Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Havajské peklo

Lávové polia, štyridsať stupňov celzia a výzva. Najslávnejší triatlon sveta je na celej planéte známy ako Ironman a každoročne sa koná na havajskom ostrove Kona. Slovensko tento rok na podujatí v hlavnej kategórii elite majstrovstiev sveta v tomto športe zrejme nebude mať zastúpenie.

Slovák už štartoval

Aj keď do mekky Ironmana, kde šampionát organizujú pravidelne od roku 1978, zo Slovenska každoročne mieri veľa trúfalcov, Filip Kristl bol iba druhým slovenským triatlonistom, ktorému sa podarilo vybojovať si účasť v elitnej kategórii. Na podujatí štartoval minulý rok. Teraz sa do hlavnej súťaže na Havaj nedostal – na dvoch kvalifikáciách v Nemecku mal defekt v cyklistickej časti a v Anglicku mal problémy so žalúdkom. Prvým pretekárom spod Tatier bol v rokoch 1991 a 1992 Eduard Urban. Prvý raz obsadil 144. priečku, o rok neskôr bol už na vynikajúcom päťdesiatom prvom mieste. O rok na to tragicky zahynul počas tréningu v bazéne. 

Tvrdé tresty

Pretekári sa musia pred štartom oboznámiť aj s dlhým zoznamom zakázaných činností, ktoré organizátori tvrdo trestajú pokutami a mnohé prehrešky znamenajú aj diskvalifikáciu. Napríklad nahota v zóne, kde sa mení výstroj na ďalšiu disciplínu, čo i len hlt alkoholického nápoja, urážka dobrovoľných usporiadateľov, telefonovanie mobilom, odhadzovanie odpadkov, plávanie pomocou plutiev alebo močenie na okraji cesty. 

Čo je Ironman?

• 3,8 kilometrov plávania v mori, 180 kilometrov bicyklovania a 42,195 kilometrov behu (je to klasický triatlon)

• každý rok sa o účasť na októbrovom vyvrcholení snaží 50 000 ľudí v jednotlivých kategóriách, pričom kvalifikácia je rok dopredu vypredaná a usporiadatelia udeľujú ešte 150 voľných kariet

• kvalifikuje sa 1 500 najlepších, jediným limitom je absolvovať spomínanú dávku v limite 17 hodín 

Traťový rekord

Najmučivejšie preteky v športovom svete zvládol najrýchlejšie v roku 2005 dvadsaťsedemročný Iračan Faris al-Sultan. Hovoria mu aj Železný šejk alebo Púštny princ. S traťou si vo vražednej horúčave a pri deväťdesiatpercentnej vlhkosti vzduchu poradil za 8 hodín, 14 minút a 17 sekúnd. 
 

Peniaze

Ak sa železný muž pohybuje na popredných priečkach, dajú sa v dlhom triatlone zarobiť aj pekné peniaze. Filip Kristl však hovorí, že bez podpory sponzorov by sa ďaleko nedostal. Len špeciálne upravený bicykel má podľa neho hodnotu štyristotisíc korún. 

Dopujú aj „železní muži“

Ani ironman sa nezaobíde bez dopingu. Ostatný prípad užitia zakázaných látok na pretekoch sa vyskytol v roku 2004, keď pozitívne testovali na EPO – paradoxne „železnú ženu“ Nemku Ninu Kraftovú. 

Výbava na Havaj

DO VODY: plavecký neoprén, okuliare a čiapka, špeciálne plavky.

NA CESTU: bicykel, prilba, tretry a okuliare.

NA BEH: maratónky. 

Zaujímavý názov

Pomenovanie železný muž nelákalo iba organizátorov náročných triatlonových pretekov, ale napríklad aj hudobnú skupinu Black Sabbath, ktorá pomenovala jednu svoju pieseň na albume Paranoid z roku 1970 Ironman, či komiksová postavička. 

Výzva

Pre triatlonistov znamená Ironman to isté ako pre hokejistov Stanley cup, pre tenistov Wimbledon alebo pre cyklistov Tour de France. Je to výzva, ktorá sa začala pred takmer tridsiatimi rokmi. V roku 1978 na základe neškodného ,,hecovania sa“ vznikli legendárne preteky. 

John Collins sa údajne sporil o to, ktorý vytrvalec je viac nabudený a tak spojil do jedných pretekov tri významné tradične vytrvalecké podujatia – plaveckú Waikiki Roughwater Swim (2,4 míle), cyklistický okruh okolo ostrova Oahu (112 míl) a maratón Honolulu. Partia 15 mužov na pláži Waikiki, tri doláre štartovného, nulová medializácia, víťazstvo bývalého taxikára Gordona Hallera – ničím výnimočný prvý ročník. Napriek tomu odštartoval šialenstvo, ktoré za pár rokov pritiahlo státisíce nadšencov. 

O rok neskôr štartoval rovnaký počet pretekárov, no medzi nimi bola aj prvá žena. Nasledoval prvý článok v časopise Šport a už sa to roztočilo. V roku 1980 štartovalo 106 nadšencov, štartovné zvýšili na desať dolárov a prvá televízna reportáž z tohto podujatia. 

V roku 1981 nastal čas veľkých zmien – najvýznamnejšie bolo, že zrušili povinnosť účastníkom zabezpečiť si vlastný servis a občerstvenie. Na štarte 326 ironmanov a servis zaisťuje 950 dobrovoľníkov. O dva roky neskôr už bolo štartovné rovných sto dolárov, štartovalo 964 ľudí. Keďže sa ich prihlásili vyše 2000, prvý raz bol nutný výber pretekárov a limit znížili organizátori na 17 hodín. V roku 1984 sa už prihlásilo desaťtisíc ľudí, štartovalo ich 1036. 

Recept? Oklamať myseľ 

Druhý slovenský „železný muž“ Filip Kristl už zažil zemetrasenie, v cieli ho z najhoršieho dostávali zdravotníci. 

Ironman je poriadna záťaž pre telo. Ako dlho ste sa zotavovali?

Po pretekoch do mňa zdravotníci ,,napumpovali“ glukózu a dva litre fyziologického roztoku. Telu to pomohlo a ja som na druhý deň už necítil bolesti. Ale svalovicu som mal asi týždeň. 

Tieto preteky sa považujú za najťažšie na svete. Čím to je?

Teploty okolo štyridsiatky, vysoká vlhkosť vzduchu – na to si treba zvyknúť. Za minútu ste mokrý ako myš. Cesty vedú po lávových poliach, sedíte na bicykli a vidíte len šedivé okolie. Nič, čím by sa mohlo oko potešiť, takmer ako na mesiaci. (Smiech.) Zabrať dostane aj psychika. 

Počas pretekov ste sa s niekým rozprávali?

To nie. Vnímam len pokrikovanie ľudí okolo trate, ktorí hlásia medzičasy a koľko mám stratu na prvého. 

Vyše desať hodín na trati nie je len o fyzickej kondícii. Ako sa to dá zvládnuť?

Najlepšie je oklamať myseľ, aby fungovalo telo a aby som to nezabalil pred cieľom. Myslel som na pekné dievčatá, na ľudí, ktorí ma podporujú… Skrátka, na príjemné veci. 

Čo počas pretekov jete?

Prevažujú cestoviny, cereálie, občas suši. Pred súťažou som si dal vafle, rýchly zdroj cukru. Krátko pred štartom som pridal energetický gél, ďalší hneď po plaveckej časti pri vybiehaní z vody. Potom už treba jesť čo najviac. Energetické tyčinky, banán… Napriek tomu som za tých vyše desať hodín zhodil štyri kilá! 

Vraj ste zažili aj zemetrasenie…

Hej. Bol som na balkóne, pre veľké teplo som tam spával. Bolo sedem hodín ráno a prvé, čo mi napadlo, bolo skočiť dolu. Našťastie som býval na prvom poschodí. Boli to dva veľmi silné otrasy, po nejakom čase ešte zopár menších. Hotel to našťastie vydržal a nevznikla ani panika. 

Bol ironman pre vás vrcholom alebo skúsite ešte čosi extrémnejšie?

Preteky v dlhom triatlone sú pre mňa maximom, ktoré ešte považujem za zdraviu bezpečné. Viac si toho nebudem nakladať. Zo zábavy by som si vyskúšal nejaké adrenalínové preteky. 

Filip Kristl

Narodil sa 23. marca 1978 v Karvinej, vyrastal v Humennom. Športovú kariéru začal ako bežec na lyžiach, k triatlonu sa dostal cez cyklistiku. Od roku 2004 je členom J&T Sport team. Bol majstrom Slovenska v duatlone i v triatlone, v roku 1998 ho vyhlásili za najlepšieho slovenského triatlonistu. V roku 2000 skončil 11. na ME v halovom triatlone v Berlíne.

    www.casopisaha.sk

to naj | stály odkaz

Komentáre

  1. oprav si rekord
    Pokial viem, rekord drzi Luc van Lierde. Toho slavneho roku isiel za 8:04. Este druhy Hellriegel isiel za 8:06. Casy lepsie ako 8:17 ani nespocitam.
    publikované: 05.05.2008 18:32:28 | autor: ico (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014