Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Kto chytá vietor

Na lov mamuta treba jamu, na motýle sieťku a na vietor dôvtip.

Keď Dina Chanum - Šahrezád písala o zoroastriánskom náboženstve

http://chanum.blog.sme.sk/c/45524/Kto-alebo-co-bol-Zarathustra.html

a nepriamo hlavne o svojom prekvapení zo sily symbolov, ktorá sa prejavila aj u jej syna (a zmienila sa tam aj o mne, i keď na výslednom diele bol môj podiel malý, ale Šahrezád je slušný človek) nemohla nespomenúť iránske mesto Yazd. Vrátane starého pohrebného areálu, ktorý je iránskou národnou pamiatkou

Yazd, súčasné centrum zoroastriánov - ktorí sa okrem náboženstva odlišujú vytrvalým používaním starého jazyka Dárí a pre poriadok treba dodať, že sú oficiálne registrovanou náboženskou menšinou podporovanou štátom - má vražednú polohu na okraji púšte Dašt-e Kavir vo vyprahlom údolí medzi horstvami Širkuh a Kharaneq.

Je tam proste pekelne horúco. A tak miestni no_name ľudia vymysleli v hlbokej minulosti tohto starého hlineného mesta prvú klimatizáciu na svete - badgír. S nulovou spotrebou energie, pochopiteľne.

Keďže vtedy neexistovali patentové úrady a organizácie na ochranu duševného vlastníctva, konštrukcia badgírov sa rýchlo a bez problémov kopírovala. Ich vynálezcovia na svojom nápade nezbohatli, len zavŕšili postupné selekčné kroky, ktoré vedú ku geniálnym nápadom ľudovej technológie.

Badgír je presne ten nápad, pri ktorom si - keď je už vymyslený - človek povie Ha, aká trivialita. Ale tí, čo ho vydumali, museli byť dobrými pozorovateľmi. Aj bez teoretických základov fyziky zistili, že aj takmer neciteľný závan vetra z hôr prechádzajúci vrchnou časťou veže vytvorí slabý tlakový gradient medzi spodnou a vrchnou časťou a uvedie do pohybu vzduch v jej kolóne. Chladnejší zostupuje dolu, teplejší vystupuje hore. Kumulovaný výsledok je nad očakávanie výrazný. Badgíry sa používali v domoch, verejných priestoroch, chrámoch, aj ako štandardná súčasť vodných nádrží - rezervoárov strategického významu.

Jeden badgír na streche (vľavo) dokáže zabezpečiť znesiteľné pracovné prostredie v stolárskej dielni v jednej z najstarších častí Yazdu. Ozaj, toto mesto je známe zručnými remeselníkmi.

Ako je už pre ľudskú spoločnosť príznančné, badgíry začali slúžiť aj ako symbol statusu. Mať na streche mnohosmerný badgír namiesto jedno- alebo dvojsmerného bolo asi toľko ako mať teraz v garáži dvanásťvalec. Bývali tiež rôzne naparádené.

Vlastne sme sa my, ľudia, za tie tisícročia v zásade vôbec nezmenili.

            

Peri fyseos anthropu - O ľudskej prirodzenosti | stály odkaz

Komentáre

  1. eme
    Mozno im tam neprsi len preto, ze vietor chytaju a neseju :o). Zeby chyba v manuale?
    ema, rada ta citam.
    publikované: 22.04.2006 14:44:30 | autor: iris (e-mail, web, neautorizovaný)
  2. emica
    pekneee
    publikované: 22.04.2006 15:57:38 | autor: hASTROs (e-mail, web, neautorizovaný)
  3. vies co, Nerob sa...
    Bez Teba by ten clanok nielen ze neexistoval, ale ani nefungoval:-) Na buduce mozeme spravit spolupracu ohladom Perzepolisu, ak chces. Badgir ma aj nasa tetka Suheila na ostrove Queshm a ani som nevedela ze sa to tak vola. Ja som to vzdy volala ze bandari-komín.
    publikované: 22.04.2006 18:24:02 | autor: sahrezad (e-mail, web, neautorizovaný)
  4. všetkým som vám
    odpovedala súkromne, choďte do svojich e-mailových schránok.
    publikované: 24.04.2006 09:26:31 | autor: ema (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014