Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

MSJ na Strbskom Plese 2009...+ FOTKY

V individuálnej súťaži juniorov v skokoch na mostíku HS 100 si potom zlato vybojoval Lukas Müller z Rakúska. Slováci nepresvedčili. Jediný kombinátor Róbert Kartík preteky nedokončil, najlepší skokan Tomáš Zmoray nepostúpil do finále, keď skončil tridsiaty tretí.

KL. LYŽOVANIE-MSJ: Slovákom domáce prostredie k úspechu nepomohlo

ŠTRBSKÉ PLESO 5. februára (SITA) - Prvým víťazom pretekov na majstrovstvách sveta juniorov v skokoch na lyžiach a severskej kombinácii, ktorých dejiskom je Štrbské Pleso, sa stal vo štvrtok v severskej kombinácii Talian Alessandro Pittin. V individuálnej súťaži juniorov v skokoch na mostíku HS 100 si potom zlato vybojoval Lukas Müller z Rakúska. Slováci nepresvedčili. Jediný kombinátor Róbert Kartík preteky nedokončil, najlepší skokan Tomáš Zmoray nepostúpil do finále, keď skončil tridsiaty tretí.
Alessandro Pittin bol po skokanskej časti pretekov v severskej kombinácii až osemnásty, keď na mostíku HS-100 doletel na značku 88,5 m, čo bolo o tri metre menej ako víťaz Johannes Weiss z Rakúska. Znamenalo to, že na 5 km trať vybiehal o 54 sekúnd neskôr. Napriek tomu po dvoch 2,5 km okruhoch na štadión už prišiel na prvej pozícii, bezpečne si ju postrážil až do cieľa a tešil sa zo zisku titulu juniorského majstra sveta. "Podmienky na preteky neboli dobré. Na mostíku sa menil vietor, bola hmla, neskákalo sa dobre. Bol som veľmi spokojný s bežeckou časťou. Trať mi maximálne vyhovovala, vyvíjalo sa to presne podľa mojich predstáv. Som veľmi šťastný, že som si vybojoval titul," povedal po pretekoch Alessandro Pittin. Striebro si vybojoval Nór Gudmund Storlien, bronz patrí Fabianovi Riesslemu z Nemecka.
Jediný Slovák v 60-člennom štartovom poli Róbert Kartík skočil v úvodnej skokanskej časti pretekov 77 metrov. Po prepočte podľa Gundersenových tabuliek to znamenalo štart na bežeckú časť o 2:14 min neskôr ako Weiss. Osemnásťročný Banskobystričan však odbehol len niečo vyše kilometra. "Dvakrát za sebou som spadol. Najskôr pod stúpaním, potom hneď za ním. Narazil som si lakeť, nemohol som sa potom poriadne oprieť o palice. Súperi ma začali predbiehať, radšej som to vzdal. Škoda, trúfal som si na umiestnenie okolo tridsiateho miesta. V nedeľu budem mať šancu na reparát na dlhej trati. Verím, že sa dovtedy dám do poriadku," povedal v cieli Róbert
V popoludňajšej individuálnej súťaži skokanov ani jeden z kvarteta slovenských reprezentantov nepostúpil do 30-členného finále. Najbližšie k tomu mal podľa očakávania Tomáš Zmoray. Na mostíku HS-100 skočil 88 m, za čo dostal od rozhodcov 106,0 bodu, čo mu však stačilo iba na 33. miesto. Za posledným postupujúcim zaostal o dva body.
"Chýbalo mi športové šťastie. Myslím si, že keby mi fúkol vietor tak ako súperom, mohlo to byť o niečo ďalej a ja som vo finále nemusel chýbať. V tréningu to bolo dobré. Po ňom som si trúfal skončiť azda do pätnásteho miesta. Som sklamaný aj nahnevaný. Taký je však šport. Verím, že si napravím chuť v ďalších pretekoch," povedal po nevydarenom skoku Tomáš Zmoray. "Ja mu ani nemám čo vyčítať. Naozaj to bolo o šťastí. Cez víkend nás čakajú preteky Kontinentálneho pohára v poľskom Zakopanom. Tam budeme hádam úspešnejší," pridal tréner SR Milan Filipko.
Ďalší dvaja jeho zverenci obsadili pozície v šiestej desiatke výsledkovej listiny - Matúša Mistríka klasifikovali na 56. priečke a Denis Šindler skončil päťdesiaty deviaty. Patrika Lichého rozhodcovia diskvalifikovali za nedodržanie pravidiel o veľkosti kombinézy. "Pred pretekmi to bolo v poriadku, po nich už nie. V oblasti pása bola vraj jeho kombinéza väčšia, ako povoľujú pravidlá. Tam sa totiž ukáže tak trochu aj šikovnosť pretekárov, ktorí vedia, aký postoj zaujať, aby sa vyhli suspendácii. Má poučenie," dodal Milan Filipko.
Titul si vybojoval ešte len 16-ročný Rakúšan Lukas Müller, ktorý v prvom kole skočil 93 m a bol po ňom tretí. V druhom natiahol svoj pokus o ďalších päť metrov, dosiahol tak najdlhší skok dňa a zaslúžene zvíťazil. Striebro si domov odvezie Poliak Maciej Kot, bronz patrí favorizovanému Fínovi Villemu Larintovi.
V piatok juniorský svetový šampionát v Štrbskom Plese pokračuje od 10.00 h súťažou skokaniek na lyžiach, popoludní od 14.00 h je na programe súťaž štvorčlenných chlapčenských skokanských družstiev. Obe súťaže budú na mostíku HS-100.