Spomínam si na psychologickú teóriu podľa ktorej sa osobnosť človeka skladá z Id - Ono (nekontrolované pudy, vášne, chtíče, neskrývané túžby a predstavy všeho druhu), Super-ego - Nad-Ja (rešpektované normy, vedomie limitov správania sa) a Ego - Ja (reálny človek z mäsa a kostí). Ktorú z týchto častí vnímajú ľudia okolo mňa? Vnímajú ma ako Id? A aké je vlastne moje skutočné Id? Mohlo sa už prejaviť? Alebo pôsobím na ľudí z pozície môjho kultivovaného Nad-Ja? A kam vlastne až siaha moje Nad-Ja a koľko priestoru v Nad-Ja zapĺňa moje Id a moje Ja? Som vždy Ja alebo sa pohybujem medzi Id a Nad-Ja? Chcel by som ale nemôžem, aspoň verejne nie, nechce sa mi ale musím, aspoň zdanlivo, urobím to lebo sloboda je poznaná nevyhnutnosť? Som schopný objektívnej sebaanalýzy, definovania a vymedzenia Id do patričných medzí, udržiavania vysokých štandardov Nad-Ja a stáleho rozvoja Ja ako celistvej, integrálnej a vyspelej osobnosti? Alebo sa mám zveriť do rúk odborníkom? Čo by som sa asi tak dozvedel. Povedal by mi Id-psycholég čo si o mne naozaj myslí, Nad-On, že každá ľudská bytosť je hodná úcty alebo On, aby som prišiel zase o dva týždne. Tiež si spomínam na vetu: "Zhrozili by sme sa, keby sme videli svoj obraz v mysliach niektorých ľudí". Zrejme Idov. Takže, radšej nevedieť! Je však veľmi zvláštne, aký obraz majú o nás, a teda aj o mne, naše masmédiá. Nasleduje krátky súhrn:
1. Sme nechápaví a nevzdelaní Idi. Práve vo chvíli, keď sa odborník pozvaný pred kameru či pred mikrofón dostane k jadru problému ho pán redaktor či pani redaktorka preruší ráznou vetou: "Prosím stručne a jasne, aby tomu diváci/poslucháči rozumeli". Snáď jediný, kto nerozumie je práve p. redaktor či p. redaktorka. Ten či Tá si naopak nerobí starosti s tým, či informácia, ktorú prečíta poslucháčom je správna, ucelená a pochopiteľná. Veď tým Idom je to nakoniec jedno.
2. Sme chlípni Idi, ktorých zaujíma stále iba to jedno: kto s kým, koľkokrát, s koľkými, ako, čím, kde, kedy zase s tým druhým...
3. Sme Nad-ľudia chápajúci všetko tak dokonale, že nám nemusia vysvetľovať ani zložité problémy a pochopíme aj odrecitovanú správu v odbornej terminológii, zle preloženú správu z cudzieho jazyka či slovenčinu prehustenú cudzími termínmi (V portfóliu tejto PR agentúry prevažujú eventy).
4. Sme takí obyčajní ľudia; asi ako účastníci niektorej z reality-show. Zdá sa, že začína mať prevahu tento, dalo by sa povedať stredný prúd zobrazujúci ľudí a príbehy, ktoré majú vyzerať ako vystrihnuté z našej kuchyne či spálne.
Výsledok mojej analýzy vzťahu masmédií ku mne je nasledujúci:
1. Odhlásil som príjem kablovej TV a anténa je nefunkčná.
2. O "spoločenskom dianí" ma dostatočne informujú titulky časopisov v novinovom stánku. U holiča si raz za čas pozriem aj obsah ale viac sa nedozviem.
3. Informácie z masmédií si prekladám sám a nečakám, že p. redaktor to povie na piaty pokus správne alebo nechá odborníka vec vysvetliť.
-ban-
Komentáre