V dobe, ked ma uzivatel konecne na vyber z mnozstva operacnych systemov, stale vacsina z nich siaha po Windows-e. A to ci uz zo zvyku, podpore velkeho mnozstva programov (zamerne som nenapisal vacsiny) alebo koli tomu, ze ho mali v baliku k desktopu alebo notebooku. V podstate koli poslednemu dovodu som ho mal aj ja ...
... ale po tom ako ma dopalilo to ze Windows Vista (co je podla mna zatial iba velmi draha testovacia verzia operacneho systemu s plno dierami, chybami a nedostatkami) nefungoval ako mal a uplne zbytocne mi bral 650MB RAM po spusteni, ked neboli pustene ziadne aplikacie. V tom momente som si povedal, dost!
Isiel som na net, a zacal som hladat nejaku vhopdnu nahradu. Kedze hry sa casto uz nehram (a dokazem si ich odpustit v zaujem vykonu pc) tak som si povedal ze Linux bude adekvatna nahrada. V podstate na nom bezi vsetko co robim na beznom PC, ide na nom FireFox (vynikajuca nahrada za IE), textove, tabulkove alebo graficke editory ... Tak som snoril, hladal, stahoval ... az som sa dopracoval ku Linux Ubuntu. Z viacerych zdrojov som pocul, ze je to celkom dobra verzia a k tomu je to vsetko free aj s mnozstvom aplikacii tak preco nenainstalovat.
Po zalohe dat na externy disk som sa rozlucil s Vistou a sformatoval som disk, vlozil CD s Ubuntu a instaloval. Insatalacia prebehla bezproblemovo a az som sa cudoval ze si nasiel drivere vsetkeho hardwaru. S entuziazmom som spustil poprvy krat Linux. Prihlasilo ma neskutocne rychlo aj nacitalo vssetky co bolo potrebne do 5-6 sekund. "Wow!" povedal som si. Pozrem do procesov a ono to berie len 100MB ram :). Procesor oddychoval. Parada. Toto som vzdy chcel.
"A co teraz?" opytal som sa. Nemal som ani ponatia, kde si mam ulozit dokumenty, ako instalovat programy, ako si zmenit uzivatelske heslo, ako nastavit prava na prehliadanie priecinkov ...
... a tak som obehal par kamosov, popytal sa na roznych forach, pohladal na nete a co-to osm uz vedel urobit. Zrazu ma uputal jeden program co som videl na nete. Beryl. Simuluje to 3D plochu a da sa po nej pohybovat ako po kocke. Coooool. Musim skusit. Stiahol som, cez konzolu nainstaloval (vo vecsine Linuxov zabudnite na graficke instalovanie ale pokrocilym uzivatelom by to nemalo robit problem) a nastavoval systemove subory podla navodu.
"Teraz stlacte Ctrl+Alt+Backspace a restartujete graficke prostredie." Urobil som. Ale vyzera ze nie vsetko predtym bolo spravne. Nabehol redscreen (obdoba bluescreenu :D) a hlaska ze sa neda nacitat graficke prostredie, tak ma pustilo iba do prikazoveho riadku (ako keby som bol v DOSe). Hmmmm .... povedal som si. "Skusim mu urobit repair z CD-cka." Vypol som NB (notebook), zapol, vlozil instalacne CD ... ale nikde moznost oprava nebola. Tak som si povedal ze preinstalujem cely Linux (mimochodom som sa zabudol zmienit ze programujem a prostredie v com programujem mi nebezalo na emulatore pod Linuxom tak som musel nainstalovat virtualny pocitac s Win XP aby som to tam rozchodil. Bolo s tym vela komplikacii ale ked som zistil ze vsetko funguje bol som rad ako blcha. Az na drobnosti ako to, ze hodiny mi sli asi 4x rychlejsie ako mali :D ale to mi az tak nevadilo.)
Tak som zacal preinstalovavat. Zadal som potrebne udaje, nastavil co bolo potrebne a zacal a sa instalacia ...
... 81% ...
... 82% ...
... 83% ...
... 84% ...
... 85% ...
... a zrazu to zastalo ... led dioda signalizujuca cinnost disku prestala blikat. Povedal som si ze pockam 10 min a ak to nepojde tak to spustim znovu ... Po 2,5 hodinach instalovania, 4 pokusoch o opatovne nahodenie milovaneho Linuxu mi dosla trpezlivost. "Mozno je neico s particiami na disku," a tak som skusil sformatovat disk. Win tam uz nebol a cez BIOS by mu to trvalo priserne dlho (mam odskusane na mensom disku tak nebudem riskovat tu pri 160GB). Nahodil som CD WinXP reku nainstalujem XP a potom to prehodim zas na Linuxa.
Vlozim CD XP, cakam, a zrazu nabehne "Nebol najdeny ziadny pevny disk. Pripojte pevny disk a opakujte instalaciu". Moj udiv iba doplnila tabulka: "Vas PC bude za 15 sec restartovany," a odpocitavanie. Hmmm, mile. Skusim ho sformatovat pri instalacii Visty. S odporom som vytiahol DVD z krabice od NB a vlozil ho do mechaniky. Nabehla instalacia, dostal som sa k formatovaniu. Zrusil som mu particie, vytvoril druhe a naformatoval. Ukoncil som instalaciu a vlozil XP. Nic, zas ta ista chyba. A DOST!!!
Vlozil som DVD do mechaniky, nainstaloval Vistu. Uz nezere 650MB RAM (iba 430MB ako tu pisem v Notepade.) Ale predsa len nieco. Od teraz ziadne somariny na svoj PC instalovat nebudem (nemyslim Linux, ten bol super, chodil ako hodinky kym som ho, chudaka, nezabil.) Zajtra si na Vistu hodim virtualny PC (ci uz XP, Linux alebo oboje) a tam si budem instalovat co mi len hrdlo raci. Nemusim sa potom trapit s tym ze mam zavireny PC, jednoducho zmazem image disku a dam si ho znova. Otazka 10-15min.
Nuz a takto dopadol moj vikend s Linuxom. Aj nepriek nedostatkom, napriek "drobnym komplikaciam" zavinenych mnou, mozem prehlasit, ze Linux je dobry operacny system, ked clovek vie co ma a co nema robit. Vyzera to tak, ze ja som to vtedy nevedel...
Ako som instaloval Linux
06.08.2007 19:00:00
... alebo problemy mladeho programatora ...
Komentáre
si sa
skus ine
http://www.sabayonlinux.org/
Vo vsetkych
Ach... /slap
Ďalej je tu vec učelovosti. Ak počítač chcete na hry, o LIN nesnívajte, azda ak by ste mali chuť sa zase hrať dni s emulátormi, inak je LIN lepší emulátor PS hier ako tie, čo su pre WIN. Za ďalšie: LIN nie je vhodný na multimédia, teda ak nie ste riadny programátor a nemáte chuť si to všetko doprogramovať; väčšina aplikácií je nedokončených alebo neprofesionálnych a spoluprácu s HW som už spomínal. Takže toľko v krátkosti z mojej strany o LIN.
Mimo iné s tým XP a nedetekovaním HDD (disku); použí poslednú verziu XP s SP2 alebo rovno SP3, prípadne disketu na podporu SATA a PATA radičov či vyšších kapacít.