaci (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014