Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Zodpovednosť zamestnanca za škodu (29)

... ak došlo k úmyselnému spôsobeniu škody zamestnancom, títo zamestnanci sú stíhaní aj trestnoprávne...

Zmenou Zákonníka práce od 1.9.2007 došlo v oblasti riešenia škôd, za ktoré zamestnávateľovi  zodpovedajú zamestnanci k tomu, že náhrada škody nesmie presiahnuť sumu rovnajúcu sa štvornásobku priemerného mesačného zárobku. Ide o situáciu ak zamestnanec vedome neupozornil na hroziacu škodu alebo nezakročil proti hroziacej škode. Predtým to bol maximálne 3 násobok.

Obecne platí, že ak zamestnávateľ od zamestnanca požaduje nahradiť škodu potom zamestnanec, ktorý zodpovedá za škodu, je povinný nahradiť skutočne vzniknutú škodu, a to v peniazoch, ak už predtým škodu neodstránil uvedením do   predchádzajúceho stavu.  V prípade, že škoda bola spôsobená nedbanlivosťou zamestnanca potom náhrada takejto škody, nesmie presiahnuť sumu rovnajúcu sa 4 násobku  jeho priemerného mesačného zárobku  ktorý poberal pred spôsobením škody. Toto obmedzenie neplatí pre prípady, ak mal zamestnanec uzavretú písomnú dohodu o hmotnej zodpovednosti alebo ak spôsobil škodu svojim úmyselným konaním alebo, ak škoda bola spôsobená pod vplyvom alkoholu či po požití omamných alebo psychotropných látok. Tu platí, že zamestnanec, ktorý zodpovedá za schodok  alebo za stratu predmetov je povinný škodu nahradiť v plnej výške. Pri určení škody na veci sa vychádza z ceny veci v čase vzniku škody.

Pri vymáhaní škody zamestnávateľ prerokuje požadovanú náhradu škody so zamestnancom a oznámi mu ju najneskôr do 1 mesiaca odo dňa, keď sa zistilo, že škoda vznikla a že za ňu zodpovedá zamestnanec. Dohoda o náhrade je platná, ak zamestnanec svoj záväzok uzná, a ak s ním zamestnávateľ písomne dohodne spôsob náhrady škody.  Písomná dohoda sa nevyžaduje ak už škoda bola uhradená. Náhradu škody a obsah dohody o náhrade škody, s výnimkou škody nepresahujúcej 1000 Sk je zamestnávateľ povinný prerokovať so zástupcami zamestnancov.

Podrobnejšie je problematika škôd v Zákonníku práce rozpísaná v jeho 8. časti.

Stávajú sa aj také prípady, že za určitých okolností ak došlo k úmyselnému spôsobeniu škody zamestnancom, títo zamestnanci sú stíhaní aj trestnoprávne. Preto  nezaškodí vedieť, že pre tieto účely sa za malú škodu považuje škoda prevyšujúca sumu 8 000 Sk. Väčšou škodou je 10 násobok, značnou škodou je 100 násobok  a škodou veľkého rozsahu je najmenej 500 násobok uvedenej sumy.

Pekný deň. doko

O Zákonníku práce píšem aj na http://doko.blog.sk/?s=36002


Zákony | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014